Covid-19 Bilgilendirme

Yurtdışı Covid-19 sürecini yakından takip ediyor, en önemli önceliğimiz olan değerli öğrencilerimiz için en doğru planlamayı yapmak için ücretsiz danışmanlık veriyoruz.

Detaylı Bilgi Al
close

TOEFL Sınavı Nedir? Sınava Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavı Nedir? Sınava Nasıl Hazırlanılır?

Yurtiçinde veya yurtdışında eğitim alabilmek, çalışabilmek veya daha spesifik amaçlarla başvurularda bulunabilmek için İngilizcenizin ölçüldüğü birtakım sınav bulunmaktadır. Bu sınavlar, okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerinizi ölçmekte ve ülkelere ya da kurumlara, sizin İngilizce dil becerileriniz hakkında bilgi vermektedir. Ana dili İngilizce olsun veya olmasın birçok ülke ve kurum, İngilizce kabiliyetinizi görmek isteyecektir. Bu noktada, en yaygın birkaç sınavdan biri olan TOEFL’dan yüksek puanlar alarak kabul şansınızı artırabilirsiniz.

İngilizcesi Test of English as a Foreign Language, Türkçesi Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı olan TOEFL, 1964 yılından bu yana düzenlemekte olup IELTS ile birlikte uluslararası alanda en yaygın iki İngilizce yeterlilik sınavından biridir. 130 ülkeden binlerce kurumun kabul ettiği TOEFL ile okullara başvurabilir, çalışabilir veya göçmenlik de dahil farklı amaçlara uygun başvurular yapabilirsiniz. TOEFL, sadece yurtdışıyla sınırlı değildir, ülkemizdeki eğitim kurumları da TOEFL’dan alacağınız yeterlilik belgesini talep etmektedir. Üniversitelerde akademisyenlik, devlet kademesinde yüksek görevler ve yurtdışı operasyonu gerektiren kurumsal tüm pozisyonlar için TOEFL talep edilmektedir.

Kâğıt tabanlı ve internet tabanlı olmak üzere iki farklı şekilde girilebilen TOEFL’da okuma, dinleme, yazma ve konuşma olmak üzere 4 aşama bulunmaktadır. Her aşamada, sizin İngilizce kabiliyetiniz ölçülmektedir. Bu 4 aşamanın her birinden 0 ile 30 aralığında alacağınız toplam puan 120’ye kadar çıkabilmekte ve 90-94 aralığında olduğu taktirde başarılı sayılmaktasınız. Böylece, elinizde 2 yıl geçerliliği bulunan bir TOEFL puanı bulunacaktır. Sonuç olarak, başta akademik açıdan olmak üzere İngilizcenizin iyi bir seviyede bulunduğunu ifade edecek bir sonuç elde edeceksiniz. Bu seviye, sizin eğitim ve iş hayatınızda İngilizceyi doğru kullanabilmeniz ve başarılı olabilmeniz için gerekli düzeydedir.  

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya ve Kanada’daki üniversiteler, TOEFL’ı tanımaktadır. Yapılan araştırmalara göre TOEFL sınav katılımcılarının %90’ı, 1. veya 2. tercih ettikleri üniversitelere yerleşmişlerdir. TOEFL sınavında yapay zekâ puanlama sistemi vardır. Bu sistem, %100 adil ve tarafsız puanlamanın olduğunu gösterir

TOEFL iBT

TOEFL’ın online ortamda, internet tabanlı olarak gerçekleştirildiği modern bir türüdür. TOEFL’ın okuma, dinleme, yazma ve konuşma aşamalarının akademik, bilgisayar aracılığıyla gerçekleştirilen ve yapay zekâ tarafından ölçülen formudur. Bu sınav biçiminde, bireylerin sonuçları hem kabul görevlileri hem de yapay zekâ tarafından kontrol edilir ve sonuçların en doğru şekilde çıkması sağlanır. En güncel ve doğruluğu en yüksek olan TOEFL türü olduğundan, 2005 yılından beri dünyada en yaygın kullanılan TOEFL sınav biçimi olmaktadır. TOEFL İBT, 3 saat sürmektedir. 

TOEFL PBT

Kağıt tabanlı TOEFL formu olan TOEFL PBT, klasik yazılı sınav biçimidir. TOEFL İBT’den en büyük farkı, konuşma bölümünü içermiyor oluşudur. Klasik ve daha az popüler bir TOEFL türü olan PBT, günümüzde sınırlı ülke ve kurum tarafından kabul edilmektedir ve bu yüzden başvuran sayısı da azdır. Sınav 2,5 saat sürmektedir. Dinleme, okuma ve yazma bölümlerinden oluşmaktadır.

Sınava Hazırlık

TOEFL, ağırlıklı olarak akademik seviyede İngilizce ölçümü amacıyla gerçekleştirildiği için öncelikle amaçlarınız arasında akademik İngilizce kullanımının olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bu sebeple İngilizce düzeyinizin, akademik başarı sağlayacak seviyede olup olmadığından emin olmalısınız. Eğer akademik seviyede bir İngilizceye sahip değilseniz, dil okullarının sınav hazırlık programlarına katılmanız tavsiye edilmektedir. Bu programlar öğrencilerin okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini sınavlarda gerekli düzeye çıkarmaya çalışmaktadır. Bu programlarda verilen yoğun eğitimlerle, sıkı bir çalışma ve bol pratik ile İngilizce düzeyinizi akademik çıtaya çıkarmak mümkündür.

Dil eğitimi sürecinde atacağınız önemli bir adım da bire bir ders almaktır. Öğretmen eşliğinde geçireceğiniz ders saatleri sayesinde dilinizi etkin bir şekilde geliştirebilirsiniz. Öğretmenler, gelişiminizi takip eder ve herhangi bir durumda eksiklerinize yoğunlaşır. Ayrıca, bu süreçte materyaller ile de size destek olurlar.

TOEFL sınavına girmeden önce güçlü ve zayıf yönlerinizi kontrol etmenizde fayda var. Sınav öncesinde, İngilizce seviyenizi belirli bir düzeye çıkarmanız gerekmektedir. Sınava hazırlanmadan önce TOEFL soruları çözdüğünüzde nerelerde eksik yaptığınızı ve hangi becerilerinize yönelmeniz gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

Kelime bilgisi, TOEFL’da başarınızı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Kelime dağarcığınız yeterli olmadığı taktirde TOEFL’ın konuşma, okuma, dinleme ve yazma bölümlerinde başarılı olmanız düşük bir ihtimaldir. Bu durumda kelime dağarcığınızı geliştirecek pratikler yapmak başarı oranınızı artıracaktır.

Dinleme bölümünde yeterliliğinizi kanıtlamak için TOEFL’ın hazırlamış olduğu online hazırlık kurslarını edinebilir ya da dil eğitimi sürecinde yapacağınız pratiklerle dinleme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Başvuru yapacağınız konu ve kurumun TOEFL’ı tanıyıp tanımadığı oldukça önemlidir. TOEFL, dünyada birçok ülke ve kurum tarafından tanınsa da bu noktada iyi bir araştırma yapmak ve kabul durumunu öğrenmek gereklidir.

Okuma

TOEFL’ın okuma bölümünde, belirli akademik konularda hazırlanmış metinler ve bu metinlere bağlı sorular yer almaktadır. Burada amaç, kişinin İngilizce okuma becerisini, akademik becerisiyle birlikte ölçmektir. Çoğunlukla bilimsel tartışmalar ve problemler üzerine hazırlanmış konuları içermektedir. 3 ya da 4 adet metin sunulmaktadır ve bu metinlere bağlı toplam 30 ile 40 adet soru bulunmaktadır. Bu bölümün süresi ise 54 ile 72 dakika arasında değişmektedir.

Dinleme

TOEFL’ın dinleme bölümünde, yine belirli akademik konularda hazırlanmış pasajlar ve bu pasajlara bağlı sorular yer almaktadır. Burada amaç, kişinin İngilizce dinleme becerisini, akademik becerisiyle birlikte ölçmektir. Yine bilimsel ve akademik konularda sunulan konuşma ve tartışmaları içeren pasajları dinleyerek sunulan soruları cevaplamaya yönelik bir bölümdür. Dinleme bölümünde, 28 ile 39 adet arası soru bulunmaktadır ve öğrenciye verilen süre de 41 ile 57 dakika arasında değişmektedir.

