İngilizcenizi Geliştirmek İçin 13 Farklı Yöntem

Evrensel dil olarak kabul edilen İngilizceyi geliştirmek, rakiplerinize kıyasla öne çıkmak ve daha iyi bir iletişim kurabilmek için birbirinden faydalı 13 yöntem.

İngilizcenizi Geliştirmek İçin 13 Farklı Yöntem

Tüm dünyada en çok konuşulan ve evrensel dil olarak kabul edilen İngilizce, okul veya iş hayatında başarılı olmak isteyen her bireyin geliştirmesi ve öğrenmesi gereken bir dil haline geldi. Günümüzde teknolojinin gelişmesi aynı zamanda insanların çeşitli kaynaklara da kolay ulaşabilmesini beraberinde getirdi. Ancak bu global kaynaklara herkesin ana dilinde ulaşma ihtimali olmadığı için evrensel dil olan İngilizce kullanılarak bu kaynaklar üretilmektedir. Bugün İngilizce dünya üzerinde 53 ülkenin resmi dilidir ve bunun dışında birçok ülkede ikinci dil olarak kabul görmektedir. Bu denli bir kitleye ulaşan bir dili öğrenmemek ise kişisel gelişimimizi veya profesyonel alandaki başarılarımızı bağlayıcı olarak sınırlandıracaktır. 

İngilizce’yi nerede ve nasıl kullanacağınız İngilizce öğrenirken ki aşamaları belli bir ölçüde değiştirebilir. Örneğin; bu dili sadece günlük konuşmalarda kullanmak isteyen biri ile akademik olarak kullanacak bir insanın aynı eğitimi alması pek de mantıklı olmayabilir. İki durumda da İngilizce öğrenme için belli başlı kolay ve amaca hizmet eden ipuçları vardır. İşte İngilizce öğrenmek isteyen bireylerin takip etmesi gereken 13 yöntem;

 • İngilizce Kaynaklar Okuyun.

Herhangi bir konuyu öğrenmenin ilk yolunu 10 kişiye sorsak, 9’u ‘okuma’ diyecektir. Birçok konuda olduğu gibi İngilizce öğrenirken de size en çok yardımı dokunacak şey İngilizce kaynak okumaktır. Bu kaynaklar İngilizce yazılmış dergi, kitap, makale veya bir internet sitesi bile olabilir. Okudukça bu dile göz aşinalığı olacak ve kelimelerin yazılışları aklınızda kalmaya başlayacaktır. 

 • Cep Telefonunuzun ve Bilgisayarınızın Dilini Değiştirin. 

Gün içerisinde en çok kullandığımız eşyaları sıralarsak, ilk beşe cep telefonumuz ve bilgisayarımız kesinlikle girer. Teknolojinin gelişmesi ile bu tarz dijital cihazlara bağımlılığımız günden güne artmaktadır. Gün içinde bu denli çok kullandığımız cihazları ana dilimizde kullanmak yerine İngilizceye çevirerek, gün içerisinde İngilizceye maruz kaldığımız zamanı da otomatik olarak artırmış olacağız. Bununla birlikte Instagram ve Twitter gibi kullandığımız çeşitli sosyal medya hesaplarının da dilini İngilizce yapmak bu süreyi oldukça uzatacaktır. 

 • Mobil Uygulamaları Kullanın. 

İngilizceyi en pratik öğrenme yollarından biri de mobil uygulamalar edinmektir. Kolay bir şekilde kelime öğrenebileceğiniz ve İngilizce öğrenmeyi keyifli hale getiren bu uygulamaların çoğunu ücretsiz bir şekilde indirip telefonunuza kurabilirsiniz. Her gün 15 dakika bile zaman ayırarak dil öğrenme konusunda kendinizi birkaç adım ileriye taşırsınız. Gün içerisinde boş kaldığınız zamanları düşünün. Otobüs veya metro yolculuğu gibi başka bir şey yapamadığınız bu zamanlarda telefonunuzdaki dil öğrenme uygulamasını açıp günlük alıştırmanızı yapabilirsiniz.  

 • Blog Yazın.

İngilizce öğrenirken okumak kadar yazmak da etkili bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar yazarak çalışma yönteminin birçok kişide akılda kalıcığı ve ezberlemeyi kolaylaştırdığını göstermiştir. İstediğiniz herhangi bir konuda İngilizce blog yazmak, bilmediğiniz kelimeleri de araştırmanıza neden olacağı için hem pratik yapmanızı hem de yeni kelimeler öğrenmenizi sağlayacaktır. İlk başlarda basit cümleler yazarak bile başlamak ileriki zamanlarda yapacağınız pratik ile sizi çok daha ileri seviyelere taşıyacaktır. Bu noktada İngilice’de sık kullanılan kelimeler ve söz öbeklerini araştırmak da yazı yazma konusunda size katkı sağlayacaktır.

 • Yeni Kelimeleri Not Alın.

