Rusya Yüksek Lisans

Rusya Yüksek Lisans

Rusya üniversitelerinde sunulan en popüler yüksek lisans dereceleri MA (Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı), MSc (Fen Bilimleri Yüksek Lisansı) ve MBA (İşletme Yüksek Lisansı) olarak sıralanabilir. Rusya’da yüksek lisans eğitimine kabul şartları oldukça rekabete dayalıdır ve öğrencilerin bir lisans derecesine sahip olmaları, ayrıca ek giriş sınavlarına girmeleri istenir.

Rusya üniversitelerinde birçok yüksek lisans programı İngilizce dilinde verilse de, bazı programlar için Rusça dil yetkinliğine sahip olma şartı bulunur. Bu yüzden Rusya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin İngilizce/Rusça dil yeterliliklerini uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları gerekecektir. Rusya’da akademik yıl iki döneme ayrılmıştır ve başvurular genellikle Mart-Temmuz ayları arasında yapılır. Birinci dönem 1 Eylül’de başlayıp 25 Ocak’ta sona erer, ikinci dönem ise 9 Şubat’ta başlar ve 30 Haziran’da sona erer. Rusya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler çalışma vizesi aldıkları takdirde eğitimleri süresince çalışabilirler.

Rusya'da Master/Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

Rusya, 2003 yılında Bologna Süreci'ne katılan ülkelerden biridir ve bu süreçle birlikte yüksek öğretim sistemi diğer Avrupa ülkelerine benzemeye başlamıştır. Rusya'da yüksek lisans eğitimi yaklaşık 2 yıl sürer.
Rusya' üniversiteleri MA (Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı), MSc (Fen Bilimleri Yüksek Lisansı) ve MBA (İşletme Yüksek Lisansı) başta olmak üzere çeşitli yüksek lisans programları sunar. Bu programlar tam zamanlı, yarı zamanlı veya uzaktan eğitim seçenekleri ile sunulur. Git gide daha çok okulun eğitim dili İngilizce olmaya başlamıştır.

Yüksek lisans düzeyinde verilen eğitimlerin içeriği, seçtiğiniz bölüme ve üniversiteye bağlı olarak Rusça dilinde yazılı değerlendirmeler, sınavlar ve tez çalışmalarının bir birleşiminden oluşur. Çoğu Rusya üniversitesi "5 puanlık” bir not sistemini takip eder.

Rusya üniversitelerinde sunulan diğer yüksek lisans programları aşağıdaki gibidir:

 • Mimarlık
 • Gazetecilik
 • Biyoloji, Biyotıp, Biyofizik
 • Genetik
 • Hukuk
 • Tarih, Kültürel Çalışmalar
 • Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği
 • Nano-teknoloji
 • Makine Mühendisliği

Rusya'da Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

Rusya üniversitelerine giriş koşulları oldukça rekabete dayalıdır ve bir yüksek lisans programına kabul edilebilmek için lisans veya uzmanlık derecesine sahip olmak ve ek bir giriş sınavına girilmesi gerekir. Rusya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alabilmek için istenen belgeler aşağıdakiler gibidir:

Başvuru formu

 • Lisans sertifikasının veya eşdeğerinin onaylı bir fotokopisi (orijinal ve Rusçaya çevrilmiş bir kopyası)
 • Rusya Konsolosluğu tarafından akredite edilmiş bir sağlık sigortası şirketinden alınan sağlık sertifikası ve kan testi sonuçları
 • Doğum belgesi fotokopisi
 • En az altı adet vesikalık fotoğraf

Yabancı öğrencilerin genellikle oldukça rekabetçi bir seçim sürecinden geçmeleri gerekir. Bu, giriş sınavları veya Birleştirilmiş Devlet Sınavı'ndan (EGE) başarıyla geçmek gibi etapları içerir. Birçok üniversite aynı zamanda yerli ve yabancı öğrenciler için akademik yarışmalar düzenler. Kazanan adaylar giriş sınavına girmekten muaf olurlar ve çoğunlukla burs kazanırlar.

Bazı ülkelerden gelen yabancı öğrencilerin eğitim belgelerinin verildiği ülkede yasallaştırılması gerekir. Bu, temel olarak belgelerin başvuruyu değerlendiren devlet daireleri tarafından tanınabilmesi için gerçekliklerinin doğrulanması anlamına gelir.

Normalde Rusça dilinde verilen yüksek lisans programlarının çoğu artık İngilizce dilinde de mevcut olmasına rağmen, çoğu programın eğitim dili Rusçadır. Hangi üniversiteyi ve programı seçtiğinize bağlı olarak, başvuru sürecinin bir parçası olarak dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekebilir.

Bununla birlikte, birçok üniversite yabancı öğrenciler için Rusça hazırlık kursları sunmaktadır. Dolayısıyla eğitim dili Rusça olan programlara kaydolmak isteyen öğrencilerin 1 yıllık hazırlık kurslarına gitme şansı da bulunmaktadır.

Rusya'da Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

Rusya'da tam zamanlı yüksek lisans programlarının öğretim ücretleri eğitim alınan üniversite ve bölüme göre yıllık ortalama 2.900 €- 4.000 € arasında değişir. Ücretler en az 1.675 €, en fazla 5.935 € değerinde olabilir.
Rusya'da bir öğrencinin ayda ortalama 300-400 Dolar, tam bir akademik yıl için ise (Eylül-Haziran) yaklaşık 3.000-4.000 Dolar civarında bir bütçeye ihtiyacı olacaktır. Sağlık sigortası, bir apartman veya yurtta yaşamak için temel ihtiyaçlar (yiyecek, çarşaf, deterjan vb.) ve ders materyalleri gibi ekstra masraflar için 300-400 Dolarlık bir bütçe ayırmak iyi olacaktır.

Rusya'da Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri

Rusya’da akademik yıl 1 Eylül’de başlayıp 30 Haziran’da sona erer. Akademik yıl iki döneme ayrılmıştır. Her dönemin sonunda öğrenciler eğitim aldıkları alanda değerlendirme sınavlarına girerler. Rusya üniversitelerine son başvuru tarihleri üniversiteye ve bölüme göre değişiklik gösterir, ancak başvurular genellikle Mart'tan Temmuz'a kadar açıktır. Böylece vize, burs ve konaklama yerlerini ayarlamak için geriye yeteri kadar zaman kalacaktır.

Birinci Dönem: 1 Eylül-25 Ocak
İkinci Dönem: 9 Şubat-30 Haziran

Rusya'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkanı

Rusya'daki eğitimleri süresince çalışmak isteyen yabancı öğrencilerin 18 yaş ve üzeri olması, ayrıca Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı Göçmenlik Genel Müdürlüğü’nden çalışma izni almaları gerekir. Ders saatleri dışında (tatiller dahil) üniversitelerde (veya üniversiteye dahil kuruluşlarda) çalışan yabancı öğrencilerin çalışma izin almaları gerekmez.

Bunun dışında iş bulmak isteyen öğrencilerin kesinlikle çalışma vizesi almaları gerekmektedir. Çalışma izni sadece devlet tarafından onaylanmış üniversitelerde tam zamanlı eğitim almakta olan öğrencilere verilir. Öğrenciler sadece ruhsatta belirtilen meslek alanında ve sadece eğitim aldıkları üniversitenin bulunduğu bölgede (şehirde) çalışabilirler. 

Neden Rusya'da Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?

Rusya, uluslararası akademik toplumunda önemli bir yere sahiptir. Rusya genelinde üniversitelere kayıtlı yaklaşık 240.000 yabancı öğrenci bulunmaktadır. Rusya zengin ve eşsiz bir tarihe sahiptir. Rusya'da yüksek lisans eğitimi alan yabancı öğrenciler bu destansı tarihin ve geleneklerin tadını çıkarma şansına sahip olurlar.

Rusya'da eğitim aldığınızda, Dünya Üniversite Sıralamaları'nda yer alan 21 saygın üniversite arasından tercih yapma ve üstün kaliteli eğitim alma şansına sahip olursunuz. Rusya dünyanın en büyük ülkesi olduğundan, üniversite tesisleri için ayrılacak sayısız ve devasa alanlar bulunur. Dolayısıyla Rusya üniversitelerinin kampüsleri parklar, çeşmeler, müzeler ve hatta botanik bahçeleri içeren muazzam tesislere sahiptir.
Rusya'da öğretim ücretleri ve yaşam maliyetleri diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük fiyatlıdır. Bu da yabancı öğrenciler için ekonomik ve kaliteli eğitim olanakları sunar.

Rusya'da üniversite eğitimi, öğrencilerin çok çeşitli konu alanlarında akademik eğitim almalarına imkan tanır. Rusya, tarih boyunca edebiyat, bale, resim ve klasik müzik alanındaki başarıları ile tanındığından, sanatla ilgilenen öğrenciler için mükemmel bir konumdur. Rusya'da edebiyat eğitimi alan yabancı öğrenciler Alexander Pushkin, Fyodor Dostoevsky, Anton Chekhov ve Leo Tolstoy gibi dünyanın en ünlü yazarlarının yetişmiş olduğu bir ülkede eğitim alma şansına sahip olacaklardır.

Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

 • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

Rusya'da Yüksek Lisans Eğitimi Alın

Rusya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Rusya Yüksek Lisans

KAZAN FEDERAL UNIVERSITESI (KAZAN FEDERAL UNIVERSITESI) 200 yıllık tarih süresinde Üniversite içinde Rusya Bilimler Akademisinde yer alan 80den fazla akademisyen yetişti. Üniversite bilim ve bilim eğitiminin merkezi olup, aynı zamanda kültür ve.. Devamını Gör
NIJNIY NOVGOROD LOBACEVSKIY DEVLET UNIVERSITESI (NIJNIY NOVGOROD LOBACEVSKIY DEVLET UNIVERSITESI) Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi 30 Ocak 1916 yılında kurulmuştur. Sovyet döneminde kurulan ilk üniversite unvanı taşıyan bu üniversite şehrin en gözde üniversitelerinden .. Devamını Gör
NOVOSIBIRSK DEVLET UNIVERSITESI (NOVOSIBIRSK DEVLET UNIVERSITESI) Sibiryanın en büyük üniversitelerinden biri olan Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi (NSTU) 1950 yılında kurulmuştur. Üniversite, lisans, yüksek lisans, doktora ve post-doktora düzeyinde.. Devamını Gör
kanada
amerika
england

Rusya Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11