Yazma

TOEFL’ın yazma bölümünde, öğrencinin İngilizce becerilerini yazılı olarak göstermesi beklenir. 50 dakikalık bir süre içerisinde dil bilgisi ve kelime bilgisi ölçülerek, İngilizcenin akademik ve doğru bir kullanımı beklenmektedir. Bilimsel bir konuda hazırlanmış bir metin ve ses kaydının sunulduğu öğrenci, daha sonra görüşlerini yazılı olarak beyan etmektedir. Net cümlelerle fikirlerinizi beyan etmeniz beklenmektedir.

Konuşma

TOEFL’ın belki de en heyecan verici bölümü olan konuşma bölümünde, 17 dakikada 4 görev tamamlamanız beklenmektedir. Kişinin İngilizce konuşma becerisinin ne kadar akıcı ve düzgün olduğunu ölçmeye çalışan bu bölümde kişinin, bildiği bir konuda bilimsel olarak fikirlerini sözlü beyan etmesi ve ona sunulan içerikler karşısında düşüncelerini anlatması beklenmektedir. Konuşma bölümü, diğer bölümlere nazaran belirgin bir avantaja sahiptir. Birey, sınavdan önce konuşmalar hazırlayıp kendini alıştırarak bu bölümde daha rahat edebilmektedir.

Sınav Ücreti

TOEFL sınav ücreti, ülkemizde 185$ olmaktadır. Geç kayıt veya sınav sonucunun tekrar kontrolü gibi ekstra durumlarda ise fazladan ücret alınmaktadır.

TOEFL sınavına kimler girebilir?

Dünya çapında popüler ve geçerli olan TOEFL’a 35 milyondan fazla kişi, akademik İngilizce dil yeterliliği göstermek için girmektedir. TOEFL sınavına genellikle bir yükseköğretim kurumunda eğitim almak isteyen, İngilizce öğrenim programına giriş yapmak, burs ve sertifika almak, vize başvurusu yapmak isteyen öğrenciler ve işçiler başvuruda bulunuyor.

Kaç puan almak gerekir?

TOEFL’ın puanlama sistemi, İBT veya PBT türlerinde farklılık göstermekle birlikte, dünyada en popüler form olan İBT’nin puanlama sistemi her bölümden 30’ar puan almaya dayanmaktadır. Öğrenci, başarılı sayılabilmek için minimum 90-94 aralığında bir puan almalıdır. 94 ve üzeri puan alan kişiler, başvuracakları ülke veya kurumlar için daha olumlu bir profil çizecektir. Prestijli ülke ve kurumlar, genellikle 100 ve üzeri bir puan talep etmektedir.

Ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından ve başvuru yapılacak ülkeler tarafından bireyin, İngilizce yeterliliğini görebilmek ve çoğunlukla akademik seviyede olup olmadığını öğrenebilmek için talep edilen TOEFL, dünyadaki en popüler iki İngilizce yeterlilik sınavından biridir. TOEFL puanınız ile dünyanın birçok yerinde eğitim alabilir, çalışabilir ve göçmenlik başvurusu gibi spesifik amaçlara yönelik başvurularda bulunabilirsiniz. TOEFL puanınızın yüksekliği, size prestij sağlamaktadır. TOEFL ve tüm yurtdışı eğitim konuları ile ilgili detaylı bilgi almak ve yurtdışında eğitim alarak hayallerini bir adım öteye taşımak için Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı hizmetimizden yararlanın. Ayrıntılı bilgi için hemen bizimle iletişime geçin!

Yayınlayan: Tuğçe Polat
İlgili Blog Yazıları
Sıkça Sorulan Sorular
kanada
amerika
england

TOEFL Sınavı Nedir? Sınava Nasıl Hazırlanılır?

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44020 7636 4052
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (342) 999 45 14
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
chevron
WHATSAPP
İLETİŞİM FORMU