Konaklama Seçenekleri

Yurtdışına eğitim için gidecek öğrencilerin nerede kalacakları hem kendileri hem de aileleri    için en az okul seçimi kadar önemli bir konu. Yurtdışına eğitim için giden öğrencilere yönelik aile yanında konaklamadan öğrenci yurtlarına kadar çeşitli konaklama seçenekleri bulunuyor. Bu seçenekler arasında karar verirken size sağlanan olanakları, fiyat farklılıklarını, alacağınız eğitimle ve alışkanlıklarınızla uyum için olup olmadıklarını dikkate almalısınız.

Aile Yanında Konaklama
Özellikle dil eğitimi için yurtdışına giden öğrencilerin bir numaralı tercihi aile yanında konaklamadır. Bu tercihlerinde en önemli etken ülkenin hayat tarzını, aile hayatını daha yakından tanıma, pratik yapma olanağının fazlalığı olmaktadır. Öğrenciler, kendilerini   ağırlayan ailelerin yanında kaldıkları süre içerisinde en az sınıf içi çalışmaları kadar yararlandıklarını belirtmektedirler. Bütün bunların yanısıra aile yanında konaklama çok daha ekonomik oluşu ve rahatlığıyla da tercih edilmektedir. Aile yanında konaklama, öğrencilere yemek, çamaşır, vb. işlerle vakit kaybetmeksizin tamamen çalışmalarına yönelmelerini sağlamaktadır.

Aile yanında konaklamadan olumlu sonuç almak kendinizi ailenin bir bireyi gibi görmenize bağlıdır. Aileye karşı sıcak davranın. Mutlaka karşılık bulacaksınız. Evi bir otel gibi kullanarak sadece uyumak için değerlendirmek özellikle lisan eğitimi için yurtdışına gidenlerin    yapmaması gereken bir davranış olsa gerek.

Aileler okulların konaklama departmanları tarafından titizlikle seçilmektedir. Aile seçiminde öğrencilerin talepleri ve gereksinimleri de (sigara içip içmeme, alerjiler, vejetaryenlik gibi) dikkate alınmakta, kendilerine en uygun aile bulunmaya çalışılmaktadır.

Aile yanında konaklama ücretleri büyük kentlerde küçüklere kıyasla daha yüksek. Örneğin İngiltere´de Bournemouth gibi bir sahil kentinde bir haftalık yarım pansiyon konaklama ücreti haftalık 70 Pound iken Londra´da ortalama 100 Pound´a kadar yükselebilmektedir.

Kalacağınız aile ile kuracağınız sıcak ilişkiler belki de bir ömür boyu sürecek dostluğun başlangıcı olacaktır. Ülkemize özgü bir hediye (lokum, çini, bakır vs) götürmeniz daha başlangıçta sıcak ilişkiler için bir temel oluşturacaktır. Ailenizle, arkadaşlarınızla beraber çekilmiş resimlerinizi de götürün. Özellikle ilk gün tanıştıktan sonraki sohbetinizde bunları göstermeniz sizi daha iyi tanımalarını sağlayacaktır. Evde çocuk olup olmadığını önceden öğrenmenizde fayda var. Böylece ona hediye alarak daha ilk günden kalbini kazanabilirsiniz.
Şüphesiz aile yanında kalmanın dezavantajları da var. Yanında kalacağınız ailenin alışkanlıklarına, kurallarına uymak gibi. (Yemek saatleri buna verilecek en iyi örnektir. Özellikle İngilizlerin akşam yemeklerini 18.00 gibi yedikleri dikkate alınırsa)

Olur da aile ile aranızda bir iletişim sorunu yaşanırsa ya da sebep ne olursa olsun kendinizi rahat hissetmezseniz paniğe gerek yok. Öğrencisi olacağınız eğitim kuruluşu konaklama ile  ilgili her konuda size yardımcı olmaya hazır olacaktır. Size en kısa zamanda yeni bir aile bulunacaktır.

Konaklama sırasında dikkat edilecek hususlar:

 • Lütfen yanında kalacağınız aileye mektup veya telefonla temasa geçerek, kesin varış saatinizi kendilerine bildirin. Böylelikle sizi karşılamak üzere evde beklemeleri mümkün olur.
 • Otel müşterisi değil, o ailenin bir üyesi olacağınızı hatırdan çıkarmayın. Sabahları yatağınızı toplamalısınız. Sofrayı toplamak veya bulaşık yıkamak gibi ev işlerine yardımcı olmayı önermeniz güzel bir davranış olur.
 • Yiyemediğiniz ya da içemediğiniz bir yiyecek veya içecek varsa, lütfen kendilerine söyleyin. Yanında kaldığınız ailenin izni olmadan asla mutfaktan yiyecek almayın.
 • Eğer yemeğe yetişemeyecekseniz yada gece gec gelecekseniz ailenize durumu önceden bildirin. Eğer bir geziye gidiyorsanız ve yanınıza kumanya almanız gerekiyorsa ailenize bu durumu bir iki gün önceden haber vermelisiniz.
 • Aileye ait TV, müzik seti, bilgisayar gibi cihazları kullanmadan evvel izin istemeniz nazik bir davranış olacaktır.
 • Evde genelde tek bir banyo bulunabilir. Ailenin diğer üyelerinin durumunu da dikkate alıp banyo veya duş almak için en uygun zamanı tesbit edin
 • Aileniniz haftalık çamaşır günlerinde sizing normal miktardaki çamaşırınızı da yıkayabilir.  Eğer çamaşırınız çok fazla ise bunun için cüzi bir ücret alabilir.
 • Eve bir arkadaşınızı davet edecekseniz lütfen ailenizden önceden izin alın ve hangi odada kendisini ağırlayabileceğinizi sorun.
 • İzin almadan kesinlikle ailenin telefonunu kullanmayın. Yurdışından ülkenizi aramak pahalıdır ve bunun ucuz yolu ise telefon kartı satın alıp umumi telefondan konuşmaktır.

