Malta

Malta Hakkında

Dünyanın en küçük ve yoğun nüfuslu ülkelerinden biri olan Malta Akdeniz’in ortasında, Sicilya ve Kuzey Afrika ‘nın arasında yer alan ülke 3 büyük, 2 küçük adadan oluşan bir ülkedir. İlk yerleşimin Neolitik Döneme kadar uzandığı bir Avrupa ülkesi olan Malta çok sayıda kültürel ve doğal zenginliğe sahiptir. Tarih boyunca Romalılar, İngilizler, Fransızlar gibi milletler tarafından işgal edilen ve paylaşılamayan Malta tarihi M.Ö. 8. Yüzyıla kadar uzanmaktadır.

1964 yılına kadar İngiliz sömürgesinde kalan Malta bağımsızlığını ilan edip 2004 yılında Avrupa Birliğine katılmıştır. Zengin tarihi, muhteşem tapınakları, eşsiz plajları,gece hayatı ile turistler tarafından gözde ülkelerden biridir. Ekonomisinde turizmin ve yurtdışı eğitimin büyük payı olan Malta’ya her yıl yaz aylarında binlerce turist ziyaret etmektedir.

Ülke en büyük adası Malta olarak anılmakla birlikte Gozo ve Comino diğer büyük adalarındandır. Başkenti Valletta olan ülke nüfusunun yarısı burada yaşamaktadır.Yerli halkın  oldukça sıcakkanlı ve yardımsever olması, buraya dil eğitimine giden öğrencilerin çok zorluk çekmeden ülkeye hızlı bir şekilde adapte olmalarını sağlamaktadır.

Malta  uzun yılar boyunca sömürge altında kalmıştır. Özellikle İngiltere ve Fransa devletlerinin sömürgesi altında kalan Malta bu sebepten dolayı çok kültürlü bir ülkedir. Maltalı kişiler daha çocuk yaşta İngilizce, İtalyanca, Fransızca başta olmak üzere birden fazla dil öğrenmektedirler.  Malta eğitime önem veren bir ülkedir.  Avruapa’nın en eski üniversitelerinden biri olan 1592 yılında kurulan Malta Üniversitesi Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Yaklaşık 450 yıllık eğitim geçmişliyle Malta’da yer almaktadır.  

Malta Nufüsün %99’u İngilizce konuşmaktadır; ancak ana dilleri Maltaca’dır. Resmi dil İngilizce olduğu için , eğitim dili de İngilizcedir. Dil okulları St. Julians şehrinde yoğunlaşmıştır.Malta’nın kalbi olan bu bölge tüm sosyal aktivite merkezlerine yürüme mesafesindedir. St Julians’tan sonra en fazla eğitim kurumu Sliema bölgesindedir. Otobüs ve feribot ülkenin başlıca toplu taşıma aracıdır ancak yürüyerek ve bisiklet ile de ulaşım son derece rahat sağlanabilmektedir.

Malta‘da Temel Reis çekimleri için kurulan set, günümüzde Temel Reis Köyü ( Popeye Village ) adı ile anılan bir açık hava müzesi olarak turistlerin ilgisini çekmektedir. Malta ince kumları ve turkuaz renkli denizleri ile ünlüdür, özellikle St.George ‘s Bay, Golden Bay, Paradise Bay başı çeken Malta plajlarıdır.

Malta Blog

Malta Hakkında Blog Yazılarımız

Yurtdışındaki dil okulları hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Yenilenen arayüzü ve zengin içeriği ile yeni web sitemiz yayında

Hakkımızda
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım