Endless Abroad indirimli kampanyalarından sms veya mail yolu ile bilgilendirilmek istiyorum. KVKK Aydınlatma Metni ni ve Gizlilik Politikası nı okudum, kabul ediyorum.

Amerika

Amerika
Amerika
Amerika
Amerika
Amerika

Amerika Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 13 koloniden oluşan bir ülkedir ve İngiltere ile sürdürdüğü büyük mücadeleler sonucunda 1776 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. ABD, 50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşan demokratik, federal, anayasal bir cumhuriyettir. 4 Temmuz 1876 yılında ABD, İngiltere ile bir anlaşma yapmış veya bir etkinlik düzenlemiş değildir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, nüfusun büyük çoğunluğu yerli halktan oluşur ancak ülke, dünyanın dört bir tarafından gelen göçmenler tarafından da zenginleştirilmiştir. Özellikle 20. yüzyılın sonlarına doğru, ABD'ye göç eden insanların sayısı hızla artmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri, nüfus çeşitliliği bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir ve bu çeşitlilik dil çeşitliliği gibi birçok alanda da gözlemlenir. İngilizce, ABD'de resmi dil olarak kullanılır ve ülkede en yaygın konuşulan dildir, ancak İspanyolca da önemli bir dil ve ülkede en çok konuşulan ikinci dil olarak görülür. Özellikle ABD'nin Güneybatı ve Güneydoğu bölgelerinde, İspanyolca konuşulan bölgeler bulunur ve İspanyolca konuşan nüfusun sayısı hızla artmaktadır. Bu nedenle, İspanyolca ABD'de yaygın olarak konuşulan ve öğretilen bir dil olmuştur.

Amerika Nerede?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Amerika kıtasının kuzeyinde yer alan bir ülkedir. ABD, doğuda Atlas Okyanusu'ndan batıda Büyük Okyanus'a kadar 4.500 kilometre genişliğe sahiptir ve kuzeyde Kanada ile, güneyde ise Meksika ile komşudur. ABD, anakaradan uzak iki eyaletine de sahiptir: Hawaii ve Porto Riko. Bu eyaletler, ABD'nin anakarasından uzak, ancak ABD'ye bağlı bölgelerdir.

Amerika Birleşik Devletleri Ekomomisi

Amerika Birleşik Devletleri, dünya ekonomisinin lider bir güç olma özelliğini sahip bir ülkedir. Özel sektörün güçlü bir rolü bulunmakta ve serbest piyasa ekonomisi esas alınmaktadır. Ülkenin ekonomisi çok çeşitli sektörlerden oluşmaktadır ve bunlar arasında tarım, ticaret, turizm, hizmetler ve teknolojik sektörler yer almaktadır. Ülkenin en büyük ihracat kalemleri arasında makine, otomobil, kimyasallar ve tarım ürünleri yer almaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri'nin ekonomisi, dünya ekonomisinde önemli bir rol oynayan birçok önemli sanayi bölgesine sahiptir. Bu bölgeler arasında Kaliforniya, Illinois, New York, Texas ve Massachusetts gibi eyaletler yer almaktadır. ABD, dünya genelinde önemli bir ticaret ve finans merkezi olarak da bilinmektedir.

Amerika İklimi

Amerika Birleşik Devletleri, geniş bir yüzölçümüne sahip bir ülke olduğundan, ülkede farklı iklim tipleri ve yeryüzü şekilleri bulunmaktadır. Bu iklimler ve yeryüzü şekilleri, ülkenin farklı bölgelerinde değişiklik göstermektedir. Florida'da subtropikal iklim, Alaska'da soğuk iklim, Nevada'daki Mojave Çölü gibi kurak bölgelerde yer alırken, Washington eyaletindeki Olympic Milli Parkı gibi yüksek dağlık bölgelerde bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Resmi Tatil Günleri

ABD’de resmi tatil günleri, federal hükümet tarafından ilan edilmektedir. Bazı eyaletler ve yerel yönetimler de kendi resmi tatil günlerini ilan edebilirler. Aşağıda, Amerika Birleşik Devletleri'nde ilan edilen federal resmi tatil günleri listesi verilmiştir:

Yılbaşı Günü (Ocak 1)
Martin Luther King Jr.'ın Doğum Günü (Ocak 3)
Washington'un Doğum Günü (Şubat 22)
İşçi Bayramı (Mayıs 1)
Anıtlar Günü (Mayıs 31)
İndependence Day (Temmuz 4)
Victory Day (Agustos 14)
Columbus Day (Ekim 11)
Veterans Day (Kasım 11)
Thanksgiving (Kasım 25)
Noël (Aralık 25)

Bunlar dışında, eyaletler ve yerel yönetimler tarafından ilan edilen resmi tatil günleri de bulunmaktadır. Hawaii eyaletinde, "Hawaii Kraliçesi'nin Doğum Günü" ve "Hawaii İşgalinin Sona Ermesi" gibi resmi tatil günleri vardır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Eğitim

ABD’de üniversite ve enstitüler, ülkedeki eğitim sistemi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Üniversite ve enstitüler, genellikle öğrencilerin akademik ve sosyal çevrelerine çok önem verirler ve bu çevreleri zenginleştirmek için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. ABD’de üniversite ve enstitülerin eğitim programları da çok farklılık gösterebilmektedir. ABD’de bazı üniversite ve enstitüler sadece belli bir alanda eğitim verirken, diğerleri çok çeşitli alanlarda eğitim programları sunmaktadır.

