İrlanda Yüksek Lisans

İrlanda Yüksek Lisans

İrlanda Yüksek Lisans (Master): Fiyatları ve Şartları

İrlanda'da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin son yıllarda en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor.

İrlanda’da kariyer odaklı master eğitimleri öğrencilerin birçok alanda iş imkanına sahip olmasını sağlıyor.

İrlanda’da birçok firma, ülkede bulunan yabancı öğrencilere iş pozisyonları açmakta ve öğrenciler yüksek lisans eğitimleri sonrası Avrupa’da iş sahibi olabilmekte.

İrlanda, Avrupa'daki en iyi yüksek lisans eğitim sistemlerine sahiptir. İrlanda üniversite eğitimi, İngilizce olarak verilirken İrlanda üniversite diplomaları da dünya çapında geçerlidir.

İngiliz eğitim sistemini benimseyen İrlanda'da eğitim kalitesi yüksek ve eğitim ücretleri uygun fiyatlıdır.

İrlanda’da Yüksek Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

İrlanda yüksek lisans eğitimleri temel olarak dört konu alanında verilmektedir.

İrlanda’da yüksek lisans için temel kabul şartı bir lisans derecesine sahip olmaktır. Bunun yanı sıra öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerini uluslararası çapta tanınan TOEFL, IELTS gibi sınavlarla kanıtlamaları gerekir.

Çoğu İrlanda üniversitesi yüksek lisans başvuruları Yüksek Lisans Başvuru Merkezi (PAC) aracılığıyla yapılabilmektedir.

İrlanda’da akademik yıl Eylül-Ağustos ayları arasındadır.

İrlanda’da Yüksek Lisans başvuruları Ekim ayında başlar ve şubat başı-mart sonu gibi biter.

İrlanda master eğitimi için son başvurularda ikinci alımlar temmuz ayında yapılır.

İrlanda’da Yüksek Lisans yapmak isteyen yabancı öğrenciler en az 1 yıllık bir programa kayıtlı olmak gibi belirli koşullar altında eğitimleri sırasında çalışabilirler.

İrlanda'da Master/Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

İrlanda Cumhuriyeti, Avrupa Yüksek Öğretim Alanı'nın (EHEA) bir parçasıdır ve sunulan yeterlilikler uluslararası çapta tanınan bir format izlemektedir.

İrlanda’da yüksek lisans dereceleri İngiltere’ninkilere benzer çeşitliliktedir. Derece tipleri şöyledir:

Beşerî Bilimler Yüksek Lisans Dereceleri

 • Bilgisayar Bilimleri ve Bilişim Teknolojileri Yüksek Lisans Dereceleri
 • İşletme ve Yönetim Yüksek Lisans Dereceleri (MBA)
 • Tıp ve Sağlık Yüksek Lisans Dereceleri
 • İrlanda'da Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

İrlanda'da yüksek lisans eğitimi almanın ilk koşulu bir lisans derecesine sahip olmaktır. Genellikle ikinci sınıf veya üstü onur derecesi istenir.

İrlanda Üniversiteleri ayrıca adaylardan bölüme ve alana olan ilgilerini açıklayan ve araştırma yapacakları konunun amaçlarını özetleyen bir niyet mektubu yazmalarını isteyebilir. Bazı durumlarda bir mülakata girmeniz istenebilir, bu koşul özellikle prestijli kurumlarda çok rağbet gören bölümler için geçerlidir.

Bazı İrlanda üniversiteleri, başvuru süreçlerini İrlanda Yüksek Lisans Başvuru Merkezi (PAC) olarak bilinen ayrı bir kuruluş aracılığıyla yürütmektedir.

PAC, İrlanda’da yüksek lisans bölümlerinin koşulları hakkında ayrıntılı bilgi sağlayan ve süreci ilk başvurudan son karara kadar yürüten çevrimiçi bir kayıt ve başvuru portalına sahiptir.

