Polonya Üniversiteleri

Polonya Üniversiteleri

Polonya'da devlet ve özel olmak üzere yaklaşık 450 üniversite bulunmaktadır. Polonya'da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih ettikleri üniversitenin kabul bürosu ile doğrudan iletişime geçerek istenen belgeleri göndermeleri gerekir. Polonya’da akademik yıl toplam 30 haftalık eğitimlerden oluşur. Dönemler kış ve yaz olmak üzere ikiye ayrılır. Kış dönemi için başvurular 1 Ekim-15 Şubat, yaz dönemi için başvurular 16 Şubat-30 Eylül tarihleri arasında yapılır. Her dönem 15 haftalık eğitimlerden oluşur. Polonya üniversitelerinde lisans eğitimi 3-4 yıl sürer. Polonya, dünya çapında yapılan dünyanın en kaliteli 1000 üniversitesi listesine oldukça çok sayıda üniversite ile giriş yapan ve adını dünyaya kaliteli eğitimleri ile duyuran bir ülkedir. Hal böyle olunca her yıl yüzlerce uluslararası öğrenci Polonya’ya üniversite eğitimi almaya gitmektedir. Sınavsız üniversite kabulü, ekonomik eğitim fiyatları, diploma geçerliliğinin yüksek oluşu ve AB çalışma izni gibi seçenekler sunması yönüyle; yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için Polonya, oldukça avantajlı bir ülkedir.

 

Polonya Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Polonya'daki yüksek öğretim kurumları devlet (kamu) ve özel kurumlar olarak ikiye ayrılır. Bu kurum türleri de üniversite ve üniversite olmayan kurumlar olarak kategorize edilir. Polonya’da yaklaşık 450 üniversite ve kolej seviyesinde enstitü bulunmaktadır.


Devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler Bologna sürecinin belirlediği hedefleri ve standartları takip eder. Bu nedenle, Polonya'da alınan dereceler uluslararası çapta tanınır ve kabul görür.

Öncelikle Türkiye’den Polonya’ya üniversite eğitimi için gidecek öğrencilerin, Polonya’da en büyük avantajı sınavsız üniversite kabulüdür. Öğrenciler lise eğitimlerinden mezun olduklarında ya da lise son sınıftayken okumak istedikleri bölümleri belirleyerek hiçbir üniversite yerleştirme sınavına girmeksizin üniversite başvurularını yapabilirler. Bu da Türkiye’de eğitim alan tüm öğrencilerin stres kaynağı olan sınav başarısızlığı ve üniversiteye yerleşememe durumunu ortadan kaldırır. Ayrıca Polonya eğitim sisteminde eğitim alınacak bölüme göre eğitim süresi farklılık göstermektedir. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler, 3 yıl ile 6 yıl arasında seçilen bölüme göre zamandan da tasarruf ederek eğitim alabilirler.

Öğrencilerin üniversite başvurusu için sağlaması gereken dil yeterliliği ve okumak istediği bölüm doğrultusunda ders başarısıdır. Örneğin mühendislik eğitimi almak isteyen bir öğrencinin matematik ve fen alanlarında ki 4 senelik ders başarısına bakılarak üniversite yerleştirmesi yapılabilir. Dil yeterliliği ise; öğrencinin IELTS, TOEFL v.b uluslararası geçerli sınavlardan aldığı notlar ile ölçülür. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen ancak bu sınavların hiçbirine girmemiş ve dil yeterliliği bulunmayan öğrenciler ise, mevcut dil seviyelerine göre 2-12 ay arasında üniversite bünyesinde verilen hazırlık programları ile dil yeterliliklerini ekonomik fiyatlara tamamlayabilirler.

Polonya Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Polonya'da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilgili üniversitenin kabul bürosuna doğrudan e-posta (telefon/faks) yoluyla veya yabancı alım büroları aracılığıyla başvurması gerekir. Polonya'daki yüksek öğretim kurumlarına kabul şartları hem üniversite hem de üniversite olmayan kurumlar için aynıdır. Öğrencilerin lise eğitimini tamamlayarak kendi ülkelerindeki bir üniversiteye kabul edilmek için uygun olduklarını gösteren bir sertifika/diploma (Matura belgesi) veya buna eşdeğer bir belgeye sahip olmaları yeterli olacaktır. Polonya üniversitelerine başvuru yaparken istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Noter onaylı orta öğretim sertifikası veya lise diplomasının fotokopisi
 • Başvuru formu
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi (pasaport)
 • İsteğe bağlı olarak İngilizce dil yeterlilik belgesi (lise eğitimi İngilizce dilinde alınmadıysa)
 • Sağlık durumunun yerinde olduğunu gösteren sağlık belgesi
 • Kayıt ücretinin faturası

 

Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Polonya'da akademik yıl, otuz haftalık eğitimden oluşur ve haftada yaklaşık otuz saatlik eğitim süresi vardır. Akademik yıl kış ve yaz olmak üzere iki döneme ayrılır.

Kış döneminde (bir sonraki akademik yılın 1 Ekim-15 Şubat tarihleri arası) eğitimler on beş hafta sürer. Kış final dönemi de buna dahildir.

Yaz döneminde (16 Şubat-30 Eylül tarihleri arasında) eğitimler on beş hafta sürer. Yaz final dönemi de buna dahildir.

Her üniversite akademik yıl için programını kendi belirler. Eğitimler; konferanslar, dersler, seminerler, laboratuvar çalışmaları ile verilir. Dersler yuvarlak masa oturumları şeklinde yapılır.