İngilizce öğrenmeye başladığınız andan itibaren algıda seçicilik kuralının da etkisi ile etrafınızda gördüğünüz her İngilizce kelime dikkatinizi çekecek ve bu kelimelerin anlamlarını merak edeceksiniz. Bu kelimeler karşınıza bir film, dizi, dergi ve sosyal medya hesabında çıkabilir. Buradaki önemli konu bilmediğiniz kelimeleri göz ardı etmeyip, hemen telefonunuza veya İngilizce öğrenmek için tahsis ettiğiniz bir deftere yazmanız olacaktır. Birçok öğrenci gibi sizi motive edecek renkli kağıtlar edinerek, bu kelimeleri anlamları ile de yazabilirsiniz. 

 • Forumlarda Tartışmalara Katılın.

Her insanın ilgi duyduğu ve hobisi olarak adlandırdığı bir alan vardır. Bu alan müzik, sinema, tiyatro veya moda ile ilgili olabilir. İlgi duyduğunuz alanla ilgili bir forum sayfasına girin ve buradaki tartışmalara katılın. Özellikle ana dili İngilizce olan bireyler de bu tartışmalarda yer alacaktır ve siz de bu sayede günlük yazışma dilinde kullanılan cümle yapılarına aşina olup ilgili olduğunuz alana dair kelime bilginizi artırmış olacaksınız  

 • İngilizce Müzik Dinlemek. 

İngilizce öğrenme yolunda en etkili ve kolay yollardan biri ne dersiniz eğer kesinlikle İngilizce müzik dinlemek diyebiliriz. Zevk alarak ve sıkılmadan yapacağınız bu öğrenme yöntemi sayesinde gelmek istediğiniz seviyeye çok daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. İngilizce müzikler dinleyerek aynı zamanda kelimelerin nasıl telaffuz edileceğini de öğreneceksiniz. Sürekli İngilizce müzik dinleyerek kelimeleri artık daha kolay anladığınızı fark edecek ve bu konuda daha hevesli hale geleceksiniz. 

 • İngilizce TV Kanallarını İzleyin.

Film ve dizi sektörünün özellikle Avrupa’da ve Amerika’da ne kadar geliştiğini bilmeyen yoktur. Genellikle İngilizce çekilen bu programları yabancı TV kanallarında izleyebilirsiniz. Sadece duyarak anlamak size zor gelecekse eğer İngilizce altyazı seçeneği açarak izlemeye başlamanızı öneririz. Bu sayede hem okuma hem de dinleme pratiği yapmış olacaksınız. 

 • Podcast Dinleyin. 

Herhangi bir konuda hazırlanan sesli veya görüntülü kayıtlara podcast denir. Son zamanlarda podcast yayınlarının oldukça yaygınlaşması ile birlikte sevdiğiniz konuları ele alan podcastleri dinleyerek hem eğlenceli hem de öğretici bir zaman aralığı oluşturmak sizin elinizde. 

 • Etkinliklere Katılın. 

İstediğiniz alanda ve istediğiniz konuyu alan birçok etkinlik düzenleniyor. Bu etkinliklere hem fiziki hem de sanal ortamlarda katılım sağlayabilirsiniz. İngilizce düzenlenen bu etkinliklere katılarak hem konuşma hem de dinleme becerilerinizi ileri seviyelere taşımanız mümkün olacaktır.

 • Müşteri Hizmetlerini Arayın.

‘İngilizce öğrenmek istiyorum.’ diyen bir kişinin öncelikle üzerindeki çekinme ve utangaçlık duygusundan kurtulması gereklidir. Nihai amacınızın bilgiye erişmek ve dil öğrenmek olduğu bu durumda utanacağınız bir şeyin olmadığını ve hata yapmaktan korkmamanız gerektiğini hatırlatarak başlamak istiyoruz. Sevdiğiniz herhangi bir markanın müşteri hizmetlerini arayın. Çoğu markanın İngilizce müşteri hizmetleri de bulunuyor. Bu sayede yaşadığınız sorunu veya bilgi almak istediğiniz konuyu İngilizce açıklamaya çalışabilirsiniz. Bunun çok eğlenceli ve faydalı bir yöntem olduğunun altını çizmek istiyoruz. 

 • Kendiniz Konuşun ve Kaydedin. 

Ben İngilizce biliyorum ama konuşamıyorumculardansanız eğer size verebileceğimiz en iyi tavsiye telefonunuzdaki ses kayıt özelliğini kullanmak olacaktır. Ben konuşacak birini bulamıyorum diyerek bahane üretmeyin. Telefonunuzda sesinizi kaydedip, sanki başka biriyle konuşuyormuş gibi pratik yapın. Bunu düzenli yaparak iyi sonuçlar elde edeceksiniz. 

 • İngilizce Konuşan Arkadaşlar Edinin.

İngilizce konuşmak konusunda kendini geliştirmek isteyenlere vereceğimiz bir diğer tavsiye de kesinlikle İngilizce konuşan arkadaşlar edinmek olacaktır. Karşınızda canlı bir şekilde konuşan biri ile iletişime geçtiğinizi fark ettikçe kendinize olan güveniniz de artacak. Bu arkadaşları online olarak da edinebilirsiniz. Online olarak yabancı arkadaş bulmanızı sağlayacak birçok site yer alıyor. Bu sitelere ücretsiz kaydolun ve bir an önce İngilizce öğrenmeye başlayın! 

Yayınlayan: Tuğçe Polat
kanada
amerika
england

İngilizcenizi Geliştirmek İçin 13 Farklı Yöntem

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!