Rusya

Rusya Hakkında

Rusya öğrenim sistemi ile dünya çapında özel bir yapıya sahiptir. Eğitim sistemi ile diğer ülkeler tarafından tanınır. Rusya’da eğitim, öğrencinin entelektüel ve ahlaki açıdan gelişimine odaklanmaktadır. 

Rusya’da ilk eğitim 4 yıl, temel eğitim 5 yıl, ikinci eğitim ise 2 veya 3 yıl sürmektedir. Rusya’da ilk ve temel eğitim zorunludur. Temel eğitimini tamamlayan öğrenciler final sınavına girmesi zorunludur. Sınavı geçen öğrenciler temel eğitim sertifikası alır. Sertifika, öğrencinin yüksek öğretim programına uygunluğunu kanıtlar.

Rusya’da Danışmanlık Hizmetlerimiz

 • Vize dosyası hazırlama aşamasında danışmanlık
 • Öğrenciye uygun okul tercihi
 • Uygun fiyata tercüme ve evrak işlemleri
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • İstediğiniz şehirden en uygun fiyata ve kalitede yurtdışı okul yönlendirmesi
 • Rusya vize sürecindeki bürokratik işlemlerin sağlanması (oturum izni, sağlık sigortası, okul kaydı, konaklama kaydı vb.)

Adım Adım Rusya’da Danışmanlık Süreci

1.adım: Kişisel bilgilerinizi, telefon numaranızı ve adresinizi soran Endless Abroad iletişim formunu doldurduktan sonra yurtdışı eğitimi için ilk adımı atmış olursunuz. 

2.adım: Sizin için en uygun program seçenekleri değerlendirilip size yardımcı oluruz.

3.adım: Gidilecek olan okula (dil okulu, lise, üniversite) karar verdikten sonra kayıt işlemlerine başlanır. 

4.adım: Okul tarafından kabul belgeniz geldikten sonra vize sürecine başlanır.

 1. adım: Vize süreciniz organize edilir.

6.adım: Endless Abroad ile oryantasyon süreciniz gerçekleştirilir.

Rusya’ya Gittikten Sonrada Endless Abroad Yanınızda

Eğitim boyunca Endless Abroad tüm süreçlerinizde size ve ailenize destek vermeye devam eder. Eğitim, konaklama veya yönetim ile ilgili yaşanılan her sıkıntıda danışmanlarımız sizin yanınızda. Yurtdışında eğitim programınızı uzatmak istediğinizde, programınızı değiştirmek istediğiniz ya da başka okula geçiş yapmak istediğinizde eğitim danışmanlarımız sizin isteklerinizi gerçekleştirecektir.

Rusya, güçlü ekonomik yapısına sahip modern bir ülkedir. Kaliteli eğitim ve iyi bir kariyer için bir basamak niteliğindedir. Rusya’da eğitimin diğer ülkelere nazaran daha uygun olmasından ötürü öğrenciler, dil eğitimi, üniversite ve yüksek lisans eğitimlerinde Rusya’yı tercih etmektedir. Dil eğitimi öncesi Rusça’nın öğrenilmiş olması, üniversiteler tarafından bir şart olarak beklenmektedir.

Rusya’da Eğitim Sistemi

Rusya, eğitim ve kültürel gelişimi ile çeşitli ülkelerden öğrencileri ağırlamaktadır. Rusya eğitim dili Rusça’dır. Rusya’da bazı okulların programlarında ise İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde eğitim verilmektedir. 

Rusya’da Lisans ve Yüksek Lisans

Rusya üniversitelerinde lisans eğitimleri 4 yıl sürer ve programlar belirli bir konu alanında temel profesyonel eğitimler verir. Rusya üniversiteleri için giriş koşulları, adayın başvurduğu üniversite ve eğitim programına, ders notlarına, ayrıca giriş sınavı ve mülakatının sonuçlarına bağlı olarak değişebilir. Rusya üniversitelerinde lisans eğitimi çoğunlukla Rusça dilinde verildiğinden, önce dilin öğrenilmesi gerekecektir. Bu yüzden büyük olasılıkla Birleşik Devlet Giriş Sınavı’na (EGE) girerek dil yeterliliğinin kanıtlanılması istenecektir. 

Rusya'da yüksek lisans eğitimi yaklaşık 2 yıl sürer. Rusya' üniversiteleri MA (Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı), MSc (Fen Bilimleri Yüksek Lisansı) ve MBA (İşletme Yüksek Lisansı) başta olmak üzere çeşitli yüksek lisans programları sunar. Bu programlar tam zamanlı, yarı zamanlı veya uzaktan eğitim seçenekleri ile sunulur. Son zamanlarda ise üniversitelerin eğitim dili İngilizce olmaya başlamıştır.

Rusya Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

 • St.Petersburg Devlet Elektronik Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi
 • Ural Federal Üniversitesi
 • Moskova Devlet Çaykovski Konservatuvarı
 • Devlet Denizcilik Üniversitesi
 • Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi
 • Moskova Devlet Üniversitesi
 • Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi

Rusya Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

 • Kazan Federal Üniversitesi
 • Novosibirsk Devlet Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi

Rusya'da Dil Eğitimi

Rusya’daki dil okulları, geniş çaplı eğitim programları sunar. Rusya’daki dil okullarında alınabilecek eğitimler ise; yoğunlaştırılmış kurslar, yaz kursları, akademik Rusça, iş Rusçası, özel dersler ve sınavlara hazırlıktır.

Yoğunlaştırılmış Kurslar: Yoğunlaştırılmış kurslar dil becerilerini geliştirmek veya bir sonraki seviyeye taşımak isteyen yabancı öğrenciler için uygundur. Yoğunlaştırılmış kurslar, günlük yaşantıda Rusçayı daha iyi konuşabilmeye yardımcı olmak için genellikle Paskalya ve Noel gibi tatil dönemlerinde yapılır. 

Akademik Rusça / İş Rusçası: Rusçayı iyi bilenler için akademik veya iş Rusça kursları doğru bir seçenek olacaktır. Bu tür kurslarda verilen dilbilgisi ve kelime bilgisi eğitimleri çok kapsamlıdır, ancak yine de Rusçası mükemmel olmayanlar için tasarlanmıştır. Akademik Rusça kursları, İngilizce ve Rusça konuşabilen veya bu dille yakından ilişkili Slav dilini konuşabilen kişiler için çok uygundur.

Rusya’da Dil Okulları

 • Moskova Devlet Üniversitesi

Rusya’da Eğitim için nasıl vize alınır?

Rusya’da eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerin Rusya öğrenci vizesi için başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru yapmak isteyen adaylar ülkelerindeki en yakın Rusya Konsolosluğuna giderek başvuru sürecine başlayabilirler. Türk öğrenciler e-vize için de başvuruda bulunabilirler. E-vize prosedürü direkt başvurulara kıyasla çok daha hızlı ve kolaydır.

Rusya'da ihtiyacınıza göre programlara katılmak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız programlar, ücretler ve başvuru koşulları hakkında size profesyonel destek sağlayabilir. Ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşın.

endless
endless
endless

Rusya

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Profilo Plaza 0212 995 07 08
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 242 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11