Çek Cumhuriyeti Yüksek Lisans

Çek Cumhuriyeti Yüksek Lisans

Çek üniversitelerinde en çok tercih edilen yüksek lisans dereceleri Psikoloji, Mimarlık (MArch), Ekonomi (MEcon), Makine Mühendisliği (MEng), Tekstil ve Uluslararası Yönetim olarak sıralanabilir. Son yıllarda MBA programları da oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Çek Cumhuriyeti’nde yüksek lisans eğitimi alabilmek için temel kabul şartı bir lisans derecesine sahip olmaktır, bunun yanı sıra öğrencilerin tercih ettikleri bölüme göre İngilizce/Çekçe dil yeterliliklerini uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları gerekir. Çek Cumhuriyeti’ndeki devlet üniversitelerinde eğitimler, (dil programları hariç) ulus ayrımı yapmaksızın tüm öğrenciler için ücretsizdir. Eğitimler Eylül-Ekim aylarında başlar ve son başvuru tarihleri genellikle Şubat-Nisan ayları arasındadır. Çek üniversitelerinde tam zamanlı eğitim alan yabancı öğrenciler çalışma izni almadan işe girebilirler.

Çek Cumhuriyeti'nde Master/Yüksek Lisans Tipleri ve Dereceleri

Çek Cumhuriyeti’nde yüksek lisans dereceleri, lisans eğitiminin ardından alınan takip dereceleri olabildiği gibi, “uzun süreli” 4-6 yıllık birleştirilmiş programlar olarak da sunulabilir. Programlar teorik bilgilerin edinilmesi ve uygulanmasının yanı sıra yaratıcılık ve yeteneklerin geliştirilmesine odaklanır. Yüksek lisans programlarını başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler bir final sınavına girmek, ayrıca kamuya açık bir tez sunumu ve savunması yapmak zorundadır. Tıp, veterinerlik ve hijyen alanındaki yüksek lisans eğitimleri, nispeten daha zorlu bir tez sunumu ve savunmasının ardından bir devlet sınavına girerek tamamlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde son zamanlarda MBA (İşletme Yüksek Lisansı) programları çok rağbet görmeye başlamıştır. Bunun yanı sıra şu alanlarda yüksek lisans programları sunulmaktadır:

 • Psikoloji
 • Mimarlık (MArch)
 • Ekonomi (MEcon)
 • Makine Mühendisliği (MEng)
 • Tekstil
 • Uluslararası Yönetim

Çek Cumhuriyeti'nde Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Belgeleri

Çekya'daki üniversitelerde yüksek lisans eğitimi almak için temel kabul şartı bir lisans derecesine sahip olmaktır. Çek Cumhuriyeti'ndeki bir üniversitede eğitim almak için, daha önce aldığınız eğitimlerin Çek Onaylama Otoritesi tarafınca onaylanması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti'nde İngilizce dilinde eğitim veren birçok program bulunsa da, eğitimlerin çoğu Çek dilinde mevcuttur. Bu yüzden tercih edilen bölüme göre öğrencilerin İngilizce /Çekçe dil yeterliliklerini TOEFL, IELTS ve C1/C2 Advanced gibi uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları gerekir.

Çek Cumhuriyeti'ndeki her üniversitenin başvuru yapabilmek için gereken formu sağlayan ve gereklilikleri bildiren bir web sitesi bulunmaktadır. Başvuru için temel olarak istenen belgeler:

 • Diploma fotokopisi (lisans derecesi)
 • Not dökümü/transkript
 • Pasaport ve/veya doğum belgesi fotokopisi
 • CV
 • Sınav puanları
 • Burs veya fon kanıtı
 • Tavsiye mektupları (2-3 arası)
 • Niyet mektubu
 • Portfolyo ve/veya yazı örnekleri

Çek Cumhuriyeti'nde Öğretim Ücreti ve Yaşam Masrafları

Yasa gereğince, Çek Cumhuriyeti'ndeki devlet üniversitelerinde eğitim almak herkes için ücretsizdir. Hangi milletten olduğunuzun bir önemi yoktur. Ancak, yabancı dillerde (İngilizce dahil) verilen eğitimler genellikle ücretlidir. Bu, kuruma ve eğitim alınacak bölüme göre değişse de, yılda yaklaşık 19.600 € civarında olabilmektedir.

Bunun yanı sıra belirli kayıt ücretleri ve idari ücretler de ödemeniz gerekebilir. Eğitim alma sürenizi aşarak fazladan öğrenim gördüğünüz her yıl için, yaklaşık 380 € kadar bir eğitim ücreti ödemeniz gerekir.
Özel üniversiteler doğal olarak ücretli olacaktır ve eğitim alınacak üniversiteye ve bölüme bağlı olarak bu ücretler yılda 1,565 € ile 11,740 € arasında değişecektir. Devlet üniversitelerinde yabancı dil programları da bu civarda öğretim ücretleri talep eder.

