Endless Abroad indirimli kampanyalarından sms veya mail yolu ile bilgilendirilmek istiyorum. KVKK Aydınlatma Metni ni ve Gizlilik Politikası nı okudum, kabul ediyorum.

Nerede Çalışabilirim?

Yurtdışı Rehberi 22 Ağustos 2019
Nerede Çalışabilirim?

Restoran ve Kafeler

İşte en çok tercih edilen işlerden biri. Özellikle çok çalışmak isteyen ve kazancım biraz daha yüksek olsun diyen öğrencilerin ilk tercihidir. Restoran ve kafelerde; komilik, garsonluk, kasiyer ve bulaşıkçı olarak çalışılabilmektedir. Genellikle işveren İngilizce dil düzeyi ve varsa tecrübeye göre işlere yerleştirmektedir. Bu alanda çalışacak öğrenciler genelde bahşiş ile çalışır ve saatlik ücret 2.13$ + bahşişdir. Ancak saatlik ücretin düşük olması kazancın düşük olması anlamına gelmez aksine en çok kazandıran işler genellikle bu alandadır.

Fast Food Restoranlarda bu alana girmektedir. Fast Food’lar en çok çalışacak öğrenci arayan işletmelerdir. Maaşlar görece yüksektir ve yemek masraflarınız düşük olmaktadır.


Oteller ve Tatil Köyleri


Tatil Köyleri ve Otellerinde çalışmak isteyen öğrenciler daha çok üniversitelerin Turizm İşletme ve Turizm Otelcilik alanlarında okuyan öğrencilerdir ve yaz döneminde hem tecrübe hem de zorunlu stajlarını yapmış olurlar. Bu gruba giren öğrenciler Work and Travel programını diğer öğrencilerden farklı olarak uluslararası iş tecrübesi; özellikle de Amerika otelcilik tecrübesi olarak kullanırlar. Genelde bu tip işler en az orta (intermediate) düzeyde İngilizce istemektedir. Yapılacak işler daha çok yiyecek içecek (food and beverage), kat hizmetleri (housekeeping) departmanlarından gelmektedir. Housekeeping pozisyonları genelde daha düşük İngilizce düzeyini kabul edebilmektedir. Önbüro ise nadiren WAT öğrencisi kabul etmektedir.

Otelcilik işlerinde çalışan öğrenciler aldıkları maaş yanında bahşiş ile de ek gelir ede etmektedirler.
Çalışma saatlari haftada 40- 45 saat olmakla birlikte, bu süre iş verenin ihtiyacı doğrultusunda artıp azalabilmektedir.

Eğlence  Parkları


WAT öğrencilerinin en çok tercih ettiği işlerin başında gelen Eğlence Parkları aynı zamanda en çok sunulan iş seçenekleridir. Eğlence parkları deyince akla ilk gelenler Six Flags, Disneyland, Universal Studios ve Big Kahunas olmaktadır. Ancak bunlara ek olarak daha birçok eğlence parkı seçenek olarak öğrencilerin karşısına çıkmaktadır.

Eğlence parklarında her bölümden öğrenci çalışabilmektedir. Park içerisinde birçok farklı iş imkanı bulunmaktadır. Ride Operator, Yiyecek İçecek Servisi, Güvenlik elemanı, Temizlik ve Bakım Sorumlusu, Havuz Görevlisi ve Cankurtaranlık, Fast Food Pozisyonları, Otopark Görevlisi, Fotoğrafçılık gibi… Hangi işte çalışacağınızı genellikle iş vereniniz belirlemektedir. Ancak özellikle cankurtaranlık ve fotoğrafçılık gibi işleri Türkiye’den bizimle birlikte seçebilmektesiniz.

Eğlence Parkları İngilizcenizi bol bol geliştirebileceğiniz yerlerdir. Hem iş arkadaşlarınızın sayısı hem de gelen müşterilerin bolluğu düşünüldüğünde ne kadar pratik yapacağınızı kestirebilirsiniz.

Eğlence parklarında çalışacak öğrenciler; güleryüzlü, çalışkan, sorumluluk sahibi ve İngilizce konuşabilmelidir.
Saatlik ücret eğlence parklarında 6 – 7$ arasındadır.

Unutmayın ki eğlence parkları en çok tercih edilen işlerdir ve erken kayıt olunması gerekmektedir.Alışveriş Merkezleri


Öğrenciler satış elemanı, kasiyer, reyon sorumlusu gibi işlerde çalışabilmektedir. Özellikle satış elemanlarının İngilizce dil düzeyleri yüksek olmak zorundadır. Bunun dışında temizlik elemanları da bu alanda aranmaktadır.

Milli Parklar


Katılımcılar Yellow Stone gibi Amerika’nın doğa harikası parklarında çalışabilmektedir. Milli parklarda; restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları çalışılacak alanlar arasındadır. Daha çok doğayı seven ve büyük şehir karmaşasından uzakta güzel bir yaz tatili geçirmek isteyen öğrenciler için idealdir. Turist sayısı düşünüldüğünde bol bol İngilizce geliştirme imkanı sunarlarCankurtaranlık


İşler arasında en gözdesi olan cankurtaranlık, sorumluluğu en ağır olan işlerden biridir. Ancak ne kadar zevkli olabileceğini gözden kaçırmamak gerekmektedir. Genellikle Aqua Parklarda ya da havuzlarda çalışılabilmektedir. Bazı işverenler öğrencinin kendi ülkesinden cankurtaranlık sertifikası isterken, çoğu bu tip bir belgeyi istememektedir. Çünkü ilk hafta eğitime ayrılabilmektedir. Katılımcılardan aranan özellikler iyi bir İngilizce ve iyi yüzebilmektir. Çoğu işyeri katılımcıları teste tabi tutar. Test 500mt yüzme ve su altından ağırlık kaldırma şeklindedir. Havuz, aqua park ve plajlar en çok tercih edilen ve mükemmel bir zaman geçirebileceğiniz iş alanlarıdır. Tabi güneşe alerjiniz yok ise.

 

İlgili Blog Yazıları

Uzmanlarımızdan İpuçları

Londra’da Gezi Rehberi!

Yurtdışı Rehberi
22 Ağustos 2019

Londra'da Ücretsiz Müzelerin Tam Listesi

Yurtdışı Rehberi
22 Ağustos 2019
wp