İtalya Liseleri

İtalya Liseleri Hakkında

İtalya’da lise eğitimi genellikle 5 yıl sürer ve 14-19 yaş arası öğrenciler içindir. İtalya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri Düz Lise, Fen Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Öğretmen Lisesi, Sanat Lisesi, Teknik Enstitüler ve Profesyonel Enstitüler gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış birçok lise türü bulunur. İtalya’daki liselerde ilk iki yıl devlet tarafından belirlenen müfredata göre ders yapılır. Bunlar İtalyan dili ve edebiyatı, fen, matematik, ikinci yabancı dil, din, coğrafya, tarih, sosyal bilgiler ve beden eğitimi dersleri olarak sıralanabilir. İtalya liselerine kabul edilmek isteyen öğrencilerin bir ortaokul diplomasına sahip olmaları, ayrıca İtalyanca dil yeterliliklerini uluslararası olarak kabul görmüş sınavlarla kanıtlamaları gerekir. İtalya’da lise eğitimi alabilmek için öğrencilerin kendi ülkelerindeki İtalyan Konsolosluğu’na giderek öğrenci vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir. İtalya liselerinde yatılı okullar veya aile yanı konaklama birimleri olmak üzere iki tür konaklama seçeneği bulunur.

İtalya Lise Eğitim Sistemi ve Yapısı

İtalya’da lise eğitimi ortaöğretim seviyesine dahildir. Üst ortaöğretim, bir diğer deyişle “lise eğitimi” 14-19 yaş arası öğrenciler içindir. İtalya’da iki tip lise bulunur; bunlardan ilki daha akademik bir bağlamda eğitimler sunan Liceo, ikincisi ise Instituto adı verilen mesleki / profesyonel eğitim veren okullardır. İtalya’da düz liseden hariç olarak farklı konu alanlarında uzmanlık eğitimleri veren okullar da bulunmaktadır. Bunları Fen Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Öğretmen Lisesi, Sanat Lisesi, Teknik Enstitüler ve Profesyonel Enstitüler olarak sıralayabiliriz.

Öğrenciler liseye başlayacakları yıl, ileride uzmanlaşmak istedikleri alana ve gelecekte ne yapmak istediklerine göre hangi tür bir liseye gitmek istediklerine karar vermelidirler.

İtalya Lise Eğitim Programları ve Konaklama

Lise seviyesindeki ilk iki yıllarında öğrenciler devlet tarafından belirlen bir müfredata göre eğitim alırlar. Bunlar İtalyan dili ve edebiyatı, fen, matematik, ikinci yabancı dil, din, coğrafya, tarih, sosyal bilgiler ve beden eğitimi dersleri olarak sıralanabilir. Üçüncü yıldan itibaren 'Indirizzi' adı verilen uzmanlık dersleri başlar. Bunlar öğrencilerin seçtikleri lise türüne göre sanat, klasik çalışmalar, yabancı diller, müzik ve dans, fen (uygulamalı bilimler veya fizik), beşeri bilimler ile iktisadi ve sosyal bilimler olarak beşeri bilimler gibi konu alanlarını içerecektir. Bu seviyede aldıkları eğitimler öğrencilerin üniversite eğitimlerini büyük ölçüde etkiler.

Lise eğitiminin sonunda, öğrenciler hemen bir üniversiteye geçiş yapmalarını sağlayan lise diploması (diploma di maturità) sınavı için hazırlanırlar. Bu sınav, üç yazılı (esame) ve dört sözlü sınavdan (konuşma dili) oluşur. İlk sınav tarih, sosyal, bilim veya edebiyat alanlarında İtalyanca bir deneme yazısı veya gazete makalesi yazmayı içerir. İkincisi, bir öğrencinin uzmanlık eğitimi aldığı alan ile ilgili çeşitli konuların değerlendirilmesidir. Bu sınavın konuları öğrencilere iki ay önceden verilir. 1999 yılında yürürlüğe konan üçüncü sınav, kültürel ve sosyal alanlarda sorular içeren ve yabancı dil bilgisini test eden disiplinler arası bir sınavdır.

Sözlü sınavlar yazılı sınavların ardından yapılır. Öğrenciler son yıllarında eğitim aldıkları tüm konu alanlarında altı öğretmenlik bir kurul tarafından yürütülen bir değerlendirme sınavına girerler. Diploma sınavında başarılı olmak için 100 üzerinden en az 60 puana sahip olunmalıdır.

İtalya’da lise eğitim programları çoğunlukla 5 yıl sürmektedir, ancak seçilen lise türüne göre bu süre kısalabilmektedir.

İtalya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri iki tür konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Yatılı Okullar

İtalya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok yatılı okul seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler okul

kampüsündeki yurtlarda diğer yabancı öğrenciler ile oda paylaşabilir, ya da tek kişilik odalarda kalabilirler. Yurtlarda her zaman denetmen bir öğretmen bulunur ve öğrencilere her türlü konuda destek sağlar. Tesislerde yemek, çamaşırhane, banyo, dinlenme, ders çalışma ve oyun alanları mevcuttur. Kampüs içinde bulunan yurtlar sınıflara yakın olduklarından öğrenciler için çok daha avantajlıdır. Böylece öğrencilerin derse geç kalma endişeleri ortadan kalkar.

Aile Yanında Konaklama

İtalya’da lise öğrencilerinin tercih edebilecekleri bir diğer konaklama türü de aile yanı konaklama birimleridir. Aile yanında konaklama birimlerini tercih eden öğrenciler İtalyan bir aileyle yaşayacak ve İtalyan kültürünü ilk elden deneyimleme fırsatı bulacaklardır. Öğünler, çamaşırhane, Wi-Fi gibi olanaklar sunulur ve öğrenciler bir evin konforunda yaşamanın tadını çıkarırlar. Öğrenciler tek kişilik bir odaya sahip olabilir veya bir odayı başka bir yabancı öğrenciyle paylaşabilirler. İtalyan bir aileyle yaşamak öğrencilerin kültürel bir deneyim edinmelerini mümkün kılar, aynı zamanda İngilizcelerini çok daha hızlı bir şekilde pekiştirmelerine de yardımcı olur.

İtalya Lise Eğitimi Vizesi

İtalya’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin öğrenci vizesine ihtiyaçları olacaktır. Öğrenci vizesi, yasal olarak sertifikalı bir eğitim kurumuna kayıt yaptırarak temin edilebilir. Ayrıca başvuru sahibi mali teminatlar, konaklama ve sigorta gibi diğer gerekliliklere dair kanıt sunmalıdır. AB vatandaşı olmayan kişiler öğrenci vizesi için kendi ülkelerindeki İtalyan Konsolosluğu’na başvurmalıdır. Vize için istenen belgeler şöyledir:

 • Giriş vizesi başvuru formu
 • Yakın zamanda çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Geçerli seyahat belgesi (son geçerlilik tarihi alınacak vizenin süresinden üç ay daha uzun olmalıdır)
 • İtalya'da konaklama yeri ayarladığınızın kanıtı (tüm eğitiminiz boyunca)
 • Eğitiminizi desteklemek için yeterli mali imkanlara sahip olduğunuzun kanıtı (aylık 900 Euro)
 • Eğitimin ilk yılı için ücretli sağlık sigortası (150 Euro)
 • Son alınan eğitim diplomasının fotokopisi
 • Bir İtalya üniversitesinden kabul mektubu
 • Vize başvuru ücretinin faturası (50 EUR)
 • İtalya Lise Eğitimi için Gerekli Belgeler

 

İtalya’da lise eğitim almak için istenen belgeler şöyledir:

 • Diploma / Transkript
 • Pasaport
 • Okul başvuru formu
 • Vesikalık Fotoğraf
 • Niyet Mektubu
 • Referans Mektubu
 • Finansal yeterlilik kanıtı (öğrencinin eğitim süresince masraflarını karşılayabileceğine dair)

İtalya’da Lise Eğitimi Almanın Avantajları

Ülkenin güzelliğinin, tarihinin ve muhteşem İtalyan yemeklerinin haricinde İtalya'da lise eğitimi almanın birçok avantajı bulunur. İtalya'da lise eğitimi alarak sadece ufkunuzu genişletmek ve yeni arkadaşlar edinmekle kalmayacak, aynı zamanda yurtdışında lise eğitimi almakla edindiğiniz deneyimler üniversiteye başvuracağınız ya da ileride kariyer tercihi yapacağınız zaman size çok avantaj sağlayacaktır. Cesur bir karar alarak başka bir ülkede lise eğitimi almaya karar vermek insanlarda kendinize güvendiğiniz ve kişisel gelişime açık olduğunuz fikrini oluşturacaktır. Ayrıca, İtalya'da lise eğitimi alarak İtalyanca dilini son derece akıcı ve etkili bir şekilde öğrenme fırsatı yakalayacaksınız. Yabancı bir dile hakim olmak, ileride iş başvurusu yaptığınızda sizi bir adım öne çıkaracaktır.

İlgili Blog Yazıları
kanada
amerika
england

İtalya Liseler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!