İngilizce Öğrenmek için Amerika’ya Gitmeye Var Mısın?

Dünyanın en gözde ülkelerinden biri olan Amerika'da, dil okulları ile İngilizcenizi geliştirmek, seyahat etmek ve farklı insanlarla tanışmak için harika bir fırsat

İngilizce Öğrenmek için Amerika’ya Gitmeye Var Mısın?

İngilizce bilmek gerek bilgi kaynaklarına ulaşılabilirlik açısından gerek çağımızda aktif küreselleşmenin sonucunda en önemli gereksinimlerden biri haline gelmiştir. Bu durum, eğitim imkânlarının kaliteli olması ve zengin bölge seçenekleriyle öğrencilerin Amerika’yı tercih etmesini cazip hale getiriyor. Ayrıca dil eğitimi konusunda en çok tercih edilen ülkelerden biri olması, İngiltere’ye göre yaşamın daha ucuz olması, dil okulu çeşitliliğinin fazla olması, dil eğitiminin ardından lisans veya yüksek lisans gibi eğitimlere devam edebilme imkanının olması ve ülkedeki ana dilin İngilizce olması Amerika’yı, dil eğitimi alma konusundaki en güçlü alternatiflerden biri kılıyor. İster büyük ister küçük bir şehirde dil eğitimi alıyor olun, farklı kültür ve geçmişten insanlarla iletişim kurarak kültür çeşitliliğinden yararlanma imkânı sunuyor olmasının da cazibesinde rolü büyüktür. Uluslararası bir ülke olması dolayısıyla iş bağlantıları kurabilir, bu bağlantıları eğitiminiz bitse bile öğrendiğiniz dil ve tanıdığınız insanlar sayesinde her daim iş imkânına dönüştürebilirsiniz. 1 milyona yakın öğrencinin olması, Amerika’nın öğrenci ülkesi olarak da nitelendirilmesini sağlar. Ayrıca dil okulu için alacağınız Amerika vizesi, başka ülkelere başvuracağınız vize süreçlerinde anahtar görevi görmektedir.

Yeterli Zamanınız Var mı?        

Dil eğitimi alacağınız süreyi etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan biri de ne seviyede İngilizce temeline sahip olduğunuzdur. İlk başta İngilizceye ve Amerika’nın kültürüne uyum sağlamak biraz zaman alsa da sonraki süreçte hayatınızın birçok noktasında aynı dile maruz kalmanız, öğrenme sürecinizi hızlandıracak ve geliştirecektir. Dil öğrenim sürecinde, İngilizceyi aktif kullanabilir halde öğrenmek için vereceğiniz 6-9 ay (genellikle yeterlidir ama duruma göre 12 aya kadar uzayabilir) hayatınızın geri kalan kısmında İngilizcenin kullanımında büyük bir getiri sağlayacaktır.

Yeterli Mali Kaynağınız Var mı?          

Amerikan Doları ile Türk Lirası’nın arasında bulunan kur farkından dolayı ABD, Türkiye’ye göre pahalı olsa da kalite açısından vereceğiniz paranın karşılığını almanızı sağlar. Kullanacağınız para sadece eğitim masraflarınızı değil, aynı zamanda Amerika'da bulunacağınız süre boyunca yaşam masraflarınızı da karşılayacak miktarda olmalıdır.​​​​​​​ O yüzden belirli bir miktar para bulunduruyor olmanız gerekmektedir. 

Yeterince Kararlı ve Ciddi Misiniz?     

Hangi dili öğreniyor olursanız olun bu sürecin, belli bir kararlılık ve çalışma gerektirdiğini biliyor olmalısınız. O ülkede dile maruz kalmak sizi gelişmeye ne kadar zorlasa da belli bir miktar, bütçe ve zaman ayırdığınız bu çalışmanın en iyi şekilde karşılığını almak sizin elinizde.

Dil okullarının sahip olduğu belli programlar bulunmaktadır. Bunlar, yoğun dil programları ve IELTS’e - TOEFL'a hazırlık programları gibi sizi her yönden belirli bir seviyeye göre geliştirecek programlar olduğu kadar özel amaçlı programlar ve iş dünyasına yönelik programlar da bulunmaktadır. Ancak, yeterli zamanınız yoksa tatil dönemlerinde sunulan programlar da bulunmaktadır.           

Dil Okulunu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler   

Okulların web sayfalarından, Amerikan elçilik ve konsolosluklarından ve kütüphanelerde yapacağınız aramalar sonucu edinebileceğiniz Amerika'daki dil okulları ile ilgili kitaplardan bu okullar hakkında en güvenilir bilgiyi elde edebilirsiniz. Düşündüğünüz ülke ve okulda eğitim almış bir öğrenci ile iletişime geçmek de size büyük fayda sağlayacak ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermiş olacaktır.