ABD'de üniversite, dil eğitimi ve yüksek lisans

ABD'de üniversite eğitimi, dil eğitimi ve yüksek lisans eğitimi gibi farklı eğitim seviyeleri mevcuttur. Üniversite eğitimi, bir bachelors degree (lisans derecesi) almak için tam zamanlı bir eğitim programıdır. Dil eğitimi, İngilizce veya diğer dillerin öğrenimini içeren kısa süreli eğitim programlarıdır. Yüksek lisans eğitimi ise, bir bachelors degree (lisans derecesi) almış olanlar için bir master's degree (yüksek lisans derecesi) almak için tam zamanlı veya yarı zamanlı bir eğitim programıdır. Bu eğitim seviyelerinin hepsi ABD'de çeşitli üniversitelerde ve dil okullarında verilmektedir.

Amerika öğrenci vizesi

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) eğitim almak isteyen öğrenciler, öğrenci vizesi başvurusu yapmak zorundadır. ABD öğrenci vizesi başvuru süreci oldukça detaylıdır ve öğrencilerin öncelikle kabul aldıkları bir okul veya üniversiteye kayıt yaptırmaları gerekmektedir. ABD öğrenci vizesi için iki tür vize bulunmaktadır: F-1 ve M-1. F-1 vizesi, üniversite, kolej veya dil okullarında eğitim alacak öğrenciler için verilirken, M-1 vizesi, teknik okullarda veya meslek eğitimi programlarında eğitim alacak öğrenciler için verilir. ABD öğrenci vizesi başvuru sürecinde, öğrencilerin vize başvuru ücreti ödemeleri, SEVIS ücreti ödemeleri ve vize mülakatına girmeleri gerekmektedir. Başvuruların kabul edilmesi için öğrencilerin belirli bir maddi kaynağa sahip olmaları ve Amerika'da eğitim ve yaşam giderlerini karşılayabileceklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Amerika Blog

Amerika Hakkında Blog Yazılarımız

Yurtdışı Rehberi

Amerika F-1 Vizesi Mülakat Soruları ve Cevap Rehberi

Amerika F-1 Vizesi Mülakat Soruları ve Cevap Rehberi

27 Mar 2023

Amerika Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Amerika Yurtdışı Eğitim Hakkında Sorularınızın Cevapları Burada!

4

Ülke

+750

Global Partner

30

Şube

Daha detaylı bilgi almak için Uzman Endless Abroad Danışman kadrosuyla iletişime geçin!

Doğuda Atlas Okyanusu'ndan batıda Büyük Okyanus'a kadar 4.500 kilometre genişliğe sahip olan Amerika Birleşik Devletleri, kuzeyde Kanada ile güneyde ise Meksika ile komşudur.

Kuzey Amerika'nın orta kesimini doğuda Atlas Okyanusu'ndan batıda Büyük Okyanus kıyılarına kadar uzanarak kaplayan Amerika Birleşik Devletleri kuzeyden Kanada, güneyden de Meksika ile komşudur. Ayrıca Amerika kıtasının kuzeybatısındaki Alaska ile Büyük Okyanus'ta bulunan Havai takımadalarını da içine alır.

AMERİKAde çok çeşitli iklim tipleri görülmektedir. Güneydoğuda, Havai ve Florida bölgesinde tropikal, Alaska bölgesinde kutup iklimi, Missisipi Nehri'nin batı kesiminde yarı kurak, güneybatı kesimlerde kurak iklim hâkimdir; kuzeybatıdaki yüksek kesimlerde ise kış sıcaklıkları oldukça düşüktür.

İngilizce ABD'deki en yaygın dildir. Amerikan Hükûmeti'nin federal düzeyde resmî dili olmamasına karşın hükûmetin de dili İngilizcedir. ABD'deki 50 eyaletten en az 28'i İngilizceyi resmî dil kabul etmiştir.

Amerika'nın resmi para birimi Amerikan Doları'dır. 1 doların altındaki miktarlara ise cent denir.

Daha Fazla

Öğrenci Hikayeleri

Birbirinden güzel ülkede, birbirinden güzel deneyim! Öğrenirken eğlenen, yeni bakış açılarıyla gelişen öğrencilerimizin hikayelerine göz at.

wp