Aile ile ilgili bir sorununuz varsa öncelikle bunu onlarla görüşüp çözmeye çalışın. Kolayca halledilebilir bir mesele olabilir. Eğer sorun devam ederse okulunuzun konaklama departmanına başvurun.

Unutmamanız gereken tek şey sizin öğrenim görmek ve hoşça vakit geçirmek için orada olduğunuzdur. Eğer kaldığınız ailenin yaşamına ilgi gösterirseniz, onlar da sizin yaşamınıza     ilgi duyarlar. Eğer ailenize saygılı davranırsanız onlar da size aynı saygıyı gösterirler. Bu sayede hayat boyunca unutamayacağınız deneyim kazanabilir ve ömür boyu sürebilecek dostluklar kurabilirsiniz.

Aile yanında konaklamanın avantajları 

 • Lisan pratiği bakımından ideal
 • Farklı bir kültürü en doğal haliyle tanımak
 • Diğer konaklama türlerine göre daha ekonomik
 • Kendinize ait özel oda

Aile yanında konaklamanın dezavantajları

 • Ailenin yaşam tarzına, alışkanlıklarına ve kurallarına uymak

 

Yurtta Konaklama 
Yurt konaklaması daha çok uzun süreli eğitim için yurtdışına giden öğrenciler tarafından   tercih edilmektedir. Dil eğitimi için yurtdışına gidiyorsanız sadece lisanınız iyi seviyede ise yurtta konaklama tavsiye edilmektedir. Yurt konaklaması tercih eden öğrenciler açıkta kalmamak için mümkün olduğu kadar erken başvuru yapmalılar.

Bu sebeple eğer bir üniversiteye gidecekseniz o üniversitenin yurtlarına ( Housing office) yazarak bilgi ve başvuru formu sağlamanız; o üniversiteye gitmeniz kesinleştiğinde ise konaklama için de kesin başvuru yapmanız tavsiye edilmektedir. Okul başvurusu yurt başvurusunu da kapsıyorsa bu işleme gerek kalmayacaktır. Amerika diğer ülkelere kıyasla yurtta konaklama olanakları en geniş olan ülkedir.

• Yurtlar okul kampüsü içerisinde, kampüs yakınında ya da bazı durumlarda daha uzakta, bağımsız olabilir.
• Kampüs konaklaması kendi yaş grubunuzdaki öğrencilerle bir arada olmak, arkadaşlıkların gelişmesi bakımından idealdir.
• Yurtlardaki kafeteryalarda günde üç öğün yemek verilebildiği gibi bazı yurtlarda hiç yemek verilmemekte, öğrencilerin yemek pişirmeleri için açık mutfaklar bulunmaktadır.
• Yurtlarda odalar genellikle iki kişiliktir. Tek kişilik ya da 3, 4 kişilik odalara sahip yurtlar da bulunmaktadır.
• Yurtlardaki imkanlar büyük farklılıklar göstermektedir. Özellikle üniversite kampüslerindeki yurtlarda, dinlenme ve çalışma odaları, kütüphaneler, eğlence ve yemek salonları, çamaşırhaneler, odalarda telefon vb. imkanlar bulunabilmektedir.
• Yurtların bazılarında sadece kız ya da erkek öğrenciler barınmaktadır. Özellikle üniversite kampüslerindeki bazı yurtlarda kız ve erkek öğrenciler aynı binada kalabilmektedir. Bunların   bir çoğunda ziyaretçi kısıtlaması yoktur.Öğrenciler yurtların düzgün ve temiz tutulmasından sorumludurlar ve yönetimde söz sahibidir.

Yurtta konaklamanın avantajları

• Okul kampüsünde ya da okula yakın olması
• Kampüs aktivite ve tesislerinden yararlanabilme
• Arkadaşlık ortamı
• Daha bağımsız ortam

Yurtta konaklamanın dezavantajları 

• Kampüse ait kurallara uymak
• Lisan pratiği açısından ideal olmaması
• Banyo/WC imkanlarının genellikle diğer öğrencilerle paylaşılması
• Aile yanında konaklamaya göre daha pahalı oluşu
• Gürültülü oluşu

Bu 2 seçeneğin dışında hostellerde konaklama ve oda paylaşımı yaparak konaklama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.