Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Türkiye’de lisans öğrenimini tamamlamış ve gerek akademik gerekse iş hayatı açısından daha profesyonel, daha kalifiye bir birey haline gelmek isteyen her öğrencinin hayali, yurtdışında bulunan birçok prestijli üniversiteden birinde yüksek lisans (master) yaparak kendini daha çok geliştirmektir. Yüksek lisans seviyesinde bir öğrenim görerek o mesleki alana dair uzmanlaşmak ve entelektüel gelişimi tırmandırmak şüphesiz ki günümüzün hızla gelişen dünyasında bir seçenek değil, zorunluluktur. Daima en nitelikli ve çalışkan bireylerin kazanabildiği yüksek prestijli konumlara erişebilmeyi kim istemez? Bu sebeple, küreselleşebilmek ve sahip olunan mesleği layığıyla icra edebilmek için en prestijli uzmanların bulunduğu, köklü, dünya sıralamalarında önde gelen üniversitelerin lisansüstü öğrenim programlarına katılabilmek oldukça kıymetlidir. 

Türkiye’den yurtdışına yüksek lisans başvurusunda bulunarak, yüksek standartlara sahip üniversitelerden kabul almak artık oldukça kolaydır. Bu konuda, bireyin akademik hayatındaki başarısı ve yurtdışı eğitim konusunda deneyimli danışman kuruluşlar önemli bir rol oynamaktadır. Bu iki unsur bir araya geldiğinde ise, bireyin birçok ülkeye yüksek lisans başvurusunda bulunmaması için hiçbir engel yoktur. Dünyanın her yerinde, en prestijli ve yüksek üniversitelerde yüksek lisans öğrenimi görülebilmektedir. 

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Uzun yıllardır, dünyadaki birçok ülke, kendi eğitim sistemiyle vermiş olduğu lisans ve lisansüstü öğrenimleri, öğrencilere sunduğu diplomaları uluslararası arenada geçerli kılmak için denklik ve tanınırlık uygulamalarına katılmaktadır. Denklik ve tanınırlık ile bir ülkenin üniversite eğitimi, o ülkeyi tanıyan bir başka ülke tarafından da geçerli sayılmaktadır. Avrupa Birliği çerçevesinde Mavi Diploma gibi uygulamalar da bu denklik ve tanınırlık çalışmalarını güçlendiren unsurlardandır. Bu sayede öğrenciler, bir başka ülkenin üniversitesine lisans, yüksek lisans veya doktora amaçlı başvurularda bulunduğu vakit, geçmişte aldığı akademik eğitimleri denklik yoluyla kabul ettirebilmektedir. Sonuç olarak, küreselleşme ve devinim akademik hayatta da kendini göstermektedir. 

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen Türk öğrenciler de bu denklik hakkından yararlanabilmektedir. Gerek yurtdışında akademik eğitim alıp Türkiye’de denkleştirmek isteyen gerek Türkiye’de eğitim alıp yurtdışında denkleştirmek isteyen öğrenciler, başvurdukları ülkelerde yürütülen birtakım prosedürü yerine getirdikten sonra denklik sağlayabilmektedir. Bu uygulama, yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için de geçerlidir. Türkiye’de lisans derecesini elde etmiş öğrencilerin, yurtdışındaki bir üniversitede yüksek lisans yapmak istemesi durumunda, hedef ülkenin belirlediği bazı gereklilikleri karşılamaları, o ülkede lisansüstü dereceye devam etmeleri için yeterli olabilmektedir. Örneğin: Mesleki yeterlilik sınavlarından belirli bir taban puan almak Türkiye’de, yurtdışında lisans eğitimini tamamlamış öğrenciler için denklik sağlamaktadır ancak Almanya’da, istenilen bölümü okuyabilmek için bireyin kendi ülkesinde bulunan bir üniversitede, o bölümü kazanmış olması gerekmektedir. Elbette ki her ülkenin kendi belirlediği bazı prosedürler bulunmakta ve bunlar değişkenlik göstermektedir ancak genel olarak dünyada, Türk öğrencilerin yüksek lisans yapamayacağı neredeyse hiçbir ülke bulunmamaktadır. 

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Türkiye’de lisans öğrenimini gerek akademik amaçla gerek mesleki hedefle tamamlamış bir öğrencinin, yurtdışında yüksek lisans yapması hem kariyer hedefleri için hem de hayat tecrübesi ve dil öğrenebilmesi için oldukça besleyici bir süreçtir. Yurtdışında yaşamak, yurtdışında bulunan ve dünya sıralamalarında üst noktalarda bulunan prestijli üniversitelerde uzmanlık eğitimi almak her insan için daha yüksek bir niteliğe kavuşmak demektir. Öncelikle birey, hedeflediği mesleki alanda bir uzman haline gelmektedir çünkü birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde QS ve Times Higher Education dünya üniversite sıralamalarına ilk 400’den giren birçok okul bulunmaktadır. Bu okullar araştırma olanakları, akademik kadroları ve istihdam yaratma oranı bakımından dünya standartlarını belirlemektedir. Master of Science ve Master of Arts türünde sayısız çalışma programı sunan yurtdışı üniversitelerinde istenilen bölümde uzmanlaşmak mümkündür. Dolayısıyla, bireyin nitelikli hale gelip dünya için faydalı bir istihdam kaynağına dönüşebilmesi için yurtdışındaki prestijli okullar adeta bir dönüşüm merkezidir. Günümüzün dünyasında inovasyon, profesyonellik ve beceri ile sağlanan gelişmelerde pay sahibi olmak isteyen her bireyin muhakkak böyle bir imkândan faydalanması gerekmektedir. Teknoloji ve bilimin standartlarını belirleyen akademik eğitimin en yüksek seviyede verildiği ülkelerde yüksek lisans derecesini elde etmek, bu gelişmelere katkıda bulunmaya bir adım daha yaklaştırmaktadır. 

Yurtdışında yüksek lisans yapmanın diğer bir avantajı, yabancı dil öğrenmektir. Hedeflenen dilin ana dil olduğu ülkeler ise özellikle faydalıdır. İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Çince gibi dünyadaki en yaygın dillerden hangisi üzerinde uzmanlaşmak isteniyorsa o dilin yaygın kullanıldığı ve hatta ana dil olduğu ülkede yüksek lisans yapmak, öğrenciye dil öğrenimi konusunda kayda değer bir fayda sağlamaktadır. Bunun sebebi, günlük hayatta ve akademik çalışmalarda çoğunlukla o dili kullanmanın pratiği yadsınamaz derecede güçlendirmesidir. Birey, okulda, sokakta, iş hayatında ve daha birçok alanda bu dili kullanarak o dil üzerinde gittikçe uzmanlaşmaktadır. Böylece, yurtdışındaki yüksek lisans hedefine ek olarak bir de hedeflediği dili öğrenerek kendini birden fazla alanda geliştirmektedir. 

Yurtdışında yüksek lisans yapmanın avantajlarından biri de deneyim sahibi olmaktır. Farklı kültürlerle iç içe olup sosyal sermayenizi genişletmek, birçok ülke ve şehri gezerek entelektüel açıdan gelişiminizi ilerletmek ve belki de en önemlisi, birçok iş fırsatı yakalayıp çalışma deneyimi edinmektir. Birey, dünyanın birçok noktasını gezip görmekle kültürel açıdan zenginleşir, ufku genişler ve dünyaya daha geniş bir perspektiften yaklaşır. Bu sayede, dünya vatandaşlığına adım atar, küresel düşünebilmeyi öğrenir. Dünyanın her yerinden insanla tanışır, iletişim kurabileceği kişilerle bir arada bulunur. Network’ü büyür. Birçok yerde iş fırsatı yakalar, çalışır ve gelir elde eder. Bu sayede, kültürel deneyimden mesleki deneyime kadar geniş çaplı bir öğrenme sürecinden geçer. Sonuç olarak yurtdışında yüksek lisans süreci, kişinin yalnızca akademik kariyeri için değil, hayat yolculuğu için de bir öğrenme ve gelecek inşa etmesine imkân tanımaktadır. 

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İçin Gerekli Koşullar ve Süreç

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için başvuru yolları ve tarihleri, her ülkeye göre farklılık göstermektedir. Bu noktada öğrencilerin, prosedürleri ve başvuru tarihlerini sıkıca kontrol etmesi gerekmektedir. Bireysel veya danışman şirket aracılığıyla başvuru yapmak mümkündür. Ancak sürecin, dikkatli bir takip gerektirmesi ve zorlu başvuru yolları içermesi sebebiyle profesyonel ve deneyimli bir danışmanlık şirketi aracılığıyla başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. 

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerden, lisans diploması, belirli bir not ortalaması, yabancı dil yeterlilik belgesi ve pasaport gibi belgeler talep edilmektedir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında talep edilen belgelerin farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Bu noktada, öğrenciden beklenen yeterlilikler aşağıdaki gibidir:

  • Yüksek lisans programlarına başvuru için lisans diploması, 
  • GPA (not ortalaması),
  • IELTS ya da TOEFL test sonuçları,

*Master programlarında seçtiğiniz konulara göre GMAT ve GRE testlerinden birine girmiş olmanız gerekebilir. 

  • Başvuru formu, 
  • Lisans ve yüksek lisans derecelerine göre değişebilenn 2-3 adet referans mektubu,
  • Başvuracağınız üniversiteye hitaben yazılacak niyet mektubu,
  • Eğer varsa iş deneyimleriniz,
  • Sanat, tasarım, mimarlık, moda gibi alanlar için portfolyo.

Yüksek lisans başvurusu için gerekli olan belgeleri tamamladıktan sonra gerek online gerek fiziksel yolla okula başvuruda bulunmak gerekmektedir. Günümüzde, yurtdışında bulunan neredeyse tüm okulların online bir başvuru kanalı yer almaktadır. Bu sayede öğrenciler için başvuru süreci oldukça kolaylaşmaktadır. Başvuruların ne kadar erken olduğu, okulun değerlendirme süreci ve kontenjan doluluğu ihtimalleri göz önünde bulundurulduğunda önem taşımaktadır. Eksiksiz evraklardan oluşan bir dosya ve erken bir başvuru, öğrenci için kabul oranını artırmaktadır.

Başvuru yapıldıktan sonra ise, yanıt bekleme süreci başlamaktadır. Genellikle bir – iki ay sürebilen bu süreci öğrencinin, mail yoluyla gelecek yanıtı sık sık kontrol ederek geçirmesi daha sağlıklıdır. Eğer bir danışmanlık şirketiyle başvuru yapıldı ise, yanıtlar ve takip süreci danışmanlar aracılığıyla da sürdürülmektedir. Koşulsuz kabul ya da olumsuz yanıtın yanında koşullu kabul gibi bir cevap da alınabilmektedir. Bu durumda öğrencinin, talep edilen belge ve bilgileri tamamlaması gerekmektedir. 

Yurtdışında yüksek lisans yapmak, lisans mezunu bir bireyin mesleğinde uzmanlaşabilmesini ve bu süreci dünyanın en prestjli üniversitelerinde yürütebilmesini sağlamaktadır. Türkiye’de oldukça popüler hale gelen yurtdışında yüksek lisans süreci, akademik, mesleki, entelektüel gelişimi had safhaya çıkarmakla birlikte bireyin yabancı dil gelişimini de oldukça güçlendirmektedir. 

Yurtdışında yüksek lisans yapabilmek ve bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin!

Yayınlayan: Tuğçe Polat Bu sayfa en son 2021-09-27 tarihinde güncellenmiştir.
İlgili Blog Yazıları
kanada
amerika
england

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Profilo Plaza 0212 995 07 08
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 242 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11