Çek Cumhuriyeti'nde yaşam maliyetleri nispeten uygun fiyatlıdır. Öğrencilerin ortalama yaşam maliyetleri yemek, konaklama, toplu taşıma ve kültür dahil olmak üzere ayda 350-750 Dolar arasında değişmektedir. Kaçınılmaz olarak fiyatlar bulunduğunuz yere, konaklama seçeneklerine, yaşam tarzınıza ve harcama alışkanlıklarınıza göre değişecektir.

Çek Cumhuriyeti’ndeki her üniversitenin kendine ait yurtları bulunur. Yaşam masraflarından kısmak isteyen öğrenciler öğrenci yurtlarında kalmayı tercih edebilirler. Bunun yanı sıra ISIC (Yabancı Öğrenci Kimlik Kartı) adı verilen bir öğrenci kartı bulunmaktadır. ISIC (Yabancı Öğrenci Kimlik Kartı) kartı öğrenciler için oldukça avantajlı bir karttır. Kart, öğrencilerin ulaşım, restoranlar, sinemalar, müzeler, sergiler ve konserler için öğrenci indirimleri almalarını sağlar. Öğrenciler, kendi üniversitelerinde veya kendi ülkelerindeki ilgili birimlerden ISIC kartı çıkartabilirler. Ayrıca ISIC kartı başvuruları resmi ulusal web sitesi aracılığıyla da yapılabilmektedir. 

Çek Cumhuriyeti'nde Yüksek Lisans Programları için Başvuru Dönemleri

Çek Cumhuriyeti'nde akademik yıl eğitim, tatil ve sınav dönemlerini kapsayan iki döneme ayrılmıştır. Eğitimler Eylül sonu / Ekim ve Şubat başı gibi başlar. Kış aylarında bir haftalık tatil, ayrıca Temmuz ve Ağustos aylarında uzun bir yaz tatili yapılır.

Çek üniversitelerinde son başvuru tarihleri genellikle Şubat-Nisan ayları arasındadır. Ancak tarihler üniversiteye ve bölüme göre değişeceğinden, ilgili kurumla iletişime geçerek kesin kayıt tarihlerini öğrenmek faydalı olacaktır.

Çek Cumhuriyeti'nde Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İmkanı

Üçüncü ülke (AB üyesi olmayan ülkeler) vatandaşı olan yabancı öğrenciler, eğitimleri sırasında çalışabilirler. Ancak eğitim amacıyla ve öğrenci vizesi ile Çek Cumhuriyeti'nde bulunduğunuzu unutmamalısınız. Bu şu anlama gelir: maaşlı işiniz Çek Cumhuriyeti'ndeki önceliğiniz olmamalıdır, yani işiniz eğitiminizi etkilememeli ve aksatmamalıdır.

Çek Cumhuriyeti Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akredite edilmiş bir lisans programında tam zamanlı eğitim alan yabancı öğrencilerin çalışma iznine ihtiyaçları yoktur. İşveren şirket veya firma, işe başladığınızı Kamu İstihdam Servisi'nin ilgili bölge ofisine bildirmekle yükümlüdür.

İş bulmak isteyen öğrenciler, üniversitelerin kariyer merkezlerine veya bilgilendirme ofislerine giderek destek ve tavsiyeler alabilirler. Çoğu Çek üniversitesinin farklı sektörlerle güçlü bağlantıları bulunur. 

Neden Çek Cumhuriyeti'nde Yüksek Lisans Eğitimi Almalısınız?

Çek Cumhuriyeti'nde yüksek lisans eğitimi almak, tarihi araştırmaları desteklemenin yanı sıra modern ve yenilikçi programlar sunan üniversitelerde eğitim almak anlamına gelir.

600 yıllık bir yüksek öğretim tarihine ve Orta Avrupa'daki en eski ve en prestijli üniversitelerden bazılarına sahip olan Çek Cumhuriyeti, yüksek lisans eğitimi almak için eşi benzeri olmayan bir konumdur. Çek üniversitelerinde Franz Kafka gibi efsane yazarlardan Christian Doppler ve Albert Einstein gibi çığır açan bilimsel teorisyenlere kadar Avrupa tarihinin en önemli ve etkili sanatçı ve düşünürlerden bazıları eğitim almıştır.

Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversitelere kayıtlı 40.000'in üzerinde yabancı öğrenci bulunmaktadır. Hükümet bu sayıyı artırmak istediğinden, çok sayıda İngilizce dilinde eğitim veren program sunmaktadır. Bu, yabancı öğrencilerin tercih edebilecekleri sayısız akademik program olduğu anlamına gelmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük avantajı, devlet üniversitelerindeki programların istisnasız her öğrenciye ücretsiz olarak sunulmasıdır. Bu başka hiçbir ülkede olmayan bir özelliktir ve sınırlı bütçeye sahip olan öğrenciler için muazzam bir fırsattır. Çek Cumhuriyeti kaliteli eğitim sunmanın yanı sıra uygun yaşam maliyetleri ile de bir adım öne çıkar.

Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/ skype üzerinden yapacağınız danışmanlık hizmeti

 • Başvuru için tavsiye edilen üniversiteler listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrolünün yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği

Çek Cumhuriyetinde Yüksek Lisans Eğitimi Alın

Çekya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Eğitim danışmanlarımız başvuru süreci, gerekli evraklar, öğretim ücretleri vb. birçok konuda size danışmanlık hizmeti sağlayabilir. Detaylı bilgi için İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefon ile bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Çek Cumhuriyeti Yüksek Lisans

CEK TEKNIK UNIVERSITESI (BIYOMEDIKAL MUHENDISLIK FAKULTESI) Çekçe; České Vysoké Učení Technické V Praze, İng; Czech Technical University in Prague Devamını Gör
CEK TEKNIK UNIVERSITESI (INSAAT MUHENDISLIGI FAKULTESI) Çekçe; České Vysoké Učení Technické V Praze, İng; Czech Technical University in Prague Devamını Gör
CEK TEKNIK UNIVERSITESI (MAKINE MUHENDISLIGI FAKULTESI) Çekçe; České Vysoké Učení Technické V Praze, İng; Czech Technical University in Prague Devamını Gör
CEK TEKNIK UNIVERSITESI (ELEKTRIK MUHENDISLIGI FAKULTESI) Çekçe; České Vysoké Učení Technické V Praze, İng; Czech Technical University in Prague Devamını Gör
CHARLES UNIVERSITESI (PILSEN) Charles Üniversitesi (Çekçe; Univerzita Karlova, İng; Charles University) Devamını Gör
CHARLES UNIVERSITESI (CHARLES UNIVERSITESI) Charles Üniversitesi (Çekçe; Univerzita Karlova, İng; Charles University) Devamını Gör
PRAG YASAM BILIMLERI UNIVERSITESI (IKTISADI VE IDARI BILIMLER FAKULTESI) Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Çekçe; Česká Zemědělská Univerzita v Praze, İng; Czech University of Life Sciences Prague) Devamını Gör
PRAG YASAM BILIMLERI UNIVERSITESI (MUHENDISLIK FAKULTESI) Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Çekçe; Česká Zemědělská Univerzita v Praze, İng; Czech University of Life Sciences Prague) Devamını Gör
PRAG YASAM BILIMLERI UNIVERSITESI (AGROBIYOLOJI GIDA VE DOGAL KAYNAKLAR FAKULTESI) Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Çekçe; Česká Zemědělská Univerzita v Praze, İng; Czech University of Life Sciences Prague) Devamını Gör
PRAG YASAM BILIMLERI UNIVERSITESI (CEVRE BILIMLERI FAKULTESI) Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Çekçe; Česká Zemědělská Univerzita v Praze, İng; Czech University of Life Sciences Prague) Devamını Gör
PRAG YASAM BILIMLERI UNIVERSITESI (ORMAN VE AHSAP BILIMLERI FAKULTESI) Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Çekçe; Česká Zemědělská Univerzita v Praze, İng; Czech University of Life Sciences Prague) Devamını Gör
PRAG YASAM BILIMLERI UNIVERSITESI (TROPIK TARIM BILIMLERI FAKULTESI) Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (Çekçe; Česká Zemědělská Univerzita v Praze, İng; Czech University of Life Sciences Prague) Devamını Gör
PRAG SANAT VE MİMARLIK AKADEMİSİ (GÖRSEL SANATLAR FAKÜLTESi) Prag Sanat ve Mimarlık Akademisi ; Academy of Arts, Architecture and Design Devamını Gör
CEK TEKNIK UNIVERSITESI (Nükleer Bilimler ve Fizik Mühendisliği Fakültesi) Çekçe; České Vysoké Učení Technické V Praze, İng; Czech Technical University in Prague Devamını Gör
CEK TEKNIK UNIVERSITESI (MİMARLIK FAKÜLTESİ) Çekçe; České Vysoké Učení Technické V Praze, İng; Czech Technical University in Prague Devamını Gör
PRAG EKONOMI UNIVERSITESI (EKONOMI UNIVERSITESI) 1953 yılında kurulmuş olup, Çekya’nın Ekonomi alanındaki en büyük devlet üniversitesidir ve birçok uluslararası akreditasyonu bulunmaktadır. Muhasebe ve Finans, Uluslararası İlişkiler.. Devamını Gör
PRAG FEN BILIMLERI VE TEKNOLOJI UNIVERSITESI (KIMYA VE TEKNOLOJI UNIVERSITESI) The University of Chemistry and Technology, Prague (UCT) çevre çalışmaları, kimya, gıda, kimya mühendisliği, biyokimyasal teknolojiler bölümlerine odaklanmış ülkedeki en büyük araştır.. Devamını Gör
kanada
amerika
england

Çek Cumhuriyeti Yüksek Lisanslar

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!