COVID-19 Bilgilendirme

COVID-19 sürecini yakından takip ediyor, en önemli önceliğimiz olan değerli öğrencilerimizin, çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tüm insanlığın sağlığı için sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak hizmet vermeye devam ediyor, her zamanki gibi sizin için en doğru planlamayı yapmak için ücretsiz danışmanlık veriyoruz.

DETAYLI BİLGİ AL

Rusya Üniversiteleri

Rusya Üniversiteleri Hakkında

Rusya’da toplam 776 yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Yüksek öğretim kurumları üniversiteler, akademiler ve enstitüler olarak 3’e ayrılır. Rusya üniversitelerinde lisans eğitimi için kabul şartları üniversiteye ve bölüme göre değişir, ancak eğitim dili genellikle Rusça olduğundan öğrencilerin Rusça dil yeterliliklerini kanıtlamaları istenecektir. Rusya üniversitelerine alımlar yılda iki kez yapılır. Birinci dönem alımları 1 Ocak-1 Temmuz, ikinci dönem alımları ise 1 Eylül-1 Ocak tarihleri arasındadır. Rusya’da lisans eğitimi 4 yıl sürer.


Rusya Üniversiteleri Eğitim Sistemi


Rusya'nın yüksek öğretim sistemi, yapı olarak Orta Avrupa'nınkine benzer, ancak birkaç temel farklılık vardır. Sistem ilköğretim, lise, lisans ve yüksek lisans olarak dört ana bölüme ayrılmıştır eğitimi. Rusya'nın 82 bölgesinde toplam 776 yüksek öğretim kurumu bulunur.

Rusya'da orta öğretim ve lisenin tamamlanması 11 yıl alır, öğrenciler bundan sonra üniversite eğitimi alabilirler. Öğrenciler dokuz yıllık eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra (ek iyi yıllık eğitim seçeneği ile) Temel Genel Eğitim Sertifikası alacaklardır. Ek iki yıl tamamlandıktan sonra öğrencilere Tam Ortaöğretim Sertifikası verilecektir. Bu sertifika, öğrencilerin üniversite eğitimi için uygun olduklarının bir kanıtı niteliğindedir. Rusya’da 3 tip yüksek öğretim kurumu bulunur:

Üniversiteler her seviyede geniş bir akademik program yelpazesi sunar.
Akademiler, normalde sanat, mimari veya bilim gibi belirli konu alanlarına odaklanır, araştırma ve pratik becerilere daha fazla önem verir.
Enstitüler, mesleki eğitim kursları sunan üniversitelerin veya akademilerin bağımsız şubeleridir.


Rusya Lisans Eğitimi Kabul Şartları


Rusya üniversiteleri için giriş koşulları, başvurduğunuz üniversite ve eğitim programına, önceki notlarınıza, ayrıca giriş sınavı ve mülakatınızın sonuçlarına bağlı olarak değişebilir. Rusya üniversitelerinde lisans eğitimi çoğunlukla Rusça dilinde verildiğinden, önce dili öğrenmeniz gerekecektir. Bu yüzden büyük olasılıkla Birleşik Devlet Giriş Sınavı’na (EGE) girerek dil yeterliliğinizi kanıtlamanız istenecektir. EGE sınavını başarıyla geçebilmek için Rusça öğrenmeniz gerekiyorsa, kendi ülkenizdeki dil kurslarını tercih edebilirsiniz. Rusya üniversitelerine başvuru yapmak için istenen belgeler şöyledir:


Başvuru formu

 • Kimlik veya vatandaşlık belgesi
 • Eğitim sertifikası / diploması
 • Standart sağlık raporu onayı
 • İstenen ebatlara uygun fotoğraflar


Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Rusya üniversitelerine başvurular yılda iki kez yapılmaktadır.
Birinci Dönem Alımları: Öğrenciler 1 Ocak-1Temmuz tarihleri arasında Eylül'de başlayacak olan eğitimlere başvurabilirler. Bazı durumlarda, birinci dönemin kasım ayında eğitime başlayacak olan öğrenciler 1 Eylül'e kadar başvuru yapabilirler.

İkinci Dönem Alımları: İkinci dönem için kayıtlar 1 Eylül- 1 Ocak tarihleri arasında olur. Dersler 1 Şubat'ta başlar, ancak öğrenciler bir gecikme söz konusu olduğunda derslere 1 Mart'a kadar katılma hakkına sahiptirler.


Rusya’da Lisans Eğitimi Süresi

Rusya üniversitelerinde lisans eğitimleri 4 yıl sürer ve programlar belirli bir konu alanında temel profesyonel eğitimler verir.


Rusya Vizesi

Rusya'da üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin çoğunun pasaport ve vize alması gerekecektir. Diğer yandan Azerbaycan, Abhazya, Güney Osetya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Tacikistan, Ukrayna, Ermenistan ve Özbekistan'dan gelecek olan yabancı öğrencilerin vize alması gerekmez.

Rusya'nın birçok ülkeyle vizesiz giriş anlaşması olmasına rağmen, vizesiz kalış süresi 1-3 ay ile sınırlıdır, çünkü bu tür düzenlemeler uzun süreli ziyaretçiler için değil turistler için tasarlanmıştır. Teorik olarak, Rusya ile vizesiz giriş anlaşması olan bir ülkeden gelen yabancı öğrenciler sadece pasaport ile giriş yapabilirler, ancak izin verilen kalış süresi sona erdikten sonra ülkeyi terk etmek ve geçerli bir öğrenci vizesi ile tekrar girmek zorunda kalacaklardır. Bu nedenle, önce öğrenci vizesi almak daha iyidir.

Ülkenizin Rusya Büyükelçiliği (Konsolosluk Departmanı) veya Rus Konsolosluğuna giderek öğrenci vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bazı ülkelerde bu tür hizmetleri sağlayan yetkili vize merkezleri de vardır. Daha fazla bilgi için lütfen Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı’nın web sitesine bakın.


Rusya’da Konaklama

Rusya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri 3 tip konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Aile Yanında Konaklama

Yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneği bir ailenin yanında yaşamaktır. Bu konaklama türü üniversite yurtlarından biraz daha pahalı olsa da, aile yanında konaklama birimleri öğrencilere Rus kültürünü tanıma ve Rusça dil becerilerini geliştirme fırsatı sunar.

Üniversite Yurtları

Üniversite yurtlarında ücretler aylık 500 RUB (7 USD) ile 5.000 RUB (780 USD) arasında değişmektedir. Ücretler ilgili kurum tarafından belirlendiğinden, bu konaklama seçeneği özel kiralık konutlardan daha ucuz olur. Üniversite yurtlarında her zaman ortak bir mutfak ve banyo bulunmaktadır. Yurtlar, genellikle kampüs içindedir ve kafeterya ya da spor tesisleri gibi olanaklara yakın olurlar.

Özel Kiralık Konutlar

Özel bir konaklama birimine geçmeden önce birkaç yıl yurtta kalmanız önerilir. Bazı üniversiteler özel kiralık bir konut bulma konusunda size yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra emlak acenteleri de belirli bir ücret karşılığında size kiralık daireler bulabilirler.


Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

 • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
 • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
 • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler


Rusya’da Üniversite Eğitimi Alın

Rusya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Rusya Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Torun Center Şubesi 0 (212) 949 0 333
Londra Şubesi +44020 7636 4052
Kadıköy Şubesi 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Şubesi 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Şubesi 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Şubesi 0 (212) 949 06 55
İzmit Şubesi 0 (262) 949 0 200
İzmir Şubesi 0 (232) 532 01 32
İzmir Mavişehir Şubesi 0 (232) 905 54 60
Ankara Şubesi 0 (312) 418 77 75 / 76
Ankara Bilkent Şubesi 0 312 949 03 66
Bursa Şubesi 0224 473 78 97
Adana Şubesi 0322 905 08 13
Antalya Şubesi 0 (242) 316 97 47
Alanya Şubesi 0 (242) 311 66 89
Denizli Şubesi 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Şubesi 0 (850) 265 0387
Samsun Şubesi 0362 365 00 11
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Anladım