Polonya'da Dil Eğitimi

Polonya'da Dil Eğitimi

Orta Avrupa’da bulunan Polonya Cumhuriyeti, hem konumu hem de kaliteli eğitim seviyesi ile uluslararası öğrenciler tarafından sık tercih edilen ülkelerden biridir. Bir AB ülkesi olan Polonya, ikinci dünya savaşından dolayı adını sık duymaya başladığımız bir ülkedir. Ülke Avrupa’nın yüz ölçümü olarak en büyük ülkelerinden biri olan ülke tarihten günümüze hem coğrafi konumu hem de sosyal yapısından dolayı dünya gündeminde adını duyurmaya başlamıştır. Ülkenin resmi para birimi Polonya Zlotisidir. TL ile kıyaslandığında düşük para birimlerinden biri olan Zloti yurtdışında eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için maddi anlamda kolaylık sağlamaktadır. Ülkenin resmi dili Lehçe olarak geçse de genç nüfusun çoğunluğu İngilizce konuşmaktadır. Ancak tarihi açıdan birçok milletle etkileşim içerisine giren Polonya’da, azınlık da olsa da Almanca ve Rusça da konuşulmaktadır. Ülkenin Avrupa Birliğinde olmasından ve ortak dil olarak İngilizce kullanılmasından ötürü en çok konuşulan dilin İngilizce olduğunu söylemek mümkün.

Polonya’da Dil Eğitimi

Polonya İngilizce eğitimi almak için lokasyon olarak oldukça elverişli bir yerdedir. Avrupa’daki tüm ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler ülkede konuşulan dilin İngilizce olmasında ciddi bir yere sahiptir. Polonya’da dil eğitimi, üniversitelerin bünyesinde hazırlık programları ile verilir. Bu eğitim uluslararası geçerli olup öğrenciler, dil seviyelerine göre bir yıl ya da bir dönem dil eğitimi alabilirler. Hatta bazı üniversiteler dil seviyesi ortalamanın üstünde olan ve ileri düzeyde İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilere yönelik 2-4 aylık İngilizce hazırlık programları da düzenlerler. Üniversite bünyesinde üniversite öğretmenleri tarafından alınan bu eğitim kaliteli olmasının yanında oldukça prestijlidir. Hazırlık eğitiminde İngilizce öğrenmek için giden öğrenciler sonrasında Polonya’da bir üniversite eğitimi alabilecekleri gibi sadece hazırlık programına katılarak dil eğitimi de alabilirler. Üniversite eğitimi için uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan Polonya, hem bölüm çeşitliği hem de eğitim kalitesi ile Türk öğrenciler arasında da oldukça popülerdir. Polonya’da eğitim için en çok tercih edilen şehirler ise şu şekildedir; Varşova, Krakow, Wroclaw, Poznan, Lodz, Lublin.

Polonya‘da Yaşam

Avrupa’nın ortasında bulunan Polonya; mimari, doğası, sanatı ve eğitimi gibi dünyaca bilinen yönleri ile her yaştan ve her milletten insanın ziyaret ettiği bir ülkedir. Ülkenin en büyük avantajı lokasyonudur. Polonya’da eğitim almayı planlayan öğrenciler bir otobüs mesafesinde olan birçok büyük Avrupa ülkesini gezme imkanı da yakalamış olurlar. Polonya, klasik Avrupa mimarisinin en güzel örneklerine sahiptir. Ayrıca ülkenin %35 ini ormanlar oluşturduğu için doğal güzellikleriyle de oldukça cezbedici bir ülkedir. Ülkenin en büyük avantajlarından biri de ekonomik oluşudur. Polonya’nın resmi para birimi olan Zloti TL’ye göre daha düşük değerde bir para birimidir. Bu da yurtdışı eğitim planlayan öğrencilere; düşük bütçelerle iyi bir eğitim alırken aynı zamanda Avrupa’nın en popüler ülkelerinden biri olan Polonya’da  da rahatlıkla yaşama imkanı sağlamaktadır.