Butik mi yoksa zincir bir okula mı gitmek istediğinize karar vererek başlayabilirsiniz. Butik okullar daha küçük ve samimi bir ortamda, daha az şube ile eğitim sunmaktayken zincir okullar birden fazla lokasyonda okula sahip ve birçok ülkeye yayılmış profesyonel okullardır. 

Bu noktada bütçeniz de devreye girmektedir. Ancak unutmayın ki sene başlarında yapılan büyük indirimler ile zincir okullar da oldukça ekonomik fiyatlar ile kayıt imkânı sağlamaktadır. Bütçenizi yaparken sadece program ücretlerini değil, gitmeyi düşündüğünüz eyaletin şartlarını da araştırarak yaşam masraflarınızı da göz önünde bulundurun. Tercih edeceğiniz ülkede çalışma izninin olup olmaması da dil okulu seçiminde etkili bir faktördür.

Gideceğiniz eyaletin sosyal ve kültürel şartlarını araştırmak size kolaylık sağlayacaktır. Üstelik sosyal hayatınız İngilizceyi aktif kullanmanızı gerektirdiğinden İngilizcenizin ilerlemesine katkıda bulunacaktır.

Seçeceğiniz programın yoğunluğunu kendinize göre ayarlamanız ve verimliliği temel almayı unutmamanız gerekmektedir. Haftalık yoğunluğu değişebilen dil programları bulunmakla birlikte öğrencinin tercih ve hedeflerine uygun bir programın seçilmesi, ülkede kalınan süre boyunca İngilizce öğrenimini ve sosyal hayatın yaşamını da doğrudan etkileyecektir. Eğer İngilizce öğrenim hedefi, yoğunlaştırılmış bir süreç içerisinde sağlanacaksa yoğun İngilizce programları tercih edilebilir. Ancak hem İngilizce öğrenip hem de doya doya seyahat etmeyi planlıyorsanız genel ya da yarı yoğun dil programlarını tercih edebilirsiniz.

Konaklama           

Okulunuza karar vermeden önce ne tarz bir konaklamayı tercih edeceğiniz sizin için önemli bir mevzu ise muhakkak danışmanınıza bu konudan bahsedin. Seçeceğiniz dil okulunun size konaklama konusunda tanıyacağı imkânlar farklıdır:  aile yanı konaklaması, öğrenci evi veya yurt konaklaması. Bir Amerikan ailesinin yanında belli bir süre yaşamak, hem Amerikan kültürünü öğrenmek açısından kolaylık sağlar hem de İngilizcenin pratiğini yapmanızı kolaylaştırır. Yurt ortamının iyi yanı, birçok gencin bulunduğu eğlenceli bir ortamda İngilizce konuşma şansınızın olmasıdır. Öğrenci evleri ise daha ekonomiktir ve tanıdığınız insanlarla bir arada kalma şansı sunar.

Evet, kendimizi tanıdık, ihtiyaçlarımızı ve isteklerimizi belirledik, belirlediğimiz hususlara göre Amerika’ya karar verdik. Çıkacağımız bu yolculukta bizi anlayan ve her ihtiyacımız olduğunda ulaşılabilir konumda olan insanlara ihtiyacımız var; işte tam da bu kısımda söz Endless Abroad danışmanlarında.

Endless Abroad danışmanları, sizi dinleyerek ihtiyaç ve isteklerinize uygun, yılların tecrübesini de katarak özel bir eğitim planı oluşturuyorlar, ardından zorlu bir süreç olan vize döneminizde de sizi yalnız bırakmıyorlar. Türkiye’deki danışmanınız haricinde Amerika’daki danışmanınızla da berabersiniz. Eğitim sürecinizde size verilen desteği hep hissediyorsunuz.

Amerika, her zaman popüler ve fırsatlarla dolu bir ülke olmasının yanı sıra, anadilinin İngilizce oluşu ile ve her kültürden milyonlarca insanı bir arada bulundurması ile turistik, ekonomik ve kültürel açıdan oldukça gelişmiş bir ülke. Bu haliyle de İngilizce öğrenip diğer fırsatlardan da yararlanmak isteyen öğrenciler için cazip bir ülke. Amerika’da İngilizce dil eğitimi ve daha fazlası için Endless Abroad’un uzman eğitim danışmanlarıyla hemen iletişime geçin!

Yayınlayan: Tuğçe Polat
İlgili Blog Yazıları
kanada
amerika
england

İngilizce Öğrenmek için Amerika’ya Gitmeye Var Mısın?

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!