Yurtdışında Dil Eğitimine Giderken Planlamanız Gereken 10 Şey

Yurtdışı deneyimi yaşamak isteyenler için en muhtemel seçeneklerden biri de dil eğitimi almaktır. Dil eğitiminizi alırken farklı kültürleri tanıyacak ve dil becerilerinizi geliştireceksiniz. Modern dünyayı yakından tanıyacak evrensel bir birey haline geleceksiniz. Bu süreçte yeni kültürler tanırken unutamayacağınız anlar biriktirirken, dil yeteneğiniz gelişmiş olacak.

Yurtdışında bulunduğunuz süre boyunca yeni kültürleri tanırken unutamayacağınız anılar biriktirirsiniz. Yurtdışına çıkma heyecanını yaşarken gözden kaçırılmaması gereken detayları öğrenirseniz son derece rahat bir süreç geçirirsiniz. Bu da iyi bir planlamayla gerçekleştirilir.

1. Dil Eğitimine Kayıt Olmak
Hangi ülke ve hangi okulun sizi geliştireceğinin en başta planlanması gerekir. Gideceğiniz ülkenin ve okulun eğitim şartlarını ve yaşam maliyetlerini önceden araştırılması daha sonradan karşılaşabileceğiniz sürprizlerin önüne geçer. Yurtdışında eğitim alacağınız okula kayıt yaptırmanız bu plana başlamak için ilk adımınız olmalı.

2. Yanınızda fazla nakit para taşımayın
Yurtdışına çıkmadan önce bankanızla görüşme yaparak yurtdışındaki bankamatiklerden nakit para almanız için bilgilendirme alın. Yanınızda yüklü miktarda para bulundurmanız tehlikeli olabilir. Her ülkenin bankamatik sistemi birbirinden farklıdır. Hem maddi sıkıntı çekmemek hem de oluşabilecek hırsızlıkların önüne geçmek için mutlaka bankanız ile görüşün.

3. Seyahat valizinizi akıllıca doldurun
Yanınızda götüreceğiniz kıyafetler eğitim sürenize, gideceğiniz ülkeye ve mevsime göre değişmeli. Çok fazla kıyafet taşımak uçaktaki bagaj hakkınızı etkileyeceği için daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yanınıza gerçekten ihtiyacınız olan kıyafetleri seçmeniz sonrasında rahat edebilmeniz için çok önemlidir.

4. Havaalanı transferini unutmayın
Uçaktan indiğiniz de kalacağınız yere nasıl gideceğinizi bilmek sizi öncesinden güvende hissettirir. Hem de havaalanından bineceğiniz araçlara çok paralar ödememiş olursunuz. Euro ve Pound bazlı çalışan ülkelerde taksi ücretleri tahmin ettiğinizden çok daha yüksek olabilir. Bütçe planınızı ilk günden yapın. 

5. Konaklayacağın yeri iyi araştır
Konaklayacağın yerin nasıl bi yer olduğunu ve nelerle karşılaşabileceğini önceden bilmenizde fayda var. Yeni yaşam alanını internet üzerinden de görme şansına sahipsiniz. Kalacağınız yerin çevresinde neler olduğunu ve neler yapabileceğini bilmek eğitim sürecini daha da verimli kılacaktır.

6. Sağlık Sigortası Yaptırmak
Yurtdışında bulunduğun süre boyunca karşılaşabileceğin herhangi bir duruma karşın sağlık sigortanızı yaptırmanızda fayda var. Böylelikle, her türlü olumsuzluğa karşın rahat bir şekilde sıkıntınızı giderebilecek, hava değişiminden bile kaynaklanabilecek grip-nezle gibi hastalıklardan uzman görüş alabileceksiniz.

7. Önemli Belgelerinizi Yedekleyebilirsiniz
Pasaport, kredi kartı, sigorta, okul belgeleri gibi önemli evrakların kopyalarını bulundurmalı, belgelerin kopyalarını güvendiğin kişilerle paylaşabilir ya da kendiniz saklayabilirsiniz.

8. Yaşayacağınız kişilerle önceden tanışın
Yurtdışında bir ailenin yanında ya da oda arkadaşlarınız ile kalacaksanız , gitmeden önce onları arayıp iletişim kurmada ve kendinizi tanıtmanız güzel bir ön tanışma olur. Onların sesini duymak, onlara bir nasılsınız demek güvenli bir ortam yaratacaktır. Kalacağınız yere giderken de küçük hediye götürerek güzel bir jest yapmış olursunuz.

9. Ulaşılabilir olun
Yurtdışına çıktığınız da sizleri seven aileniz ve arkadaşlarınız merakta kalacaktır. Bu merakı ortadan kaldırmak için yurtdışında kaldığınız süreçte yeni bir numara edinebilir ya da gitmeden önce telefon hattınızı yurtdışına açtırarak ekonomik paketlerden faydalanabilirsiniz.

Yurtdışındayken eğitim göreceğin okul ya da yaşayacağın yerde wifi olanağı olsa da bu yerler dışında wifi sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı, ulaşılabilir olmak hem sizin için hem de sizinle temas kurmak isteyen insanlar için büyük bir avantaj olacaktır.

10. Eğitim sürecinde gelecek planlaması yapın
Dil eğitim sürecinde ileride girmek istediğiniz çalışma alanıyla ilgili araştırmalar yapıp, o alanda ilişkiler geliştirip çalışma hayatınızın temellerini atmaya başlayabilirsiniz. Yurtdışında bağlantı (Network) edinmek gelecekte çalışacağınız alanda size hayal edemeyeceğiniz kapılar açabilir. Yurtdışındaki arkadaşlarınız gelecekteki referanslarınız olacaktır. 

Dil Eğitimi Serüveninizi Beraber Planlayalım

Yurtdışında dil eğitimi süreci heyecanlı bir sürevendir. Ne kadar planlı hazırlanırsanız hazırlanın evraklardan, konaklama yerinize bir çok problemle karşılaşabilirsiniz. Bu problemlere en aza indirmek ve sorunsuz bir eğitim süreci geçirmek için danışmanlık hizmetimizden faydalanın.


Yayınlayan: Fatma Duygu Akkoyun Bu sayfa en son 2020-12-25 tarihinde güncellenmiştir.

İlgili Blog Yazıları

Yurtdışında Dil Eğitimine Giderken Planlamanız Gereken 10 Şey

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Tunalı Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Nilüfer Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.