Polonya’da Lisans Eğitimi Süresi

Polonya üniversiteleri tam zamanlı, okul dışı, akşam ve harici eğitim programları sunar. Tam zamanlı eğitimler temel eğitim tipi olarak kabul edilir. Polonya'nın üç aşamalı yapıya göre düzenlenmiş derece sistemi, Avrupa Kredi Transfer ve Biriktirme Sistemi (AKTS) ile birlikte yürütülmektedir. Lisans eğitimleri birinci aşama eğitimler olarak adlandırılır.

Birinci aşama yani lisans eğitimleri 3-4 yıl sürer. Polonya’da lisans eğitimi alan öğrencileri gelecekteki kariyerlerine veya yüksek lisans eğitimine hazırlamaya odaklanır.


Polonya Vizesi

Polonya'da lisans eğitimi alabilmek için öğrenci vizesine sahip olmanız gerekir. AB vatandaşı değilseniz, Polonya'ya gelmeden önce kendi ülkenizdeki bir Polonya Konsolosluğundan vize almalısınız. Polonya'ya vardıktan sonra, kalışınızı uzatmak için vizenizin süresi dolmadan 45 gün önce Geçici İkamet Kartı başvurusunda bulunmanız gerekecektir. İstenen belgeler şöyledir:

 • Geçerli bir pasaport
 • Polonya’da bir üniversiteden alınan resmi kabul mektubu
 • Polonya’da ikamet ve eğitim için yeterli finansal duruma sahip olunduğunun kanıtı
 • Sağlık Sigortası

Polonya’da Konaklama

Polonya’da konaklama diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha ucuzdur. Konaklama türleri temel olarak ikiye ayrılır.


Öğrenci Evleri ve Yurtlar

Öğrenci evlerinin fiyatı üniversiteden üniversiteye farklılık gösterir. Ortak bir odanın aylık ücreti 60-80 Euro, tek kişilik odanın aylık ücreti 100-150 Euro civarındadır. Ancak öğrenci yurtlarındaki standartlar aynı üniversitenin içindeki farklı yurtlarda bile farklılık gösterebilir, bu nedenle karar vermeden önce araştırma yapmanız iyi olacaktır.-

Özel Kiralık Konutlar


Polonya'da büyük bir apartman dairesinin bir odasını kiralamak oldukça popüler bir seçenektir. Şehir dışından gelen öğrencilerin çoğu bu konaklama türünü tercih etmektedir. Ücretler şehre, konuma, büyüklüğe ve kaliteye göre farklılık gösterir. Aylık kira genellikle 150-200 Euro civarındadır.


Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

 • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
 • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
 • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler 

Polonya’da Üniversite Eğitimi Alın

Polonya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Polonya Üniversiteleri

JAGIELLONIAN UNIVERSITY (KRAKOW) Devamını Gör
UNIVERSITY OF INFORMATION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT IN RZESZOW (RZESZOW) Devamını Gör
VINCENT POL UNIVERSITY (VINCENT POL UNIVERSITY) Vincent Pol Üniversitesi, modern binaları ve özel öğretim teknikleri ile farklı sınıflardan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanmıştır. Devamını Gör
LODZ UNIVERSITY (LODZ UNIVERSITY) Devamını Gör
Poznan Teknoloji Üniversitesi (Poznan) Devamını Gör
Poznan Ekonomi ve İşletme Üniversitesi (Poznan) Devamını Gör
Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Wroclaw) Devamını Gör
LUDWİK RYDYGİER COLLEGİUM MEDİCUM İN BYDGOSZCZ (Bydgoszcz) Devamını Gör
Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi (poznan) Devamını Gör
Lodz Tıp Üniversitesi (Lodz) Devamını Gör
Sopot Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (Sopot) Devamını Gör
WSB University (Bydgoszcz) Devamını Gör
WSB University (Torun) Devamını Gör
WSB University (Gdansk) Devamını Gör
WSB University (Poznan) Devamını Gör
WSB University (Wrocław) Devamını Gör
Wroclaw Ekonomi Üniversitesi (Wroclaw) Devamını Gör
Rzeszów Bilgi Teknolojisi ve Yönetimi Üniversitesi (Rzeszow) Devamını Gör
Lublin Üniversitesi (Lublin) Devamını Gör
Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi (SWPS) (Varşova) Polonya 2004 senesinde AB üyeliğini almıştır. Devamını Gör
Lazarski Üniversitesi (Varşova) İngiltere, Londra'da bulunan Coventry Üniversitesi partnerlik ve çift diploma şansı Devamını Gör
Varşova Üniversitesi (Varşova) Polonya 2004 senesinde AB üyeliğini almıştır. Devamını Gör
Varşova Teknoloji Üniversitesi (Varşova) Polonya 2004 senesinde AB üyeliğini almıştır. Devamını Gör
Varşova Tıp Üniversitesi (Varşova) Polonya'nın en iyi tıp üniversitesidir. Devamını Gör
Wroclaw Tıp Üniversitesi (Wroclaw) Polonya, 2004 senesinde AB üyeliğine girmiştir. Devamını Gör
Kozminski Üniversitesi (Varşova) Başkent Varşova'da yer almaktadır. Devamını Gör
Wroclaw Üniversitesi (Wroclaw) 1702'de kurulmuştur ve 300 yıldan daha köklü bir geçmişe sahiptir. Devamını Gör
İlgili Blog Yazıları
kanada
amerika
england

Polonya Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!