İrlanda Dil Okulu Fiyatları

İrlanda Ekonomist’e göre yaşam kalite endeksinde dünyada 1.sıradadır. İrlanda, Türk öğrenciler için çok ideal bir ülkedir. Bunun başlıca sebepleri arasında, ülkede yaşayan Türk nüfusunun çok az olması, eğitim almak için giden Türk öğrenci sayısının çok az olması ve Avrupalı öğrenci sayısının fazlalığıdır. Ayrıca konum itibariyle de Türkiye’ye 4 saat kadar yakın bir mesafede bulunmaktadır.

İrlanda’da dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirleri arasında başkent Dublin (1 milyon nüfuslu), Belfast, Cork, Limerick ve Galway bulunmaktadır. Öğrencilerin yoğun olarak İrlanda’yı tercih etmesinin sebeplerinden en önemlisi İrlanda’nın öğrencilere çalışma izni vermesidir. Öğrenciler bu sayede dil eğitimi alırlarken yaşam masraflarını çıkartabilirler, İrlanda’da ki gezilerini organize edebilirler. Gezmek istemeyip geriye cebinde parayla dönmek isteyen kesim bunu da tercih edebilir.

İrlanda’da dil okulu fiyatları okuldan okula değişiklik gösterse de yaşam giderleri açısından daha ekonomik olabilmektedir. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse İrlanda’da (Dublin) 12 haftalık dil okulu fiyatları 1700€ ile 2500€ arasında değişiklik göstermektedir. 24 haftalık İrlanda dil okulu fiyatlarına bakacak olursak 3500€ ile 5000€ arasında fiyatlarla karşılaşmak mümkündür. Dublin için fiyatlar böyleyken İrlanda’nın Cork Galway gibi diğer dil eğitimi ile öne çıkan şehirlerinden daha uygun fiyatlarda dil okulları bulmak mümkündür.

İrlanda’da konaklama türlerinden en çok tercih edileni aile yanı konaklama türüdür. Normal şartlarda öğrenciler 24 haftalık dil okuluna kayıt yaptırsalar bile sonrasında daha uygun fiyatlarda bireysel olarak bir konaklama ayarlayabilecekleri için 4 haftalık konaklama kaydı ile İrlanda’ya giderler. Gittiği bütün süre zarfı için konaklama ayarlamak isteyenler için ortalama bir fiyat vermek gerekirse, 12 haftalık aile yanı konaklamalara 1800€’dan başlayan fiyatlarla yerleşebilirler. Bu fiyatlar konaklama içinde nelerin dahil olacağı kaç kişilik odada kalınacağı gibi etmenlere göre artış gösterebilir.