Endless Abroad indirimli kampanyalarından sms veya mail yolu ile bilgilendirilmek istiyorum. KVKK Aydınlatma Metni ni ve Gizlilik Politikası nı okudum, kabul ediyorum.

Yurtdışı İş İmkanları

Yurtdışı İş İmkanları

Bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler için hangi bölümde okuyacaklarına karar vermek hiç de kolay değildir. Zira geleceğinize yön verecek bu seçimi yaparken, ilgi alanınıza uygun olup olmadığına mı bakmanız gerekir ya da günümüzde artan nüfus ve işsizlik gibi kriterleri mi göz önünde bulundurmalısınız? 

Çoğu öğrenci, seçim yaparken gelecek kaygısı yaşarken, bunu en aza indirgemek için yurtdışı eğitim almayı tercih eder. Bunun en önemli nedenleri arasında ise mezun olduktan sonra gittikleri ülkede bir iş bulup kalmak gelir. Son yıllarda teknoloji alanındaki gelişmeler, bu konulara merakı olan öğrencilerin tercihi iken tıp, hukuk, mühendislik gibi konular hala popülerliğini korumaktadır. Peki, yurtdışında öğrenciler en çok hangi meslekleri tercih ederek iş imkanlarını artırıyor?

Bilgisayar Bilimleri

Yurtdışı eğitim almayı düşünen öğrenciler arasında son yıllarda teknoloji alanına olan rağbet artarken, dijital çağın bilgisayar bilimleri bölümü mezunlarına ihtiyacı daha da artmaktadır. Eğer siz de yapay zeka, sayısal analiz, bilgisayar sistemleri ve ağları, veri tabanları sistemleri gibi konulara ilgi duyuyor, Apple, Google, Microsoft, IBM, Facebook gibi dünyanın en prestijli şirketlerinde BT danışmanı, bilgi sistemleri yöneticisi, multimedya programcısı, veri tabanı yöneticisi olarak kariyer yapmak istiyorsanız, bilgisayar bilimleri alanı tam size göredir.

Psikoloji

Psikoloji, insan davranışlarını ve bu davranışların altında yatan nedenleri incelerken, günümüzde bu alanda eğitim almak isteyen öğrenci sayısı oldukça fazladır. Özellikle Amerika ve Kanada’nın yanı sıra Avusturya, Hollanda, İsviçre gibi Avrupa ülkelerinde de son derece zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahip psikoloji bölümü ile yurtdışında çok farklı dallarda uzmanlaşma imkanı bulursunuz. Son yıllarda özellikle klinik psikoloji alanında eğitim alan öğrenci sayısında büyük artış yaşanırken hukuktan medyaya, endüstriden spora kadar iş imkanları oldukça fazladır ve yüksek kazançlar sağlar.

Biyomedikal Mühendislik

Günümüzün en popüler meslekleri arasında yer alan biyomedikal mühendislik, tıp ve teknolojiyi bir araya getiren fırsatlarla dolu bir bölümdür. Yurtdışında eğitim alırken daha çok biyoloji ve tıp alanlarında karşılaşılan sorunların çözümü, cihazların ve yazılımların tasarımı ve geliştirilmesi konusunda uzmanlaşacağınız biyomedikal mühendislik, sayesinde çarpıcı bir kariyer elde edersiniz. Kalp pilleri, yapay organlar, diyaliz makinesi, röntgen ve ultrason cihazları, yapay zeka sistemlerinin tasarımı gibi çok sayıda konu üzerinde gelecek vaat eden bir bölüm sizi bekler.

Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendisliği alanında çalışmak isteyen öğrenciler için en az lisans eğitimini tamamlamış olmak gerekir. Genel olarak matematik, trigonometri, kimya ve fizik konularına ilgili öğrenciler, özellikle Amerika’da yer alan Georgia Institute of Technology, University of Michigan ve Stanford University gibi dünyanın en iyi okullarında yaratıcılık, üretkenlik ve verimliliği arttırmaya yönelik üst düzey bir eğitim alırlar. Endüstriyel mühendislik, sağlıktan işletmeye kadar hemen hemen her alanda maksimum verimliliği geliştirmek için yetenek ve beceriye sahip mezunlara zengin iş imkanları sunar.

Tıp

Geçmişi antik çağlara kadar dayanan sağlık ve tıp bölümü, öğrencilere hastaneler, halk sağlığı merkezleri, laboratuvarlar, bilim enstitüleri ve çok sayıda uluslararası şirkette sağlık konusunda yöneticilik ve danışmanlık yapabilme imkanı tanır. Her yıl Amerika, Kanada, İngiltere, Almanya, İsviçre gibi ülkeler, öğrencilere pratisyen hekim, cerrah, psikiyatr, fizyoterapist, odyolog ve nörolog olmak için yüksek kaliteli eğitim alma fırsatı sunar.

Matematik

Yurtdışında iş imkanları en yüksek bölümlerden biri olan matematik, dünya çapında Harvard ya da Oxford gibi üniversitelerde eğitim alarak akademik kariyer başvurularında bulunmanız için eşsiz fırsatlar sunar. Aynı zamanda matematikçiler; astronomi, iklim bilim, robotik, animasyon, ilaç sanayi gibi çok farklı alanlarda çalışma imkanına sahip olur. Genel olarak bir işe başvurmanız için öncelikli olarak lisans eğitiminizi tamamlamanız gerekirken, potansiyel maaşınızı arttırmak isterseniz, yüksek lisans ya da lisansüstü eğitim tamamlamanız önerilir.

Eczacılık

Bugün dünya çapında iş imkanı sağlayan en popüler bölümlerden biri eczacılıktır. İlacın üretim aşamasından hastaya ulaştırılmasına kadar çok çeşitli konularda yurtdışında eğitim alma fırsatları sunan eczacılık bölümü, genel olarak mezunlarına, ilaçların vücut üzerindeki etkilerini inceleyen farmakoloji, ilaçların üretim teknikleriyle ilgilenen farmasötik teknoloji gibi alt dallarda uzmanlaşma imkanı sunar. Aynı zamanda araştırma ve geliştirme, üretim ve pazarlama alanları üzerine hastaneler, laboratuvarlar ya da eczanelerde uluslararası kariyer fırsatları sağlar.

Yurtdışında Kariyerini Planla

Bu veya istediğiniz herhangi alanda bir eğitim alarak yurtdışındaki iş imkanlarınızı artırmak için Endless Abroad yanınızda! Hemen şimdi bize ulaşın ve uzman danışman ekibimizle bir araya gelin.

İlgili Blog Yazıları

Uzmanlarımızdan İpuçları

Yurtdışı İş İmkanları

Kariyer Planlaması
15 Ocak 2021

Berlin School of Business & Innovation (BSBI)

Kariyer Planlaması
15 Ocak 2021
wp