Kanada'nın Popüler Şehirleri

Kanada'nın Popüler Şehirleri

Kanada dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için birçok şehir şeçeneği bulunmaktadır. İngilizce dilinin yanında Fransızca bilgisini de geliştirmek isteyen öğrenciler Fransa’dan daha çok Kanada’nın Montreal, Ouebec gibi şehirlerini tercih etmektedir.

Toronto

Toronto çokuluslu bir yapıya sahiptir.  Kanada 2018 verilerine göre nüfusu 40 milyonun üzerindedir. Bu nüfusun yaklaşık 6 milyonunu  da Toronto’da yaşamaktadır.  Kuzey Amerika’nın en temiz, en ferah ve en güvenli şehirlerinden biridir. Bu nedenle Toronto “Mercer Quality of Living Survey”  tarafından, birçok kez dünyanın en yaşanılabilir şehri seçilmiştir. 

Türkiye’den eğitim için Toronto’ya gidecek öğrencilerin en çok sordukları sorulardan olan  iklim ve ulaşım ise şu şekildedir.  Türkiye’den ortalama 12 saatlik bir uçak yolculuğu mesafesinde olan  Toronto’ya THY’nin ve ya Air Canada’nın direk uçuşlarıyla Toronto’ya ulaşılmaktadır.  Türkiye ile 7 saat yerel saat farkı olan Kanada’da Her ne kadar kış aylarında ortlama – 15 derecede bir sıcaklığa sahip olsa da, Toronto’ya diğer şehirlere oranla daha az kar yağmaktadır. Ancak hava şartları ne olursa olsun Kanada’da hayat hiç durmaz.

Toronto, oldukça canlı ve yaşam doludur. Her kültüre hitap edecek yapısı, doğal ve kültrürel yapısıyla dikkat çekmektedir.

Vancouver

Kanada’nın en büyük 3 şehri ve British Colombia’nın da en büyük şehri olan Vancouver, defalarca Amerika kıtasının en yaşanılabilir şehri seçilmiştir. Kıyı ve liman şehri olan Vancouver, Kanada’nın en kalabalık 8. Şehridir. Şehrin limanı ülkedeki en büyük liman olup, şehri Kanada ekonomisi için önemli bir  merkez haline getirmiştir. Vancouver için kazanç sağlayan diğer bir sektör ise film ve televizyon sektörüdür.

Vancuver  doğal yapısı, hareketli şehir yapısı, kültürel etkinlikleri, müzeleri , parkları ile  dikkat çeken Kanada’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir.

Vancouver Türkiye’ye 14-15 saatlik uçuş mesafesind olup , aramızda 10 saatlik yerel saat farkı bulunmaktadır. Vancouver Toronto’ya göre daha ılıman bir iklime sahip olup diğer Kanada şehirlerinden daha sıcaktır.Kanada için bilinen en önemli iklim olaylarından biri olan kar yağışı Vancouver’da yok denecek kadar azdır. Güneşli gün sayısı bakımından en yüksek gün sayısı Vancouver ve çevresindedir.

Zincir okulların şubelerinin Vancouver’da bulunması ve birçok butik dil okuluyla birlikte lise, üniversite, summer camp gibi programları Kanada’da almak isteyen öğrecilerin en çok tercih ettiği şehirlerin başında gelmektedir.

Şehirde Asya nüfusu fazla olduğundan dolayı Asya mutfağına özgü çok sayıda lezzet seçeneği bulunmaktadır. Birçok gezgin Kuzey Amerika’nın en iyi mutfağının Vancouver’da bulunduğunu belirtmektedir.

Festivaller şehri olarak bilinen Vancouver’de birçok festival düzenlenmektedir. Bu festivallerden en önemlilerden biri yaz aylarında düzenlenen Shakespeare festivalidir. Shakespeare ait önemli eserler birçok kişi tarafından sergilenmektedir.

Montreal

Mont Royal dağıdan adını alan Montreal şehri, Paris’ten sonra dünyanın ikinci büyük Fransızca konuşan şehridir.  Ancak Montreal’de İngilizce ve Fransızca resmi dildir.  Montreal, 2006 yılında Kültürel Çeşitlilik İttifakı tarafından UNESCO Tasarım Şehri olarak belirlenmiş ilk Kuzey Amerika şehridir.

Kültürel etkinlikler için ve uluslararası etkinlikler için Kanada’nın en önemli kentlerinden biridir. Montreal’de 32 km boyunca uzanan şehrin altında birçok alışveriş merkezi, iş hanları, bankalar, ofisler, restoralar bulunmaktadır.

Montreal’de dil eğitimi için her yıl 20.000’den fazla öğrenci tercih etmektedir. Zincir birçok dil okulunun Montreal’de şubesi bulunmaktadır.

Ouebec City

St Lawrence ve St. Charles nehrinin kesiştiği noktada olan Ouebec Şehri bugün dünyada  Fransızca konuşan en eski topluluktur.

Ouebec’te bulunan dünyaca ünlü olan Chateau Frontenac oteli, görkemli şato yapısıyla dünyanın en çok fotoğrafı çekiline otel unvanını almıştır. Nehrin kenarında devasa görüntüsü turistleri büyülemektedir.

Ouebec 30 yıldır UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.  Fransızce ve İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerin tercih ettiği en önemli şehirlerden biridir.

Halifax

Yeni İskoçya ( Nova Scotia) eyaletinin başkenti ve en büyük şehri Halifax’tır. Liman şehri olan bu şehir, kısa sürede hızla gelişmiştir. Kanada’nın doğusunda, Atlas Okyanusun kıyısında olan bu şehrin ekonomisinde; eğitim, madencilik, ormancılık, balıkçılık alanlarının önemli katkısı vardır.

Yaşam kalitesi yüksek olan bu şehirde tarihi ve doğal güzellikleri dikkat çekmektedir.  Türkiye’den direkt uçuş bulunmayan Halifax’e, Toronto üzerinden aktarmalı uçuşlarla gidilebilir.

Okyanus kıyısında olduğundan dolayı ılıman bir iklime sahip olan halifax, genç öğrenci nufusu fazla olanbir şehirdir. Halifax’ta, akademik eğitim almak isteyen öğrenciler için elverişli birçok üniversite, koleje ev sahipliği yapmaktadır.

Victoria

19.yy başlayan  İngilizlerin  ve Avrupalıların yerleşmesi,  Victoria’yı çok kültürlü bir hale getirdiği gibi aynı zamanda da kraliçe Victoria’nın adını almıştır. Victoria British Columbia’nın kültür ve sanat etkinliklerine en çok önem veren merkezlerinden biridir. Victoria’da modern sanat ve müzik etkinlikleri, festivaller hiç bitmez.

Doğal güzellikleri nedeniyle “bahçe şehir” olarak adlandırılan bu şehre ülkemizden diret uçuşlar bulunmamaktadır. Aktarmalı uçuşlarla Victoria’ya gidilebilir.

British Columbia Eyaletinin en büyük şehri olan Vancouver’a ya da Amerika’nın Washington Eyaletindeki Seattle şehrine feribotlar sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Amerika vizesi olan Türk öğrenciler kısa bir sürede Victoria’dan Amerika’ya gidebilir.

Yurtdışındaki dil okulları hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Yenilenen arayüzü ve zengin içeriği ile yeni web sitemiz yayında

Hakkımızda
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım