Endless Abroad indirimli kampanyalarından sms veya mail yolu ile bilgilendirilmek istiyorum. KVKK Aydınlatma Metni ni ve Gizlilik Politikası nı okudum, kabul ediyorum.

Danimarka İş İlanları ve İş Başvurusu 2023

03 Ocak 2023
Danimarka İş İlanları ve İş Başvurusu 2023

Danimarka iş bulma konusunda yabancılar için zor olabilmektedir. Danimarka’da insanların çoğu İngilizceyi iyi derecede konuşmaktadır. İngilizce’de yetkin olmak Danimarka’da iş bulmak için size bir avantaj sağlamayacaktır. Eğer İngilizce seviyeniz iyi değilse Danimarka’da iş imkanı sizin aleyhinize olacaktır. Danimarka'da iyi bir iş kariyeri inşa etmek istiyorsanız, Danimarka’nın resmi dili Danca’yı da öğrenmeniz gerekecektir. Danimarka'da yabancı olarak çalışmak için vize ve çalışma izni almanız gerekmektedir. AB vatandaşlarının Danimarka’da çalışmak için vize ve çalışma iznine ihtiyacı yoktur. 

Danimarka'da iş bulmak için iş bulma sitelerini yakından takip etmeniz de gerekmektedir. Danimarka’da iş bulmak için sosyal medya araçlarının, özellikle de LinkedIn üzerinden verilen iş ilanlarını yakından takip etmelisiniz. Danimarka iş ilanları ve iş başvurusu sürecine nasıl başlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Danimarka’da yabancı işçi olarak satış, pazarlama, eczacı, çocuk bakım, mühendis, diyetisyen, öğretmen, gibi pek çok alanda iş bulma siteleri üzerinden iş bulabilirsiniz. Danimarka’da resmi bir iş bulduğunuzda ülkenin sosyal güvenlik sistemi tarafından güvence altına alınmış olursunuz. Danimarka’da ister çalışan ister serbest meslek sahibi olun, doğum, hastalık, işsizlik ve birçok devlet yardımından yararlanabilirsiniz. Danimarka’da çalışma günleri Pazartesi ve Cuma’dır. Danimarka’da haftada 37 saat çalışma izni bulunmaktadır. Danimarka’da aylık 47.000 DKK (7,000 USD) asgari ücret verilmektedir. Ancak Danimarka’da vergilerden sonra maaş ücreti kolayca yarıya düşebilmektedir.

Danimarka'da Yabancı İçin İş İmkanları Nasıldır?

Dünya Mutluluk Raporu 2022'ye göre Danimarka dünyanın en mutlu ikinci ülkesidir. Danimarka’da insanların mutlu olmasındaki sebepler: güvenlik, zenginlik, özgürlük, işsizlik oranının düşük olması olarak açıklanmaktadır. Yüksek maaş ve çeşitli devlet destekleri de Danimarka'da mutlu çalışmak için sebeplerden sadece birkaçıdır.

Danimarka, Avrupa'da iş bulmak için en iyi yerlerden biridir. Çünkü Avrupa dışından olsanız bile Danimarka'da çalışma izni almak diğer ülkelere göre oldukça kolaydır. Danimarka, belirli alanlarda vasıflı işçilere ihtiyaç duymaktadır. Danimarka’da işgücü piyasasına hizmet sektörü ve sanayi hakimdir.

Danimarka vasıflı ve vasıfsız işçi alımı için yılda iki kez yayınladığı Pozitif Liste adı verilen listeyi de kontrol etmeniz gerekmektedir. Pozitif Liste, Danimarka’da talep gören tüm meslekleri ilan edilmektedir. Danimarka’da yılda iki kez yayınlanan 'Pozitif Liste'de yer alan işlere Avrupa Birliği dışından ülke vatandaşları da başvurabilmektedir. Danimarka’da çalışmak isteyenler bu iş bulma listesine 31 Aralık'a kadar başvuruları gerekmektedir. Danimarka’da çalışmak için vizeye ihtiyacınız olmasa bile, bu listeyi kontrol etmek iyi bir fikirdir. 

Danimarka İş İlanları ve İş Başvurusu 2023

Danimarka’da İşsizlik Oranları Nedir?

Danimarka’da işsizlik oranı Türkiye ile kıyaslandığında oldukça düşüktür. Danimarka'da işsizlik oranı, 2022 yılının Haziran ayında önceki dört aya göre değişmeden yüzde 2,5 olarak gerçekleşti. İşsiz sayısı 1.854 artarak 73.261'e yükseldi.

Danimarka Yıllara Göre İşsiz Oranı Tablosu: 

2022 yılında Danimarka’da işsizlik oranı: %2,5,

2021 yılında Danimarka'da işsizlik oranı % 4,80

2020 yılında Danimarka'da işsizlik oranı: %5,64,

2019 yılında Danimarka'da işsizlik oranı: % 5,02

2018 yılında Danimarka'da işsizlik oranı % 5,13 olarak gerçekleşmiştir.

Danimarka'da günde kaç saat çalışılır?

Danimarka’da çalışma günleri ve saatleri belirlenmiştir. Danimarka'da Pazartesi ve Cuma günleri resmi çalışma günleridir. Danimarka’da iş-yaşam dengesine önem verilmektedir. Bu nedenle, Danimarka’da haftada 37 saatlik resmi çalışma saati bulunmaktadır.

Danimarka İş Olanakları En Çok Hangi Sektörlerde Bulunmaktadır?

Danimarka coğrafi konumu nedeniyle Avrupa için önemli bir dağıtım noktasıdır. Danimarka, dünya geneline ilaç ve tıbbi ekipman, demir ve çelik, gıda ürünleri, tekstil ve giyim ve elektronik ürünleri ihraç etmektedir.

Danimarka işgücü piyasası, ünlü bir şekilde, işverenlerin piyasanın ihtiyaçlarına uyum sağlamak için istedikleri zaman işe alıp işten çıkarabilecekleri, ancak aynı zamanda çalışanların A-kasse (işsizlik sigortası fonu) tarafından korunduğu anlamına gelen bir 'esnek güvence' sistemi üzerinde çalışmaktadır.

Danimarka’da en çok mühendislik, pazarlama, yönetim, finans, tıp, BT ve hukuk gibi belirli alanlarında yabancı iş gücüne ihtiyaç duymaktadır. Danimarka’da iş ilanları da bu yönde oldukça fazladır.

Ayrıca Danimarka’nın resmi dili Danca öğrenmek çok önemlidir. Çünkü turizm, Danimarka'nın en büyük iş sektörlerinden biridir. İngilizce dışında başka diller de konuşuyorsanız, turizmi Danimarka’da ciddi bir kariyer yolu olarak görmelisiniz.

Danimarka’da yüksek öğrenim derecesine sahip kişiler için talep edilen işler şunlardır:

 • Mimar
 • Biyokimyacı
 • Muhasebeci
 • İnşaat mühendisi
 • Diş doktoru
 • Doktor
 • Elektronik mühendisi
 • BT proje yöneticisi
 • Avukat
 • Pazarlama Müdürü
 • Ebe
 • Müzik öğretmeni
 • Hemşire
 • Eczacı
 • Psikolog
 • Satış Pazarlama Müdürü
 • Orta okul öğretmeni
 • Web geliştiricisi.

Danimarka İş İlanları Siteleri Hangileridir?

Danimarka’da iş ilanları için ülkenin önde gelen iş bulma sitelerini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Danimarka'da iş ilanları için aşağıdaki sitelerin web adreslerini ziyaret edebilirsiniz:

 • Jobindex
 • JobsInCopenhagen
 • The Local
 • Work in Denmark

Danimarka Asgari Ücret Ne Kadardır?

Danimarka’da asgari ücret ve ortalama maaş iş türüne göre değişmektedir. Danimarka’da ortalama maaş 47.000 DKK (7,000 USD) civarındadır. Ülkedeki en yüksek ortalama maaş ayda 53.000 DKK (7.850 USD) ile Kopenhag'da, en düşük maaş ise Kuzey Jutland bölgesinde 45.800 DKK (6.800 USD)'dir. Bu maaşlar brüt maaşlardır. Danimarka’da bazı durumlarda vergilerin %50'ye kadar çıkmasıyla işçi maaşları yarı yarıya düşebilmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinin çoğundan farklı olarak Danimarka'da sabit bir asgari ücret yoktur. Bunun yerine, asgari ücret genellikle sendikalar ve işveren birlikleri arasında müzakere edilen toplu iş piyasası anlaşmaları ile belirlenmektedir.

Danimarka’da saatlik asgari maaş 110 DKK (16 USD) civarındadır. Bu durumda Danimarka'da beklemeniz gereken en düşük asgari ücret maaşı vergiler hariç 17.000 DKK (2.500 USD)'dir.

Danimarka'da İyi Bir Maaş Nedir?

Danimarka'daki ortalama maaş, ülkede rahat yaşamak için yeterli olmalıdır. Aşağıdaki tabloda, Danimarka'da talep gören yaygın meslekler için ortalama yıllık maaşları görebilirsiniz;

Meslek

DKK ile Maaş 

ABD Doları ile Maaş 

Muhasebeci

250.000

37.300

Mimar

400.000

59.800

Pazarlama müdürü

427.000

63.800

Hemşire

330.000

49.300

Ürün yöneticisi 

720.000

107.500

Yazılım mühendisi

476.000

71.100

Öğretmen

300.000

44.800

UX tasarımcı

378.000

56.500

Web geliştirici

339.000

50.600

Satış müdürü

535.000

79.300

Danimarka’da İş Bulmak için Ne Gerekir?

Danimarka'da iş bulmak zor ancak özellikle Danimarka hükümeti işe başlamanız için sizi desteklemektedir. Danimarka’da devlet insanların mümkün olduğunca çabuk iş bulmasını istemektedir. Böylece Danimarka’ya vergilerinizi ödemeye başlayabilirsiniz. Ancak Danimarka'da yabancı olarak iş bulabilmek için bazı ipuçlarını bilmeniz gerekmektedir.

Danimarka’da İş Bulmak İçin Danca Öğrenin

Danimarka’da İngilizce konuşmak büyük bir avantaj sağlamamaktadır. Danimarka’da bazı şirketler İngilizce'yi kurumsal dilleri olarak kullansa da Danca bilmek insanlarla iletişim kurmanız da avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle, Danca öğrenmek için dil kurslarına kayıt olmak iyi bir şey olacaktır.

Danimarka Kültürünü Tanıyın

Danimarka kültürünü bilmek, Danimarkalıların neden belirli bir şekilde davrandıklarını ve onlarla nasıl etkileşim kurmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunu yapmak, işlerin daha iyi yürümesine ve karşılaştığınız Danimarkalılarla ilişkiler kurmamıza yardımcı olacaktır.

Danimarka Çalışma Kültürünü Tanıyın

Her ülkenin ve işyerinin kendi özgü çalışma kültürü bulunmaktadır ve Danimarka’da yerel bir işyerinde Danimarkalı biri ile çalışabilmek çok önemlidir. Danimarka'da dil eğitim veya lisans eğitimi alabilseydiniz, çalışma kültürü hakkında genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Danimarka’da yüksek öğrenim ücretsizdir ve hükümet size eğitiminiz için maaş vermektedir. Danimarka’da  üniversite okuduğunuzda daha kolay iş bulmanıza yardımcı olacaktır.

Danimarka'da nerede iş arayacağınızı bilin.

Danimarka’da nerede iş bulacağınızı bilmekte fayda sağlayacaktır. Danimarka iş ilanları hakkında bilgi almak için en yakın iş bulma merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Danimarka İş bulma siteleri veya gazetelerdeki seri ilanlara bakabilirsiniz. Ayrıca Danimarka’da iş bulmak için LinkedIn gibi sosyal medya araçlarının yakından takip etmelisiniz.

Danimarka’da Oturma ve Çalışma İzni İçin Başvurun.

Danimarka'ya gelmeden önce vatandaşlık ve çalışma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Bunu Türkiye’de bulunan Danimarka Büyükelçiliği veya Danimarka Konsolosluğu gibi bir Danimarka temsilciliğinde yapabilirsiniz.

Danimarka'da Çalışmaya Başlarken Bilmeniz Gereken 5 Şey

Danimarka'da iş bulma aşamasını geçtikten sonra bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler bulunmaktadır.

