Yeni Çevreye Uyum Sağlama Süreci

Yurtdışında öğrenim görme ve kalacağınız ülke hakkında ne kadar çok şey bilirseniz oradaki yaşamınıza uyum sağlamanız ve stratejiler geliştirmeniz o kadar kolay olacaktır.
Yurtdışında bulunduğunuz çevreye uyum sağlayabilmek için;

  • Yeni bir yere gittiğinizde her zaman sizi bekleyen sürprizler vardır. İnsanlar daha hızlı konuşabilir veya hareket edebilirler, trafik işaretleri kafanızı karıştırabilir, binalar ve yapılar beklendiğinden farklı çıkabilir. Böyle farklılıkları görmesi ve öğrenmesi kolaydır. Eğer çok karışık ve yabancı bir durum olursa, uluslararası öğrenci ofisinden yardım alabilirsiniz.
  • Bulunduğunuz yeni durum karmaşık olsa da, birçok öğrenci bunu eğlendirici ve heyecan verici yeni bir deneyim, bakış açısı ve sosyalleşme olarak görmektedir. Toplumda insanlarla kaynaşabileceğiniz birçok imkan olacaktır, ve bu ortamlar size uyum aşamasında faydalı olacaktır.
  • İleri görüşlü ve olumlu olursanız, yaşadığınız kültür şokunun üstesinden gelebilir ve bu tür farklı durumlar için yeni bir bakış açısı geliştirebilirsiniz. Unutmayın ki bu deneyim kişisel gelişiminize büyük katkılar sağlayacaktır.