Endless Abroad indirimli kampanyalarından sms veya mail yolu ile bilgilendirilmek istiyorum. KVKK Aydınlatma Metni ni ve Gizlilik Politikası nı okudum, kabul ediyorum.

Yurtdışı Çıkış Harcı

Yurtdışında Eğitim 22 Ağustos 2019
Yurtdışı Çıkış Harcı

Yurtdışı çıkış harcı, yurtdışına çıkmadan önce Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile çıkış yapanlardan, çıkış başına alınan 15 TL’lik bir vergidir. 15 Türk Lirası olan bu harç her çıkışta ödenmek zorundadır.  Yurtdışına çıkış yaparken alınan yurtdışı çıkış pulunu öğrencilerin gümrük polisine göstermesi gerekmektedir. Gümrük polisi harç pulunun üzerine mühür vurarak ülkeden çıkış işlemini onaylamış olur. Pasaport kontrolünden önce harç pulu ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Harç pulu yurtdışına çıkmadan önce, harç pulu gişelerinden  önce satın alınmalıdır. Harç pulu almayan kişiler yurtdışına çıkış yapamazlar. Harç pulu hava alanlarında satılmaktadır. 7/24 açıktır.

Harç pulu gişelerinde sadece TL geçmektedir. Döviz ya da kredi kartı kullanılamaz.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler, üniversite, master sertifika programlarından herhangi birine katılacak öğrenciler, staj yapacak ya da turistik vizeyle yurt dışında bulunmak isteyen öğrenciler de bu vergiyi ödemek zorundadırlar. Yani harç pulu almak zorundadırlar.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin harç pulu ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Endless Abroad çalışanları yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencileri yurtdışında eğitimlerle ilgili bilgilendirken (italya’da eğitim, malta’da eğitim, kanada’da eğitim, amerika’da eğitim, İngiltere’de eğitim, ukrayna’da üniversite, Avustralya’da eğitim) yurtdışı harcını nasıl ödemesi gerektiğiyle de ilgili öğrencileri bilgilendirmektedir. Endless Abroad ofislerinden herhangi birinde görüşmeye gidildiğinde yurtdışı eğitim danışmanları öğrencinin tüm süreciyle ilgili bilgi vermek zorundadır. Bu sürecin içinde öğrencinin yurtdışında nasıl bir eğitim planlayacağı, kaç hafta eğitim alacağı, hangi ülkede daha çok verim alacağı, nasıl bir konaklamada kalacağı, ülkeye girişte ve ülkeden çıkışta nelere dikkat edilmesi konusunda öğrencilere bilgi vermekle görevlidirler. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız ülke çıkışlarında nelere dikkat edilmesi ile ilgili bilgi verirken, yurtdışı çıkış puluyla ilgili de öğrencilerimizi bilgilendirmektedirler.  Yurtdışı çıkış pulu almak çok kolay ve basit bir işlem olduğu için öğrencilerin çok fazla efor sarf etmeden ödeyecekleri bir vergi çeşidi olarak nitelendirilebilir.

Yurtdışı çıkış harcını havaalanına ya da sınır kapısına gitmeden önce pasaportunuz ile giderek banka şubesine yatırabilirsiniz veya internet bankacılığınızı kullanarak yatırabilirsiniz. Aldığınız dekontu kontroldeki memura mühür vurması için göstermeniz gerekmektedir.

İlgili Blog Yazıları

Uzmanlarımızdan İpuçları

Malta’da Dil Eğitimi En Güzel Nasıl Olur?

Yurtdışında Eğitim
22 Ağustos 2019

Yurtdışı Eğitimlerinde Vize Almak Ne Kadar Zor?

Yurtdışında Eğitim
22 Ağustos 2019

Polonya'da Eğitim Almanın Avantajları

Yurtdışında Eğitim
22 Ağustos 2019
wp