1- CPR numarası alın – Danimarka’da oturma ve çalışma izni aldıktan sonra CPR için başvurabilirsiniz. CPR numarası Danimarka'da sahip olacağınız en önemli belgedir. CPR numarası, Danimarka vatandaşlarının sahip olduğu kişisel kimlik numarasıdır. CPR kartınızı aldıktan sonra banka hesabı ve diğer önemli şeyleri açabilirsiniz. Danimarkalılar gibi, yabancılar da bu sosyal güvenlik numarasını alabilir ve almalıdır. Bu, Danimarka'da ikamet eden veya ülkede üç aydan fazla (İskandinav vatandaşları için altı ay) kalan herkes için zorunludur. CPR numarası, doğum tarihiniz, cinsiyetiniz ve benzersiz bir kimlik numaranızdan oluşan on haneli bir sayıdır.

2- Vergi kartı edinin – Danimarka vergi dairesinden alabilirsiniz.

3- Sağlık kartı alın – Danimarka’da çalışma ve oturma izni aldıktan sonra belediye tarafından size gönderilen sağlık sigortası kartıdır. Sağlık kartı ile hastane de tedavi görmek ücretsizdir.

4- Banka hesabı açın – Daha kolay ödeme almak için Danimarka'da banka hesabı açmanız gerekmektedir.

5- Danimarka ehliyeti alın – AB dışından bir ehliyetiniz varsa, CPR numaranızı aldıktan ve resmi olarak kaydettirdikten sonra 14 gün içinde Danimarka ehliyetine geçirmeniz gerekmektedir.

Danimarka’da İşsizlik Ödeneği Var mı?

Danimarka’da işsiz kalırsanız, sosyal güvenlik tarafından otomatik olarak sigortalı olmaktan çıkarılırsınız. Danimarka’da işsizlik ödeneği veya a-kasse (arbejdsløshedskase'nin kısaltması) almak için en az bir yıl boyunca gönüllü işsizlik sigortası ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca son üç yılda en az 233.380 DKK gelir elde etmiş olmalısınız.

Danimarka'da İş İçin Gerekli Vize Türleri Hangileridir?

AB, Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) veya İskandinav ülkelerinden - Norveç, Finlandiya, İzlanda veya İsveç - dışındaysanız Danimarka'da oturma ve çalışma vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir. AB, AEA ülkeleri ve İsviçre vatandaşları, Danimarka'da iş aramak için oturma veya çalışma iznine ihtiyaç duymamaktadır. Ancak, Danimarka'da bu ülke vatandaşları haricindeki ülke vatandaşları oturma ve çalışma vizesi almaları gerekmektedir.

Danimarka'da iş için gerekli vize türleri;

 • Danimarka Çalışma Vizesi,
 • Danimarka İşçi Vizesi,
 • Danimarka Öğrenci Vizesi,
 • Danimarka Ticari Vize,
 • Danimarka Yatırımcı Vizesi,
 • Danimarka İş Vize,

Danimarka’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışabilir mi?

Danimarka'da öğrenci olarak çalışma izniniz vardır. Ayrıca, Danimarka'da yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra tam zamanlı iş arayabilirsiniz. Ancak AB/AEA üyesi olmayan ve İskandinav veya İsviçre vatandaşı olmayan yabancı öğrencilerin Danimarka'da Eylül'den Mayıs'a kadar haftada 20 saat ve Haziran'dan itibaren de haftada 37 saat çalışmasına izin verilmektedir. Danimarka’da yüksek lisans yaparken çalışan öğrenciler saatlik 75 – 90 DKK arasında ücret kazanmaktadır.

Danimarka'nın En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

Danimarka, dünya çapında en iyi yüksek öğretim sistemleri sıralamasında beşinci sırada yer almaktadır. Danimarka üniversitelerinde İngilizce olarak verilen 600'den fazla ders vardır, bu da yabancı öğrenciler için birçok seçenek anlamına gelmektedir.

Danimarka'daki En İyi Üniversiteler

Kopenhag Üniversitesi

Danimarka Teknik Üniversitesi (DTU)

Aarhus Üniversitesi

Aalborg Üniversitesi

Kopenhag İşletme Okulu (CBS)

Danimarka'da iş ilanları ve iş başvurusu haberimiz bilgi amaçlı hazırlanmıştır.  

Kanada İş İlanları ve İş Başvuruları

İlgili Blog Yazıları

Uzmanlarımızdan İpuçları

wp