Rusya Üniversiteleri

Rusya Üniversiteleri

Rusya’da toplam 776 yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Yüksek öğretim kurumları üniversiteler, akademiler ve enstitüler olarak 3’e ayrılır. Rusya üniversitelerinde lisans eğitimi için kabul şartları üniversiteye ve bölüme göre değişir, ancak eğitim dili genellikle Rusça olduğundan öğrencilerin Rusça dil yeterliliklerini kanıtlamaları istenecektir. Rusya üniversitelerine alımlar yılda iki kez yapılır. Birinci dönem alımları 1 Ocak-1 Temmuz, ikinci dönem alımları ise 1 Eylül-1 Ocak tarihleri arasındadır. Rusya’da lisans eğitimi 4 yıl sürer.


Rusya Üniversiteleri Eğitim Sistemi


Rusya'nın yüksek öğretim sistemi, yapı olarak Orta Avrupa'nınkine benzer, ancak birkaç temel farklılık vardır. Sistem ilköğretim, lise, lisans ve yüksek lisans olarak dört ana bölüme ayrılmıştır eğitimi. Rusya'nın 82 bölgesinde toplam 776 yüksek öğretim kurumu bulunur.

Rusya'da orta öğretim ve lisenin tamamlanması 11 yıl alır, öğrenciler bundan sonra üniversite eğitimi alabilirler. Öğrenciler dokuz yıllık eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra (ek iyi yıllık eğitim seçeneği ile) Temel Genel Eğitim Sertifikası alacaklardır. Ek iki yıl tamamlandıktan sonra öğrencilere Tam Ortaöğretim Sertifikası verilecektir. Bu sertifika, öğrencilerin üniversite eğitimi için uygun olduklarının bir kanıtı niteliğindedir. Rusya’da 3 tip yüksek öğretim kurumu bulunur:

Üniversiteler her seviyede geniş bir akademik program yelpazesi sunar.
Akademiler, normalde sanat, mimari veya bilim gibi belirli konu alanlarına odaklanır, araştırma ve pratik becerilere daha fazla önem verir.
Enstitüler, mesleki eğitim kursları sunan üniversitelerin veya akademilerin bağımsız şubeleridir.


Rusya Lisans Eğitimi Kabul Şartları


Rusya üniversiteleri için giriş koşulları, başvurduğunuz üniversite ve eğitim programına, önceki notlarınıza, ayrıca giriş sınavı ve mülakatınızın sonuçlarına bağlı olarak değişebilir. Rusya üniversitelerinde lisans eğitimi çoğunlukla Rusça dilinde verildiğinden, önce dili öğrenmeniz gerekecektir. Bu yüzden büyük olasılıkla Birleşik Devlet Giriş Sınavı’na (EGE) girerek dil yeterliliğinizi kanıtlamanız istenecektir. EGE sınavını başarıyla geçebilmek için Rusça öğrenmeniz gerekiyorsa, kendi ülkenizdeki dil kurslarını tercih edebilirsiniz. Rusya üniversitelerine başvuru yapmak için istenen belgeler şöyledir:


Başvuru formu

 • Kimlik veya vatandaşlık belgesi
 • Eğitim sertifikası / diploması
 • Standart sağlık raporu onayı
 • İstenen ebatlara uygun fotoğraflar


Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Rusya üniversitelerine başvurular yılda iki kez yapılmaktadır.
Birinci Dönem Alımları: Öğrenciler 1 Ocak-1Temmuz tarihleri arasında Eylül'de başlayacak olan eğitimlere başvurabilirler. Bazı durumlarda, birinci dönemin kasım ayında eğitime başlayacak olan öğrenciler 1 Eylül'e kadar başvuru yapabilirler.

İkinci Dönem Alımları: İkinci dönem için kayıtlar 1 Eylül- 1 Ocak tarihleri arasında olur. Dersler 1 Şubat'ta başlar, ancak öğrenciler bir gecikme söz konusu olduğunda derslere 1 Mart'a kadar katılma hakkına sahiptirler.


Rusya’da Lisans Eğitimi Süresi

Rusya üniversitelerinde lisans eğitimleri 4 yıl sürer ve programlar belirli bir konu alanında temel profesyonel eğitimler verir.


Rusya Vizesi

Rusya'da üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin çoğunun pasaport ve vize alması gerekecektir. Diğer yandan Azerbaycan, Abhazya, Güney Osetya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Tacikistan, Ukrayna, Ermenistan ve Özbekistan'dan gelecek olan yabancı öğrencilerin vize alması gerekmez.

Rusya'nın birçok ülkeyle vizesiz giriş anlaşması olmasına rağmen, vizesiz kalış süresi 1-3 ay ile sınırlıdır, çünkü bu tür düzenlemeler uzun süreli ziyaretçiler için değil turistler için tasarlanmıştır. Teorik olarak, Rusya ile vizesiz giriş anlaşması olan bir ülkeden gelen yabancı öğrenciler sadece pasaport ile giriş yapabilirler, ancak izin verilen kalış süresi sona erdikten sonra ülkeyi terk etmek ve geçerli bir öğrenci vizesi ile tekrar girmek zorunda kalacaklardır. Bu nedenle, önce öğrenci vizesi almak daha iyidir.

Ülkenizin Rusya Büyükelçiliği (Konsolosluk Departmanı) veya Rus Konsolosluğuna giderek öğrenci vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bazı ülkelerde bu tür hizmetleri sağlayan yetkili vize merkezleri de vardır. Daha fazla bilgi için lütfen Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı’nın web sitesine bakın.


Rusya’da Konaklama

Rusya’da öğrencilerin tercih edebilecekleri 3 tip konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Aile Yanında Konaklama

Yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneği bir ailenin yanında yaşamaktır. Bu konaklama türü üniversite yurtlarından biraz daha pahalı olsa da, aile yanında konaklama birimleri öğrencilere Rus kültürünü tanıma ve Rusça dil becerilerini geliştirme fırsatı sunar.

Üniversite Yurtları

Üniversite yurtlarında ücretler aylık 500 RUB (7 USD) ile 5.000 RUB (780 USD) arasında değişmektedir. Ücretler ilgili kurum tarafından belirlendiğinden, bu konaklama seçeneği özel kiralık konutlardan daha ucuz olur. Üniversite yurtlarında her zaman ortak bir mutfak ve banyo bulunmaktadır. Yurtlar, genellikle kampüs içindedir ve kafeterya ya da spor tesisleri gibi olanaklara yakın olurlar.

Özel Kiralık Konutlar

Özel bir konaklama birimine geçmeden önce birkaç yıl yurtta kalmanız önerilir. Bazı üniversiteler özel kiralık bir konut bulma konusunda size yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra emlak acenteleri de belirli bir ücret karşılığında size kiralık daireler bulabilirler.


Endless Abroad Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

 • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
 • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
 • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler


Rusya’da Üniversite Eğitimi Alın

Rusya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Endless Abroad olarak size tam destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz eğitim, ücretler ve başvuru süreci gibi her türlü konuda size yardımcı olabilir. Bugün İstanbul ofisimizi ziyaret edin veya telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alın.

Rusya Üniversiteleri

ST PETERSBURG DEVLET ELEKTRONIK UNIVERSITESI - LETI (ST PETERSBURG DEVLET ELEKTRONIK UNIVERSITESI - LETI) St.Petersburg Devlet Elektronik Üniversitesi Leti radyo mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik ve bilgisayar bilimleri alanlarında uzmanlaşmış dünyanın en büyük eğitim merkezlerinden biridir. Üniversite mezunları lisans ve yüksek lisans derecesine sahip uzmanlık kazanırlar. Bugün, Üniversite yaklaşık 9000 öğrenciyi eğitiyor. Üniversitede 200’ün üzerinde profesör ve doktora görev yapmaktadır. «LETI» Lisans için 19 bilimsel alanda ve Uzmanlık eğitimi için 53 eğitim programında eğitim vermektedir. Devamını Gör
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi NIJNIY NOVGOROD Devlet Dil Üniversitesi, 1917 yılında kurulmuştur. Üniversite Rusya Federasyonu Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiş bir akademik devletkurumudur. Dünyanın tüm bölgelerinden gelen öğrencilere eğitim vermektedir. Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi 29 yüksek öğretim programlarında Lisans, Yüksek Lisans ve Uzman yetiştirmektedir. Ayrıca doktora ve scd başvuru sahipleri için sürekli eğitim ve lisansüstü programlar sağlar. Üniversite 5 fakülte, 19 akademik bölüm ve 12 kültür enformasyon merkezinden oluşmaktadır. Devamını Gör
NIJNIY NOVGOROD DEVLET PEDAGOJI UNIVERSITESI (NIJNIY NOVGOROD DEVLET PEDAGOJI UNIVERSITESI) Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi 30 Ekim 1911 yılında kurulmuştur. Eğitim, sosyal hizmetler ve üretim sektörü için 150.000’den fazla mezun vermiştir. Mezunları arasında birçok seçkin bilim adamları, politikacılar, diplomatlar, tanınmış profesörler ve eğitimciler vardır. 9 Fakülte, 4 enstitü, 66 bölüm, 12 araştırma laboratuarı, uygulamalı psikoloji araştırma enstitüsü ve bölge eğitim araştırma merkezi bulunmaktadır. Devamını Gör
URAL FEDERAL UNIVERSITESI (URAL FEDERAL UNIVERSITY) Ural Federal Üniversitesi (UrFU), modern zamanların zorluklarına yönelik temel eğitimi ve yenilikçi yaklaşımı bir araya getiren Rusya'daki en büyük yüksek öğretim kurumlarından biridir. Okulun amacı, araştırma ve öğretimin karmaşık ve sürdürülebilir gelişimine kendini adamış birinci sınıf bir üniversite olmaktır. Devamını Gör
MOSKOVA DEVLET KONSERVATUVARI- CAYKOVSKIY (MOSKOVA DEVLET KONSERVATUVARI) Moskova Devlet Çaykovski Konservatuvarı, Rusya’nın ve dünyanın önde gelen müzik okullarından biri olan Moskova‘da yüksek müzik eğitim kurumudur. Konservatuvar, müzikal performans ve müzik araştırmalarında lisans ve lisansüstü eğitim verir. Konservatuar, Müzik Performans Bachelor, Müzik Yüksek Lisans ve Araştırma Doktora dahil olmak üzere çeşitli dereceler sunmaktadır. Devamını Gör
NIJNIY NOVGOROD GLINKA DEVLET KONSERVATUARI (NIJNIY NOVGOROD GLINKA DEVLET KONSERVATUARI) Nijniy Novgorod Devlet Konservatuarı 1946 yılında kurulmuştur. 1990 yılına kadar Gorkova Devlet Konservatuarı ismini taşıyan üniversitede, Moskova’dan ve St. Petersburg’tan bir çok önemli müzisyenler burada eğitim vermiştir. Devamını Gör
ST PETERSBURG AMIRAL MAKAROV DENIZCILIK UNIVERSITESI (ST PETERSBURG AMIRAL MAKAROV DENIZCILIK UNIVERSITESI) Devlet Denizcilik Üniversitesi Amiral S.O. MAKAROV 1876 yılında kurulmuştur. Amiral S.O. MAKAROV üniversitesi Rusya’nın en saygın üniversitelerinden biridir. Deniz taşımacılığı personeline yönelik eğitim, Uluslararası Denizcilik Örgütü, Denizcilerin eğitim ve belgelendirilmesine ilişkin uluslararası sözleşmenin gerekliliklerine ilişkin olarak kabul edilen devlet eğitim standartlarına uygun olarak yürütülmektedir. Devamını Gör
ST PETERSBURG DEVLET DENIZCILIK TEKNIKLERI UNIVERSITESI (ST PETERSBURG DEVLET DENIZCILIK TEKNIKLERI UNIVERSITESI) Leningrad denizcilik teknik üniversitesi 1930 yılında kurulmuştur. Sovyetler döneminin sona ermesiyle birlikte 90 lı yıllarda ismi değiştirilerek St.Petersburg devlet denizcilik teknik üniversitesi” adını almıştır. Devamını Gör
RUSYA HALKLARIN DOSTLUGU UNIVERSITESI (RUSYA HALKLARIN DOSTLUGU UNIVERSITESI) Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesinde eğitim, tüm standartlara karşılık vermektedir. Bununla, Dünyanın farklı yerlerinde başarıyla çalışabilecek yüksek vasıflı, eğitimli profesyoneller amaçlanmaktadır. Çok seviyeli eğitim sistemi ‘Lisans’ – Yüksek Lisans’ – ‘Doktora’ ve Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesindeki kredi sistemiyle 5 dilde Avrupa Diploma Eki ve dünyadaki diğer üniversitelerle akademik değişim imkanları sunulmaktadır. Yabancı dillerdeki yoğun çalışmalar, tüm bunların yanında tercümanlık yeterliliği (genellikle 2-3 yabancı dilde) elde edebilmek için büyük bir fırsat vermektedir. Devamını Gör
KAZAN FEDERAL UNIVERSITESI (KAZAN FEDERAL UNIVERSITESI) 200 yıllık tarih süresinde Üniversite içinde Rusya Bilimler Akademisinde yer alan 80den fazla akademisyen yetişti. Üniversite bilim ve bilim eğitiminin merkezi olup, aynı zamanda kültür ve aydınlatma merkezidir. Üniversitede farklı zamanlarda Sovyet devletinin kurucusu V. İ. Ulyanov-Lenin, yazarlar S. T. Aksakov, L. N. Tolstoy, P. İ. Melnikov-Peçerskiy, V. V. Hlebnikov, besteci M. A. Balakirev, ressam V. İ. Yakobi ve diğer ünlü insanlar okumuştur. Devamını Gör
MOSKOVA DEVLET UNIVERSITESI (MOSKOVA DEVLET UNIVERSITESI) Moskova Devlet Üniversitesi Hazırlık Fakültesi, Üniversite bünyesindeki önemli bir birimdir. Hazırlık fakültesi yerli ve yabancı öğrencilerin profesyonel eğitimi ve mesleki başarılarının sağlanması için Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi bünyesinde Rus dili ve branş dersleri eğitimi vermek amacı ile kurulmuştur. Devamını Gör
ST PETERSBURG DEVLET UNIVERSITESI (SAINT PETERSBURG STATE UNIVERSITY) St. Petersburg Devlet Üniversitesi’ni özel ve benzersiz kılan özelliklerden biri, kendi derecelendirme ve sertifikasyon biçimleri ve eğitim standartlarına gore eğitim verebilme imkanıdır. Okulun bu derecelendirme ve sertifikasyonu almasını sağlayan "259FZ" numaralı federal yasanın, 2009 yılının Kasım’ında dönemin cumhurbaşkanı Medvedev tarafından imzalanmış olmasıdır. St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Lomonosov Devlet Üniversitesi ile birlikte bu hakkı kazanan iki üniversiteden biridir. Devamını Gör
NIJNIY NOVGOROD LOBACEVSKIY DEVLET UNIVERSITESI (NIJNIY NOVGOROD LOBACEVSKIY DEVLET UNIVERSITESI) Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi 30 Ocak 1916 yılında kurulmuştur. Sovyet döneminde kurulan ilk üniversite unvanı taşıyan bu üniversite şehrin en gözde üniversitelerinden biridir. 1998 yılında Nano teknoloji alanında büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Nano yapılar araştırma ve geliştirme merkezi kurulmuş, 4 laboratuvar benzersiz ekipmanlar ile donatılmıştır. Devamını Gör
NOVOSIBIRSK DEVLET ÜNİVERSİTESİ Sibiryanın en büyük üniversitelerinden biri olan Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi (NSTU) 1950 yılında kurulmuştur. Üniversite, lisans, yüksek lisans, doktora ve post-doktora düzeyinde teknik, ekonomik ve insancıl alanlarda yaklaşık 120 eğitim programı sunmaktadır. Üniversitede yaklaşık 3000 öğretim üyesi ve çalışan çalışıyor. Toplam kayıtlı öğrenci sayısı 25 bini aşıyor. Novosibirsk Devlet Üniversitesinde 17 Fakülte bulunmaktadır. Devamını Gör
NIJNIY NOVGOROD DEVLET TIP AKADEMISI (NIJNIY NOVGOROD DEVLET TIP AKADEMISI) Nijniy Novgorod Devlet Tıp Üniversitesi 1920 yılında kurulan 800 üzerinde öğretim elemanı, 7 fakülte – 70 bölümü, 108 profesör, 201 doçent, 1000 ‘e yakın öğretim kadrosuyla eğitim vermektedir. Devamını Gör
KAZAN DEVLET TIP AKADEMISI (KAZAN DEVLET TIP AKADEMISI) 1814 yılında kurulan Kazan Devlet Tıp Üniversitesi, çok fonksiyonlu yüksek Tıp eğitimi ve öğretimi veren, köklü, şanlı tarihe sahip bilim ve kültür merkezi bir devlet kurumudur. Devamını Gör
Sechenov Üniversitesi (Moskova Devlet Tıp Üniversitesi) SECHENOV Üniversitesi, İmparatoriçe Elizabeth Petrovna’nın hükümdarlığı sırasında M.V. Lomonosov’un ısrarları sayesinde Kont I. Shuvalov’un önerisiyle 1755’te Moskova İmparatorluk Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak kuruldu. Fakat tıp fakültesi’nde dersler 1758’de başladı. Devamını Gör
ST PETERSBURG PAVLOV DEVLET TIP UNIVERSITESI (ST PETERSBURG PAVLOV DEVLET TIP UNIVERSITESI) İlk St. Peterburg Tıp Üniversitesi , ilk olarak 26 eylül 1897 yılında Kadın Tıp Enstitüsü olarak kadınların daha yüksek bir tıp eğitimi alma fırsatına sahip olmaları için açılmıştır. Kısa bir süre sonra Kadın Tıp Üniversitesi, yüksek tıp eğitimi ve biliminin organizasyonunun evrensel olarak tanınan ve yetkili bir örneği haline gelmiştir. Daha sonra Kadın Tıp Üniversitesi’nin klinik ve bölümleri, en gelişmiş teşhis ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yönelik merkezler haline gelmiştir. Devamını Gör
NIJNIY NOVGOROD DEVLET TARIMCILIK AKADEMISI (NIJNIY NOVGOROD DEVLET TARIMCILIK AKADEMISI) Ekim 1917'de Nijniy Novgorod'da Yüksek Tarım Kursları eğitim vermeye başladı. 1918 sonbaharında kurslar, Nizhny Novgorod'da kurulan Üniversitenin bir parçası haline gelen Ziraat Fakültesi'ne dönüştürüldü. İlk dekan Mikhail Petrovich Arkhangelsky idi ve aynı zamanda akademinin en eski bölümü olan bitki yetiştirme bölümünün organizatörü oldu. 1921'de fakültede ilk mezuniyet gerçekleşti . Az sayıda olmalarına rağmen tarım bilimcilerinin üretimde doğrudan çalışma için eğitilmesi, genç üniversiteden ilin tarımına önemli bir yardımcı oldu. Devamını Gör
KAZAN FEDERAL VETERINERLIK UNIVERSITESI (KAZAN FEDERAL VETERINERLIK UNIVERSITESI) Kazan Federal Veterinerlik Üniversitesi'nin amaçları arasında, stratejik planın, veterinerlik ve tarım sektöründe lider Kuruluş olarak Akademisi, sürdürülebilir gelişme, modern toplum tarafından talep edilen etkili bilimsel ve yenilik eğitimine kolaylaştırılması yer almaktadır. Devamını Gör
MOSKOVA DEVLET INSAAT UNIVERSITESI (MOSKOVA DEVLET INSAAT UNIVERSITESI) Moskova şehrinde İnşaat mühendisliği ve mimarlık alanında en prestijli üniversite olan Moskova Devlet Üniversitesi 19. yüzyılda yıllarında kurulmuştur. 21. yüzyılın başlarında Üniversite Dünyanın 22 ülkesinde 60 a yakın sayıda yapmış olduğu anlaşmalarla yabancı öğrencilere kapılarını açmıştır. Üniversitede Dünyadan çeşitli ülkelerinden 200 ü aşkın yabancı öğrenci öğrenim görmektedir. Devamını Gör
ST PETERSBURG DEVLET POLITEKNIK UNIVERSITESI (ST PETERSBURG DEVLET POLITEKNIK UNIVERSITESI) St.Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi 1899 yılında kurulmuştur. Rusya Federasyonunun en önde gelen devlet üniversiteleri arasındadır. Üniversite 2010 yılında aldığı ulusal araştırma statüsü ile prestijini arttırmıştır. Bünyesinde Lisans, yüksek lisans, hazırlık ve doktora öğrenimlerini sürdüren günümüzde 27.000 öğrenci bulunmaktadır. Devamını Gör
Nijniy Novgorod Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi Nizhny Novgorod Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi (NNGASU) 23 Haziran 1930'da Nizhny Novgorod (1932'den beri - Gorky) İnşaat Mühendisliği Enstitüsü olarak düzenlendi. 1993'te enstitü bir akademi statüsünü aldı ve 1997'de - günümüze kadar korunan ismin atandığı bir üniversite statüsü aldı .Şu anda NNGASU, Rusya'nın önde gelen mimarlık ve inşaat üniversitelerinden biridir. 4742 tam zamanlı öğrenci ve 5225 yarı zamanlı öğrenci burada okuyor. Bilimsel ve pedagojik ekip, 63 bilim doktoru ve 285 bilim adayı olmak üzere 560 öğretmenden oluşmaktadır. Devamını Gör
ST PETERSBURG DEVLET INSAAT VE MIMARLIK UNIVERSITESI (ST PETERSBURG DEVLET INSAAT VE MIMARLIK) St.Petersburg devlet inşaat ve mimarlık üniversitesi 1832 yılında kurulmuştur. Rusyanın en eski ve en büyük teknik kurumları arasında yerini alan üniversitede 7 konferans salonu 120 derslik, 95 pratik ve seminer odası, 60 laboratuvar, 2 sergi salonu, 3 boyama ve resim salonu, 4 spor salonu ve 600 kişiyi aşkın öğretim görevlisi ile eğitim vermektedir. Devamını Gör
KAZAN DEVLET INSAAT UNIVERSITESI (KAZAN DEVLET INSAAT UNIVERSITESI) 1930 yılında kurulan Kazan Devlet İnşaat Üniversitesi, Rusya’nın inşaat mühendisliği ve mimarlık eğitimlerinde önde gelen üniversitelerden biridir. 3 enstitü, 11 fakülte, 7000 aktif öğrencisi, 48 departmanı uluslararası standartlarda modern, çağdaş ve teknik bir eğitim vermektedir. 70 profesör, 300 doçent doktor ve 500 kişilik araştırma ve öğretim görevlisinden oluşan eğitim ordusuna sahiptir. Kampüsü eğitim ve laboratuar binaları, 3 yurt binası, 1 sanatoryum, yemekhane, stadyum ve spor kompleksinden oluşmaktadır. Devamını Gör
ASTRAHAN DEVLET TEKNIK UNIVERSITESI (ASTRAHAN DEVLET TEKNIK UNIVERSITESI) Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi, 1930 yılından beri eğitim sürecini gerçekleştirmektedir. Üniversite, Astrahan şehrinde köklü bir geçmişe sahiptir. Modern yaklaşımları ve uzman kadrosuyla Rusya' da hazar bölgesinde en büyük eğitim, bilim, araştırma ve kültür merkezlerindendir. Devamını Gör
KUBAN DEVLET TEKNOLOJI UNIVERSITESI (KUBAN DEVLET TEKNOLOJI UNIVERSITESI) Kuban Devlet Üniversitesi, 1918 yılından beri; 45 bilimsel araştırma, uygulama ve tasarım birimleriyle 8 fakülte ve 5 enstitü ile 1400' den fazla eğitim ve öğretmen personeliyle eğitim vermektedir. Devamını Gör
MOSKOVA DEVLET TEKNIK UNIVERSITESI (MOSKOVA DEVLET TEKNIK UNIVERSITESI) 1830 yılın kurulan Moskova Devlet Teknik Üniversitesi köklü bir tarihle teknik anlamda Rusya’nın eğitim kalitesi yüksek teknik üniversitesitelerinin başında gelmektedir. Üniversitenin misyonu eğitim süreci, temel araştırma ve yenilik entegrasyonu dayalı bir toplumun ileri entelektüel elit hazırlanmasında gelişmiş bilgi ve bilginin üretimi ve yayılması insanlık mühendislik başarılarından korunması ve geliştirme üzerinedir. Devamını Gör
NIJNIY NOVGOROD DEVLET POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ 1917 yılında kurulan Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi 200 profesör, 550 doçent, 1400 öğretim üyesi, 3500 personeli, 22500 aktif öğrencisi, 8 fakülte ve 5 enstitüden oluşur. %93 istihdama sahip mezunlarıyla kalitesini ortaya koymaktadır. Çağdaş ve Bilimsel eğitim tabanında askeri ve endüstriyel sanayii için mühendis ve bilim adamları yetiştirmektedir. Devamını Gör
ST PETERSBURG DEVLET MADENCILIK UNIVERSITESI (ST PETERSBURG DEVLET MADENCILIK UNIVERSITESI) 1946 yılından itibaren yabancı öğrencilerine kapısını açan St.Petersburg Madencilik Üniversitesi Dünyanın 60’tan fazla ülkesinden gelen 6000’den fazla yabancı öğrenci farklı uzmanlık ve çalışma alanlarında yüksek öğrenim gördü. Devamını Gör
İlgili Blog Yazıları
endless
endless
endless

Rusya Üniversiteler

hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız başvuru formunu doldurun!


BAŞVURU FORMU

Yurtdışındaki Tüm Dil Okullarımız

Şişli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 0 333
Mecidiyeköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 995 07 08
Londra Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +44 207636 4052
Azerbaycan Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı +994 12 408 23 03
Kadıköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 949 03 63
Ataşehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (216) 995 07 35
Bakırköy Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 00 07
Beylikdüzü Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (212) 949 06 55
İzmit Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (262) 949 0 200
İzmir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 51
İzmir Mavişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (232) 905 54 60
Ankara Next Level Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 65
Ankara Bilkent Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (312) 949 03 66
Ankara Tunalı Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0312 905 04 05
Bursa Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (224) 473 78 97
Adana Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (322) 905 08 13
Muğla Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (252) 502 3086
Antalya Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 316 97 47
Alanya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 (242) 311 66 89
Denizli Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 02 67
Kahramanmaraş Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (850) 265 0387
Samsun Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (362) 365 00 11
Gaziantep Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ‎0 (342) 999 18 87
Eskişehir Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı 0 (222) 905 04 05
WHATSAPP
Teklif Al!