POLONYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Doğusu ile batısı, kuzeyi ile güneyi arasında oldukça farklı atmosferler ve yapıların bulunduğu harika bir coğrafyaya sahip Polonya, Avrupa’nın tam ortasında ve Baltık Denizi’ne uzun bir kıyısı olan Orta Avrupa ülkelerinden bir tanesidir.

Eyalet sistemi ile yönetilen ve 16 eyaletten oluşan Polonya demokratik bir yönetim şekline sahiptir. Nüfusu 38 milyon, yüzölçümü 322,575 km², başkenti Varşova ve resmi dili Lehçe’dir.

Yaz ayları sıcak olsa da yağmurlu geçer Polonya’da. Haftanın birkaç günü yağış görmek olası bir durumdur. Kış aylarında ise Kasım ayında başlayan kar yağışı, Mart ayına kadar sürebilmektedir. Ama sonraki aylarda ülke sıcak bir rüzgâra ev sahipliği yapar. En güzel sıcağın hissedildiği aylar ise Haziran ve Temmuz’dur.

Polonya’daysanız birçok Avrupa başkentini gezmişsiniz demektir. Bulunduğu konum ve ulaşım sisteminin kaliteli olması nedeniyle Avrupa turlarını ekonomik fiyatlarla yapabilirsiniz. Avrupa’yı görmek istemediğiniz ve şehir kalabalığından uzaklaşmak istediğiniz takdirde Zakopane adındaki dağ kasabasında iyi bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Güneşi seviyorsanız Gdansk ve Baltık Denizi sizi bekliyor. Polonya, özellikle sahip olduğu tarihi kilise ve müzeleriyle zengin bir kültüre sahiptir. Polonya, tarihi boyunca birçok istilaya uğramış, savaş geçirmiş ama tüm zorlukların üstesinden gelmiştir ve bu yapısıyla da gerçekleşen birtakım krizlerden neredeyse etkilenmiyor diyebiliriz. Sinema ve müzik kültürü ise bambaşkadır. “Piyanist” gibi ödül almış filmlere konu olmuştur.

Polonya devleti çok kaliteli ve köklü bir eğitim sistemine sahiptir. Bu nedenle hem Polonya vatandaşları hem de diğer ülke vatandaşları üniversite eğitimi için Polonya’yı sıkça tercih etmektedirler.

Avrupa’da okumanın, müthiş bir geleceğin başlangıcı olacağının farkındayız. Polonya’da eğitim ile ilgili her şeyi burada bulabilirsiniz. Üniversitelerin sunumlarını gezebilir, bir branş seçebilir, Polonya’da okumakta olan diğer öğrencilerin görüşlerini okuyabilirsiniz.

Polonya’da yalnız kalmaktan korkmayın. Varşova, Krakow, Poznan, Lodz, Lublin ve Sopot gibi birçok akademik şehirde anlaşmalı olduğumuz birçok uluslararası öğrenci merkezleri bulunmaktadır. Tecrübelerimize dayanarak, profesyonel ve modern bir hizmeti garanti ederiz. Üniversitelere kabul ve kayıt aşamaları ile vize konularında sizlere Endless Abroad olarak profesyonel destek sağlıyoruz. Ülkeye gelişinizdeki diğer formaliteler konusunda da bize güvenebilirsiniz. Bunlar arasında çalışma izni de sağlayan oturum kartınız, konaklama ayarlama gibi hizmetler sıralanabilir.

Bir çok Polonya üniversitesinde programlar İngilizce olarak verilmektedir. Polonya’da bir üniversite programına başvurabilmek için İngilizceniz B2 seviyesinde olması gerekiyor. Eğer herhangi bir İngilizce sertifikanız yoksa başvurduğunuz üniversitenin İngilizce hazırlık kurslarına katılarak bu açığı tamamlayabilirsiniz. Üstelik Türk öğrenciler için üniversite giriş şartları diğer Avrupa ülkelerine göre daha kolay!

polonya_turlari_varsova_poznan_torun_wroclaw_krakow_114_2128_0001_L

Polonya’da Üniversite Eğitimi için Türk Öğrencilerden İstenilen Şartlar:

  • Diploma + İngilizce/Lehçe Çevirisi + Apostil
  • Transkript + İngilizce/Lehçe Çevirisi
  • Pasaport Kopyası
  • Uygunluk Bildirimi
  • Sağlık Kaydı

Endless Abroad sayesinde Polonya’daki tüm üniversiteleri düşünebilmeniz mümkün. En çok tercih ettiğimiz üniversiteler ve bölümleri ise:

– University of Warsaw (ex. Faculty of Economics)

– Warsaw University of Technology (all engineering ex. Computer Science, Civil Engineering, Electrical Engineering, Aerospace Engineering etc.)

– Warsaw School of Economics (ex. Managment, International Business, Finance and Accounting, Big Data etc)

– Lazarski University (International Relations)

– Kozminski University (Management, Finance)

– SWPS University (ex. Psychology, International Business, English Studies)

– Collegium Civitas (ex. International Relations,

– Medical University of Warsaw (ex. Premed, Medical Doctor, Pharmacy, Dentistry)

– Medical University of Poznan (ex. Architecture, all engineering)

– Adam Mickiewicz University in Poznan

– Poznan University of Technology

– Poznan University of Economics

– School of Forms (Design, Arts etc)

– University of Wroclaw

– Wroclaw University of Science and Technology (all. engineering)

– Wroclaw University of Economics

– Vincent Pol University in Lublin (ex. Sport Science, Physiotherapy etc.)

– Rzeszow University of Information Technology and Management (ex. Aviation Management, General Aviation etc.)

– Collegium Medicum in Bydgoszcz

Konaklama ve Yaşam Giderleri:

Ülkede yıllık ortalama giderlerinizi şu şekilde belirtebiliriz:

  • Yıllık üniversite ücretleri 2000 €
  • Aylık konaklama: Yurtlarda 100-120 €

Dairede iki kişilik oda 200 €

Dairede tek kişilik oda 250 €

Stüdyo daire 400 €

NOT: Bugün 100 Euro = 400 TL, 420 Zloty

1 Litre Süt: 2-3 Zloty

500 Gram Ekmek: 2-3 Zloty

1 KG Prinç: 2-5 Zloty

12 Adet Yumuta: 5-9 Zloty

1 KG Dana Biftek: 25-40 Zloty

1.5 Litre Su: 1-3 Zloty

Bira: 2-5 Zloty

Patates: 1-2 Zloty

Tavuk Göğüs: 13-16 Zloty

Domates: 3-5 Zloty

1 KG Peynir: 15-25 Zloty

Polonya’da ortalama gıda masraflarıdır.

Yurtta kalan bir öğrencinin aylık konaklama, gıda ve ulaşım masrafları 300-400 € arasında gösterilmektedir. Ayrıca öğrencilere,

  • Part-time çalışma imkânı
  • Mezunlar için 1 yıl oturma izni

Gibi olanaklar sağlanmaktadır.

Endless Abroad, Polonya programları için Think Poland ile birlikte çalışmaktadır. Kaliteli ve huzurlu bir üniversite eğitiminde görüşmek üzere…