IB (International Baccalaureate) Nedir?

IB (International Baccalaureate) Nedir?

Uluslararası Bakalorya (IB) Programı, üniversite öncesi iki yıllık 16-19 yaş arası öğrenciler için özel hazırlanmış, kapsamlı bir programdır. Öğrencileri, üniversitede ve üniversite sonrası kariyerlerinde başarılı olmaları için hazırlayan, sınavların bulunduğu ve kapsamlı akademik çalışmaları barındıran bir eğitim programıdır. Öğrencilerin sosyal, duygusal ve fiziksel becerilerini geliştirmeleri için tasarlanmıştır. Program, tüm dünyada ve prestijli üniversiteler tarafından saygı görmektedir.

Uluslararası Bakalorya Organizasyonu; 1968 yılında ticari kaygı olmadan İsviçre’de, Cenevre kentinde kurum olarak kuruldu. O yıldan beri tüm dünyada kabul gören akılcı, işlevsel ve yetkin öğretim programıdır. Kuruluş amacı ise lise ve üniversite eğitimini yurtdışında sürdüren öğrencilerin eğitim aldıkları müfredat programını evrensel bir çerçevede öğrenciye aktarmaktır. IB diploması sunan Türk liseleri de bulunmaktadır. IB diploma programında eğitim alan öğrenciler Türk müfredatının yanında, IB dersleri alarak evrensel bir müfredata da adapte olurlar. 

IB Avantajları nelerdir?

IB diplomasını 100 ülkede bini aşkın üniversite kabul etmektedir. IB diploması ile eğitim alan öğrenciler, yurtdışındaki üniversitelerde yüksek başarı bursu, yatay geçiş ve derslerden muafiyet almaktadır.

 • IB programları, öğrencilerin bağımsız düşünmesini, sözlü sunumlar ile kendilerini geliştirmesini ve araştırmalar yaparak data toplamalarını sağlar. 
 • IB diploması ile uluslararası bir diplomaya sahip olunur.
 • IB diploması ile yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrencilere öncelik kabulu sağlanır.
 • IB Programları, öğrencinin zamanı nasıl kullanacağını uygun yöntemlerle öğretir.
 • Öğrencinin deneme ve makale gibi yazı konularında yeteneğinin gelişmesini sağlar.
 • IB diploması ile öğrenciler üniversite düzeyinde dersler alır.
 • Üniversite sınavına hazırlanmanın yanında, IB sınavlarını başarıyla geçen öğrenciler üniversite dersleri için kredi alabilir.

IB Diploma Programında, öğrenciler akademik dürüstlük ilkesini benimseyerek, çok yönlü, araştırmayı seven, sorgulayıcı, meraklı, yaratıcı ve sorumluluk sahibi, okur- yazar bireyler haline gelmektedir. Ders performansı yüksek ve düzenli çalışma alışkanlığı olan öğrencilerin tercih etmesi gereken bir programdır. Bu program çoğunlukla yurtdışında üniversite eğitimini sürdürecek öğrenciler içindir.

Amaçları ve Ders Programları:

 • IB programının içeriği ise öğrencilerin gerekli bilgiyi edinmelerini sağlar.
 • Öğrencilerin, zamanlarının verimli kullanarak kendilerine uygun çalışma sistemlerini geliştirmelerine yardımcı olur.
 • Öğrenciler sorgulama ve araştırma yeteneklerini geliştirebilir.
 • Yazma yeteneklerini akıcı ve etkileyici bir hale getirirler. Öğrenciler, makale, deneme ve düzyazı yazabilir ve yazıları yorumlayacak pozisyona gelir.
 • Öğrenciler eleştirel becerilerini geliştirir.
 • IB Programı sayesinde öğrenciler kendilerine ve dünyaya karşı sorumluluk sahibi bireyler olurlar.

IB Ders Programı:

IB Diplomasına sahip olmak isteyen öğrenci, altı ders seçmek zorundadır. 

 1. Grup: Dil A1 - Öğrencinin kendini en iyi ifade ettiği dilde, genellikle anadilinde edebiyat çalışmaları yapılır.
 2. Grup: Dil A2 - Bu derste dil öğrenme süreci gerçekleşir, yeni bir dil öğrenilir. Dil ve edebiyat dersleri alınır.
 3. Grup: Bireyler ve Toplumlar -İşletme ve Yönetim, Ekonomi, ITGS, Felsefe ve Psikoloji.
 4. Grup: Doğa Bilimleri - Biyoloji, Kimya, Fizik.
 5. Grup: Matematik - Matematik (İleri Düzey), Matematiksel Yöntemler (Standart Düzey).
 6. Grup: Seçmeli dersler - Öğrenci kendi isteğine göre ilk beş grup dersten birini tercih edebilirken, okulun sunduğu diğer müfredat programlarını da tercih edebilir; dans, tiyatro, görsel sanatlar vb.

IB Diploma Programı, 6 grup ders, bir bitirme tezi, etkinlik ve hizmet zorunluluklarını içeren iki yıllık bir programdır. IB diplomasına diploması programında öğrenciler Bilgi Kuramı dersi almaları gerekir, 4000 kelimeden oluşan bitirme tezi yazarlar ve yaratıcılıklarını gösterebilecekleri hizmet çalışmalarını tamamlamaları gerekir. 

IB Sınavları Nelerdir?

IB sınavına kayıt olan öğrencilerin IB sınavına girebilirler ve IB kredisi alma hakkına sahip olurlar. IB sınavları ise uluslararası sınav hazırlama paneli tarafından gerçekleştirilir. Sınav sonuçlarını bu panel gerçekleştirir. Sınav değerlendirmeleri için Wales’de bulunan IB Organizasyonu sınav merkezine iletilir. Sınavı başarıyla tamamlayan öğrenciler programın tümünü içeren IB diplomasını ya da tek tek alınan IB derslerinin olduğu IB sertifikasını alırlar.

Altı temel ders sınıfının olduğu IB sınavına girilmesi gerekir. IB sınavları Mayıs ayında gerçekleşir. IB sınavının iki bölümü bulunur. Bunlardan ilki; dış değerlendirme diğeri ise iç değerlendirme sınavıdır. Dış değerlendirme soruları geleneksel sınav bölümüdür ve sınavlar aynı gün veya arka arkaya birkaç gün yapılan sınavlardır. IB sınavlarında ise kompozisyon tarzı sorularda, uzun ve kısa cevaplı olmaktadır. İç değerlendirme sorularında çoktan seçmeli sorular yer almaz.

IB sınavında, kağıtlar bağımsız olarak nitelendirilen sınav görevlileri tarafından değerlendirilir. Dahili değerlendirmeler ise öğretmenler tarafından gerçekleştirilir. Dahili değerlendirmeler, pratik çalışmaları ve sözlü sunumları içerir.

Dahili değerlendirmeler, IB tarafından görevlendirilen moderatör tarafından derecelendirilir ve moderasyonun derecelendirmesine göre, okuldaki her dersin derecelendirme eğrisine karar verilir. 1-7 arasında IB sınavları derecelendirilir. 6 ve 7A başarı olarak görülür. Sınavdan 4 ve üzeri alan öğrenci geçer puan alırlar. IB Diplomasına sahip olabilmek için minumum 24 puanı almak gerekir. Öğrencinin  her sınavdan ortalama 4 puan almalıdır.

IB Programında 3 Temel Gereklilik Nedir?

IB Diplomasına sahip olmak isteyen öğrencinin tamamlaması gereken üç temel koşul vardır. Bu koşullar ise Bilgi Teori sınıfı, Yaratıcılık, Etkinlik, Hizmet ve Genişletilmiş Deneme projelerini gerçekleştirmiş olması gerekir.

Endless Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak öğrencilerimize destek olmaktan mutluluk duyarız. Sizler için IB derslerine yönelik programlar organize etmekteyiz. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Yayınlayan: Tuğçe Polat Bu sayfa en son 2021-06-17 tarihinde güncellenmiştir.
kanada
amerika
england

IB (International Baccalaureate) Nedir?

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11