Endless Abroad indirimli kampanyalarından sms veya mail yolu ile bilgilendirilmek istiyorum. KVKK Aydınlatma Metni ni ve Gizlilik Politikası nı okudum, kabul ediyorum.

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti Hakkında

Çek Cumhuriyeti ya da resmî kısa adıyla Çekya Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur.

 

Çekya, Orta Çağ'ın başlarına kadar uzanan zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun bir parçasıydı ve ardından bağımsız bir ülke oldu. II. Dünya Savaşı sırasında Çekoslovakya, Nazi Almanyası tarafından işgal edildi, ancak 1945'te Sovyetler Birliği tarafından kurtarıldı. 1993'te Çekoslovakya barışçıl bir şekilde iki bağımsız ülkeye ayrıldı: Çek Cumhuriyeti ve Slovakya.

 

Bugün Çekya, devlet başkanı olarak bir cumhurbaşkanı ve hükümet başkanı olarak bir başbakan ile parlamenter bir demokrasidir. Ekonomisi, mühendislik, elektronik ve otomotiv endüstrilerine odaklanan, oldukça gelişmiş ve ihracata yöneliktir. Bira, şarap ve mutfağıyla da tanınan ülke, tarihi ve kültürel cazibe merkezleriyle de her yıl çok sayıda turisti kendine çekiyor.

 

Çekya'daki popüler turistik yerlerden bazıları Prag Kalesi, Charles Köprüsü, Prag'daki Eski Kent Meydanı, Orta Çağ kenti Cesky Krumlov, kaplıca kenti Karlovy Vary ve Karlstejn Kalesi'dir. Çekya, Prag Baharı Uluslararası Müzik Festivali ve Bohemya Caz Festivali gibi müzik festivalleriyle de ünlüdür.

 

Çek Cumhuriyeti Blog

Çek Cumhuriyeti Hakkında Blog Yazılarımız

Yurtdışı Rehberi

Çekya'da Konuşulan Dil Nedir? Çekçe Hakkında Bilinmeyenler

Turistik mekanları ve kozmopolit hayatı ile dikkatleri üzerine çeken Çek Cumhuriyeti’nin dili hakkında merak ettiklerinizi blog yazımızda sizlere paylaşıyoruz.

19 Şub 2021

Çek Cumhuriyeti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çek Cumhuriyeti Yurtdışı Eğitim Hakkında Sorularınızın Cevapları Burada!

20+

Ülke

750+

Global Partner

26+

Şube

Daha detaylı bilgi almak için Uzman Endless Abroad Danışman kadrosuyla iletişime geçin!

  • 78.870 km²

Orta Avrupa'da konumlanan Çek Cumhuriyeti haritasına baktığımızda; kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya, doğusunda ise Slovakya ile komşu olduğunu görürüz.

Batı bölgeleri “Bohemya” ve doğu bölgeleri “Moravya” olarak adlandırılan Çekya’nın coğrafi özellikleri de bu iki bölgede farklılık göstermektedir. Batı bölgesi olan Bohemya yüksek olmayan dağlar ile çevrili nehirler, ovalar ve platolarla kaplıyken doğu bölgesi olan Moravya ise oldukça dağlık ve ormanlıktır.

Topraklarının % 30’u ormanlarla kaplı olduğundan orman bakımından oldukça zengin bir ülke olan Çekya’nın en yüksek noktası 1.603 m doruk yüksekliği ile “Krkonose Dağları”dır. Ülkenin en önemli akarsuları ise Vltava, Elbe, Ohre, Oder, Tuna ve Morava nehirleridir.

Çek Cumhuriyeti, genel anlamda ılıman bir kıtasal iklime sahiptir. Kış mevsimi soğuk geçen ülkede, yağışlar kar şeklindedir. Ülkenin denize kıyısı olmaması nedeniyle yazları serin geçer. Yılın en soğuk ayı ocak iken, en sıcak zamanı temmuz-ağustos dönemidir.

Halk tarafından konuşulan dil Çekçe’dir fakat Çek Cumhuriyeti'ndeki birçok kişi temel düzeyde İngilizce bilgisine sahiptir. 

Daha Fazla

Öğrenci Hikayeleri

Birbirinden güzel ülkede, birbirinden güzel deneyim! Öğrenirken eğlenen, yeni bakış açılarıyla gelişen öğrencilerimizin hikayelerine göz at.

wp