 

polonya-dil-okulu

Polonya’da İklim

Polonya’da iklim ülkemizin kuzeydoğu kesimlerine benzer özellikler göstermektedir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20-25 derecelerde seyreder. Kış ayları ise genellikle 5/-10 arasında hava sıcaklıkları görülür. Genellikle yağmurlu ve ılık bir iklime sahip olan Polonya, ne günlük hayatı etkileyebilecek kadar soğuk ne de bunaltıcı derecede sıcaktır.

Polonya’da Ulaşım

Polonya ulaşım konusunda çok gelişmiş Avrupa ülkelerinden biridir. Ülkede aktif olarak hizmete veren 10 havaalanı bulunmaktadır. Şehirlerarası ve şehir içi ulaşım da oldukça gelişmiştir. Hemen hemen her şehre giden expres trenler bulunmaktadır. Şehirlerarası ulaşımda en çok tercih edilen konforu ve hızı nedeniyle trenlerdir. Bunun dışında havayolu ve otobüsler de yaygın olarak kullanılır. Şehir içi ulaşımda ise genellikle metro, tramvay ve otobüsler tercih edilir. Ulaşım oldukça ekonomik olduğu için Polonya sınırları içinde seyahat etmek oldukça kolaydır.

Polonya’da Dil Eğitimi Ve Konaklama

Polonya, genellikle Avrupa sınırları içerisinde ekonomikliği ile bilinmektedir. Genel olarak konaklama seçenekleri ise çeşitli olmasının yanı sıra oldukça ekonomiktir. Polonya’da eğitim alan öğrenciler genellikle ekonomikliği sebebiyle paylaşılan öğrenci evi tarzı konaklamalarda kalırlar. Bunun dışında üniversitelerin yurt seçenekleri de mevcuttur ancak yurtların konfor seviyesi düşük ve öğrenci yoğunluğu yüksek olduğu için çok talep edilmezler. Ayrıca otel ve apart tarzı konaklamalar da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Polonya Dil Okulu Fiyatları

Polonya eğitim maliyetleri yönüyle emsal eğitimi veren ülkelere göre oldukça ekonomiktir. Eğitim kalitesi yönüyle uluslararası alanda prestijli ülkelerden biri olan Polonya; dünyanın birçok yerinden üniversite eğitimi ve dil eğitimi almak isteyen öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Genel olarak ülkede verilen hazırlık eğitimin maliyetleri ise eğitim süresine ve üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Hazırlık eğitimi için eğitim maliyetleri süreye göre değerlendirilse de 600-3500 EUR arasında eğitim alabilmek mümkündür. Bu fiyatların yıllık olarak güncellenebileceğini ve başvuru yapılan senenin ve üniversitelerin belirlediği fiyatların geçerli olacağını belirtmekte de fayda var.

 

 

Polonya'da Dil Eğitimi

Poznan - Swps hazırlık (Poznan Hazırlık Eğitimi) İngilizce'deki yoğun bir kursun yanı sıra, PREP OKULU katılımcıları, tasarım çalışmaları için daha iyi hazırlanmalarını ve çizim ile kültür ve tasarımdaki temel kavramları öğre.. Devamını Gör
THINK POLAND (Polonya) Devamını Gör
Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi (SWPS) (Varşova) Güçlü dayanakları bir yandan profesyonel, deneyimli ve kararlı öğretmenler, diğer yandan bilgi aktarımı için modern bir formül olan modern bir dil eğitim merkezidir. Devamını Gör
Varşova Teknoloji Üniversitesi (Varşova) Polonya 2004 senesinde AB üyeliğini almıştır. Polonya'nın başkenti Varşova, tam bir tarih, kültür ve sanat şehridir. Devamını Gör
endless
endless

Polonya Dil Okulları

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Profilo Plaza 0212 995 07 08
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 242 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11