Paralel olarak birden çok başvuru yapılabilir, ancak PAC daha sonra iade edilmeyen 50 Euro'luk bir hizmet ücreti alır.

İrlanda Cumhuriyeti'nin resmi dili İrlandaca olmasına rağmen İngilizce, nüfusun çoğu için birinci dildir ve ülkenin tüm yüksek öğretim kurumlarında eğitim dili olarak kullanılır.

İngilizce anadiliniz değilse (ve daha önce İngilizce eğitim veren bir bölümde okumadıysanız) başvurunuzun bir parçası olarak uluslararası çapta kabul gören bir dil sınavına girmeniz gerekir.

İrlanda üniversiteleri, TOEFL, IELTS ve PTE Academic formatları dahil olmak üzere uluslararası olarak kabul görmüş çeşitli dil sınavlarını kabul eder.

İrlanda’da Yüksek Lisans Eğitimi İçin Belgeler

İrlanda’da yüksek lisans eğitimine başvuru için istenen belgeler:

 • Lisans diploması
 • Dil yeterlilik sınav puanı
 • CV
 • Motivasyon / niyet mektubu
 • Referans mektubu
 • Portfolyo (bazı bölümler için)

 İrlanda'da Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

İrlanda'da yüksek lisans programlarının ücretleri üniversiteye göre değişiklik gösterir. Öğretim ücretleri, öğrencilerin AB vatandaşı olup olmadığına göre değişecektir, ama bazı bölümlerde ücretler her iki öğrenci türü için de aynı olur.

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler için bölümlere göre ortalama öğretim ücretleri şöyledir:

 • Tıp ve ilgili disiplinler:000-31.000 EUR
 • Mühendislik:250-24.000 EUR
 • Sanat ve Beşerî Bilimler:250-22.000 EUR
 • Business & İşletme:250-34.500 EUR

İrlanda’da yaşam masrafları, eğitim alınacak şehre ve konaklama türüne göre değişecektir.

İrlanda’da öğrenci yurtları yıllık yaklaşık 6.000 Euro civarındadır. Bunun dışında kalacağınız yeri kendiniz de araştırıp bulabilirsiniz. İrlanda’da genel olarak şehirlere göre yaşam masrafları şöyledir:

 • Dublin:aylık ortalama 1.100-1.800 Euro
 • Cork:aylık ortalama 860-1.400 Euro
 • Galway:aylık ortalama 800-1.100 Euro

İrlanda Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri

İrlanda'da Yüksek Lisans için akademik yıl diğer ülkelerin çoğunda olduğu gibi yaz ve kış olmak üzere iki döneme ayrılmıştır. Bunun yanı sıra yaz, kış ve bahar yarıyıl tatilleri bulunmaktadır.

İrlanda’da eğitimler ağustos sonu veya Eylül başında başlar ve Mayıs'ta biter. Son başvurular şubat ayında başlar ve genellikle 31 Mart'ta sona erer. Bunlar genel tarihlerdir.

İrlanda’da master için son başvuru tarihleri üniversiteye ve bölüme göre farklılık göstermektedir. Başvuru süresi yaklaşık 9 aydır. Özetlemek gerekirse:

 • Ekim başı:Başvuruların başlama tarihi
 • Şubat başı- Mart sonu:Son başvuru tarihleri
 • Mayıs başı:Yüksek lisans eğitimine kayıt onayı
 • Temmuz başı:Son başvurular için ikinci alımlar

İrlanda'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkânı

İrlanda Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış yeterlilikler sunan bir üniversitede en az bir yıllık tam zamanlı eğitim alan yabancı öğrenciler, eğitimleri süresince çalışabilirler ve çalışma vizesi almalarına gerek yoktur.

Geçerli bir göçmenlik iznine sahip olan öğrenciler, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ve 15 Aralık- 15 Ocak tarihleri arasında (haftada 40 saat) çalışmalarına izin verilmektedir. Diğer durumlarda göçmenlik izni olan yabancı öğrenciler haftada yalnızca 20 saat çalışabilirler. Çalışma izni göçmenlik vizesi sona erdiğinde geçersiz olacaktır.

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler şu durumlarda çalışabilirler:

 • GNIB'ye kayıtlı olmak
 • Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bir programa kayıtlı olmak
 • NFQ Seviye 7 veya üzeri, tam zamanlı eğitim veren bir programa kayıtlı olmak
 • Günde en az 15 saat eğitim alıyor olmak
 • Yılda en az 25 hafta boyunca 08.00- 18.00 saatleri arasında öğrenim görüyor olmak
 • En az bir yıllık bir programda eğitim alıyor olmak

Yukarıdaki koşulları karşılayan ve İrlanda'da üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin Bireysel Kamu Hizmetleri Numarası (PPS Numarası) almaları gerekir.

Şirketler veya işverenler yalnızca PPS numarası olan çalışanlara ödeme yapabilir ve maaşlar genellikle İrlanda bankalarına yatırılır.

Öğrenciler ayrıca Evrensel Sosyal Katkı (USC), Ödeme ile İlgili Sosyal Sigortalar (PRSI), istihdam yasaları ve vergilendirme şartlarına uymakla yükümlüdür.

Neden İrlanda'da Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?

İrlanda yüksek öğretim sisteminin kapsamı ve uzmanlığı onu tüm konu alanlarında yüksek lisans eğitimi almak için mükemmel bir ülke haline getiriyor.

Edebiyat veya felsefe gibi beşerî bilimler alanlarında yüksek lisans eğitimi alacak olan öğrenciler Oscar Wilde, Jonathan Swift veya George Berkeley gibi ünlü isimlerin anavatanında araştırma çalışmaları yapma şansına sahip olacaklardır.

Bunun yanı sıra bilim ve teknoloji alanlarında yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, İrlanda'nın akademik kurumlara yaptığı yatırımlardan ve eğitim kurumları ile yüksek teknoloji endüstrileri arasındaki ortaklıklardan faydalanacaktır.

İrlanda’da Yüksek Lisans Eğitimin Avantajları

İrlanda’da yüksek lisans eğitim almanın avantajları:

 • Uluslararası bir atmosfer- İrlanda'da eğitim alan yaklaşık 17.000 yabancı öğrenci üniversitelerde kozmopolit ve uluslararası bir atmosfer yaratır.
 • Akademik miras- İrlanda, birçok eski üniversitesiyle asırlardır süren mükemmel bir eğitim mirasına sahiptir. Bu da öğrencilere eşsiz bir eğitim deneyimi sunar.
 • İş fırsatları- İrlanda'da öğrenciler eğitimleri süresince yarı zamanlı olarak çalışabilir, ayrıca eğitimlerini tamamladıktan sonra İrlanda’da kalarak kariyer fırsatlarının kapılarını aralayabilirler. Öğrenciler için sayısız iş imkânı bulunur.
 • İngilizce konuşulan bir ülke- Malta ile birlikte İrlanda, Avrupa bölgesinde İngilizce konuşulan tek ülkedir. Bunun yararlarından biri de birçok uluslararası şirketin merkez üslerinin İrlanda'da olmasıdır.

İrlanda Yüksek Lisans Vizesi

Detaylı bilgi için öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Endless Abroad İrlanda Master Danışmanlığı

Endless Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, İrlanda'da yüksek lisans eğitimi hakkında çok iyi yetişmiş ve eğitim görmüş bir akademik danışman kadrosuna sahiptir.

İrlanda’da master yapmak için eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

 • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

İrlanda'da Yüksek Lisans Eğitimi Alın

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size bu süreçte tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

İrlanda Yüksek Lisans ve Master Eğitimi almak için Endless Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Instagram sayfamızı da takip edebilirsiniz.

kanada
amerika
england

İrlanda Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!