İrlanda

İrlanda Hakkında

Kuzeybatı Avrupa’da bulunan İrlanda, günümüzde Avrupa sınırları içerisinde en çok turist çeken başkentlerden birine sahip olan, doğası ve insanlarının sıcakkanlılığı ile bilinen bir Avrupa ülkesidir.İrlanda insanlarının oldukça sıcakkanlı ve yardımsever olmaları, buraya dil eğitimine giden öğrencilerin çok zorluk çekmeden ülkeye hızlı bir şekilde adapte olmalarını sağlamaktadır. Osmanlı zamanında yapılan yiyecek yardımından dolayı Türklere karşı ayrı bir sevgi besleyen İrlanda halkı, zamanında bu sevgilerini sembolleştirmiş ve Dublin’in kuzeyinde bulunan liman şehri olanD rogheda şehrinin amblemini ay yıldız olarak belirlemiştir.

İrlanda’da eğitim dili İngilizcedir. Nufüsün %99’u İngilizce konuşmaktadır; ancak her birey İlkokul itibarıyla İrlanda’nın anadili olan İrlandaca’yı da öğrenmek zorundadır.

İrlanda’nın İngiltere’ye yakın olması, sürekli yağış aldığı şeklinde yanlış bir bilgi edinilmesine neden olmaktadır. İrlanda biraz daha çukurda kalan bir bölge olduğundan, mikro klima bölgesi olarak, Türkiye’nin Rize ili gibi bir özellik göstermektedir. Bölge aşırı soğuk ve aşırı yağışlı olmamakla beraber neredeyse hiç kar görülmemektedir.

Dublin, İrlanda’nın gözbebeği ve Londra’dan sonra Britanya’nın en önemli merkezi konumundadır. Dublin’in bu şekilde turist ve öğrenci çekmesi 2000’li yılların başında başlamıştır. İrlanda 2007 yılı sonrasında dil eğitiminde popüler bir destinasyon haline gelmiştir. Günümüzde 250’den fazla dil eğitimi veren kurum olduğu bilinmektedir.Her geçen gün varolan bu eğitim kurumlarına, butik ve zincir okulların şubeleri eklenmektedir. Birçok zincir okul Dublin’de de okul açmıştır.

İrlanda’da yabancı öğrenciler için eğitim, MEI adı verilen açılımı,Marketing English in Ireland olan  kurum tarafından takip edilmektedir. MEI sistemi vize merkezleriyle okullar arasındaki köprü ve destek görevi görmektedir. Bu sistem, ülke yönetiminin yabancı öğrencilere ülkelerindeki eğitimi desteklediğini göstermektedir. Bunun bir kanıtı olarak da Türk öğrenciler vize uzatma işlemlerini direkt İrlanda’da yapabilmektedir ve bu uzatma işlemi diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha kolay tamamlanmaktadır. Öğrencilerin birden fazla eğitim sürelerini uzatma hakkı bulunmaktadır. Bu sayede, İrlanda’da eğitim almaya giden öğrenciler iş ortamı gerekliliklerini ve şartlarını sağlarlarsa İrlanda’da yaşamaya devam edebilirler.

Tüm bu bilgilerin yanında en önemli 2 bilgiyi daha paylaşmak isteriz: İrlanda’da bulunan Türk oranının az olması ve Türk öğrencilere çalışma izni sunulması.

İrlanda Hükümeti, 25 hafta ve üzeri dil eğitimine kayıt olan öğrencilere yasal olarak yarı zamanlı çalışma izni sunmaktadır.Böylelikle, öğrenciler eğitim aldıkları süre boyunca çalışıp yaşam giderlerini karşılayabilirler.Öğrenciler yarı zamanlı çalışma izinlerini, tatillerde tam zamanlı olarak kullanabilmekteler. Yani, daha fazla çalışıp daha fazla ücret kazanabilmektedirler. 25 haftalık dil eğitimi süresine ek olarak İrlanda hükümeti ek olarak 8 hafta daha , öğrencilerin İrlanda’da kalmalarına ve çalışmalarına hak tanımaktadır. Böylece 25 haftalık dil okuluna giden öğrenciler toplamda 33 hafta boyunca İrlanda’da kalabilirler.

İrlanda Blog

İrlanda Hakkında Blog Yazılarımız

İrlanda

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Yurtdışı eğitimleri hakkında bilgi almak için
e-bültenimize kayıt olunuz.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım